|2008-10-03|
Geodezja, GIS, Mapy, Firma, Prawo, Instytucje
Projekt ustawy o infrastrukturze informacji przestrzennej gotowy do uzgodnień międzyresortowych
Ustawa o infrastrukturze informacji przestrzennej nabiera coraz bardziej realnego kształtu. Podczas posiedzenia Rady ds. Implementacji INSPIRE (3 października) działającej przy Głównym Geodecie Kraju dyskutowano nad najnowszą wersją projektu i wprowadzano ostatnie poprawki.
Jak wynika z założeń dyrektywy, uchwalenie ustawy powinno nastąpić do maja przyszłego roku. Biorąc pod uwagę fakt, że projekt musi jeszcze przejść uzgodnienia międzyresortowe, a następnie być procedowany w Sejmie, czasu pozostaje niewiele.
Nowe prawo na długie lata „ustawi” infrastrukturę informacji przestrzennej w naszym kraju, z czego pewnie jeszcze nie wszyscy zdają sobie sprawę. Ustawa nie tylko definiuje infrastrukturę informacji przestrzennej oraz zasady jej tworzenia, ale także wskazuje jednostki odpowiedzialne za jej budowę i określa warunki korzystania ze zgromadzonych w niej danych. Projekt z jednej strony wpisuje w unijne założenia istniejące już bazy/infrastrukturę, z drugiej – zawiera zupełnie nowe elementy i przy okazji porządkuje sprawy dotąd nieuregulowane żadnymi przepisami.
W najnowszej wersji projektu – w wielu miejscach znacznie różniącej się od tej, którą niedawno zajmowała się Komisja Wspólna Rządu i Samorządu (!) – nadal pozostaje kilka dyskusyjnych punktów. Sprawy udostępniania danych/usług i ich odpłatności wydają się kluczowe, podobnie jak zagadnienia związane z finansowaniem zadań wynikających z wejścia w życie samej ustawy. Pierwsze z nich dotykają istoty dyrektywy INSPIRE, drugie – odpowiedzi na pytanie o źródło środków na jej realizację. Z chwilą przesłania projektu do MSWiA, co nastąpi w najbliższych dniach, ustawa wejdzie na sformalizowaną proceduralną ścieżkę. Decydujący głos co do jej ostatecznego kształtu będą teraz mieli politycy. Rada ds. Implementacji INSPIRE wykonała swoje zadanie i... przyspiesza działanie. W najbliższym czasie powołane zostaną dwa zespoły: Zespół Metadanych i Zespół Testowania, które zajmą się przygotowaniem metadanych i testowaniem specyfikacji danych dla pierwszej grupy tematycznej określonej dyrektywą. Ciągle jesteśmy na początku drogi wytyczonej ponad rok temu przez Unię Europejską, kiedy to uchwalono INSPIRE.
Więcej o projekcie ustawy w listopadowym GEODECIE
Jerzy Przywara
|