wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2008-11-14| Geodezja, Mapy, Sprzęt, Software, Ludzie, Instytucje

Ruszył inkubator dla młodych architektów, budowlańców
i geodetówZgodnie z zapowiedziami 7 listopada w Rudzie Śląskiej został oficjalnie oddany do użytku Inkubator Innowacji Technologicznych i Usługowych „Architektura i Budownictwo” wspierający młodych architektów, budowlańców i geodetów w rozpoczęciu i prowadzeniu działalności gospodarczej. Zlokalizowano go w budynkach m.in. po łaźni, cechowni i lampowni dawnej KWK „Wawel”, która działała w tym miejscu od połowy XVIII wieku.

W Inkubatorze przewiduje się powstanie w pełni wyposażonych powierzchni przeznaczonych pod wynajem dla firm geodezyjnych, budowlanych czy architektonicznych, a także na targi, wystawy oraz szkolenia. Wiadomo już, że w rudzkim inkubatorze ulokuje się co najmniej 7 firm geodezyjnych i duża pracownia projektowa.
Kontynuacją Inkubatora założonego przez Śląski Park Przemysłowy (ŚPP) jest powołanie do życia Klastra Usług Architektura-Budownictwo-Geodezja. Utworzyło go 15 firm, w tym 4 geodezyjne: Jarosław Bochyński Firma – Busk, DAMAR GEO-DATA Usługi Geodezyjno-Kartograficzne, Przedsiębiorstwo Usługowo-Handlowe GEOCAD Sp. z o.o. oraz „GeoGis” Geodezja i Kartografia, inż. Janusz Pazur. ŚPP wystąpił też z wnioskiem o dofinansowanie w wysokości 4 mln zł z Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka 2007-2013. Ma ono zapewnić firmom zrzeszonym w Klastrze dostęp do najnowocześniejszych technologii, sprzętu czy oprogramowania. Brak środków na profesjonalny sprzęt (np. do pomiarów czy projektowania) oraz specjalistyczne oprogramowanie jest zwykle największą barierą w rozwoju młodych firm geodezyjnych czy pracowni projektowych.
Inwestycja kosztowała ponad 9 mln zł, z czego 6,5 mln zł pochodziło z Agencji Rozwoju Przemysłu, wspierającej projekty związane z inkubatorami i parkami przemysłowymi w Polsce. Szacuje się, że dzięki utworzeniu Inkubatora w obiektach dawnej kopalni powstanie około 100 nowych miejsc pracy.

Źródło: ŚPP, PAP Nauka w Polsce


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Jak skanowano największy atlas świata
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS