Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2008-10-03| Geodezja, GIS, Mapy, Firma, Prawo, Instytucje

Projekt ustawy o infrastrukturze informacji przestrzennej gotowy do uzgodnień międzyresortowychUstawa o infrastrukturze informacji przestrzennej nabiera coraz bardziej realnego kształtu. Podczas posiedzenia Rady ds. Implementacji INSPIRE (3 października) działającej przy Głównym Geodecie Kraju dyskutowano nad najnowszą wersją projektu i wprowadzano ostatnie poprawki.

Jak wynika z założeń dyrektywy, uchwalenie ustawy powinno nastąpić do maja przyszłego roku. Biorąc pod uwagę fakt, że projekt musi jeszcze przejść uzgodnienia międzyresortowe, a następnie być procedowany w Sejmie, czasu pozostaje niewiele.

Nowe prawo na długie lata „ustawi” infrastrukturę informacji przestrzennej w naszym kraju, z czego pewnie jeszcze nie wszyscy zdają sobie sprawę. Ustawa nie tylko definiuje infrastrukturę informacji przestrzennej oraz zasady jej tworzenia, ale także wskazuje jednostki odpowiedzialne za jej budowę i określa warunki korzystania ze zgromadzonych w niej danych. Projekt z jednej strony wpisuje w unijne założenia istniejące już bazy/infrastrukturę, z drugiej – zawiera zupełnie nowe elementy i przy okazji porządkuje sprawy dotąd nieuregulowane żadnymi przepisami.

W najnowszej wersji projektu – w wielu miejscach znacznie różniącej się od tej, którą niedawno zajmowała się Komisja Wspólna Rządu i Samorządu (!) – nadal pozostaje kilka dyskusyjnych punktów. Sprawy udostępniania danych/usług i ich odpłatności wydają się kluczowe, podobnie jak zagadnienia związane z finansowaniem zadań wynikających z wejścia w życie samej ustawy. Pierwsze z nich dotykają istoty dyrektywy INSPIRE, drugie – odpowiedzi na pytanie o źródło środków na jej realizację. Z chwilą przesłania projektu do MSWiA, co nastąpi w najbliższych dniach, ustawa wejdzie na sformalizowaną proceduralną ścieżkę. Decydujący głos co do jej ostatecznego kształtu będą teraz mieli politycy.
Rada ds. Implementacji INSPIRE wykonała swoje zadanie i... przyspiesza działanie. W najbliższym czasie powołane zostaną dwa zespoły: Zespół Metadanych i Zespół Testowania, które zajmą się przygotowaniem metadanych i testowaniem specyfikacji danych dla pierwszej grupy tematycznej określonej dyrektywą.
Ciągle jesteśmy na początku drogi wytyczonej ponad rok temu przez Unię Europejską, kiedy to uchwalono INSPIRE.

Więcej o projekcie ustawy w listopadowym GEODECIE

Jerzy Przywara


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Polska aplikacja zwycięża w konkursie Hexagonu
czy wiesz, że...
© 2023 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS