wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2008-10-02| GNSS, Sprzęt, Firma

Rynek precyzyjnych odbiorników GNSS urośnie do 6-8 mld dolarówAustralijska firma Position One Consulting Pty Ltd. z Cleveland opracowała raport na temat rozwoju rynku precyzyjnych odbiorników GNSS w latach 2008-2012. Do tego typu odbiorników zaliczono urządzenia pozwalające na osiągnięcie dokładności lepszej niż 10 cm.

Całkowita wartość produkcji i usług w tym segmencie w 2008 roku wyniesie około 3 mld dolarów. Przewiduje się, że do 2012 roku osiągnie ona wielkość 6-8 mld dolarów (średnia roczna stopa wzrostu 19-23%). Notowany jest w nim stały wzrost związany z pomiarami geodezyjnymi, monitoringiem, nawigacją lotniczą, systemami kontroli maszyn, precyzyjnym rolnictwem czy też wykorzystaniem wojskowym.

Według raportu w najbliższych 5 latach wartość dostaw i usług związanych z zastosowaniami przemysłowymi (sterowanie maszynami, precyzyjne rolnictwo, inżynieria cywilna) będzie wyższa niż w tradycyjnych dziedzinach (geodezja, badania naukowe). Tylko w segmencie systemów sterowania maszynami spodziewany jest roczny wzrost na poziomie 23-28%, podczas w gdy w pozostałych tylko 16-21%.
W 2008 r. liczba użytkowników precyzyjnych odbiorników szacowana jest na ponad 300 tys. W najbliższych latach spodziewany jest jednak wzrost infrastruktury wykorzystującej stacje referencyjne i łączność bezprzewodową do dostarczania użytkownikom danych lokalizacyjnych bez konieczności korzystania przez nich z własnych stacji. Dlatego w zakresie dostawy precyzyjnych serwisów pozycjonowania przewiduje się roczny wzrost na poziomie 33-38%.
Rozwój rosyjskiego systemu GLONASS, uruchomienie europejskiego Galileo, wprowadzenie częstotliwości L2C i L5 spowoduje, że do 2012 r. rozwiną się nowe techniki, w wyniku czego precyzyjne pozycjonowanie będzie mniej skomplikowane i tańsze. Kontynuowany będzie także, widoczny w ostatniej dekadzie, proces konsolidacji i integracji producentów i dostawców usług.
200-stronicowy raport pokazuje m.in. trendy w cywilnych zastosowaniach precyzyjnego pozycjonowania, głównych producentów oraz perspektywy finansowe tego rynku w najbliższych pięciu latach. Opracowanie można kupić za 5850 dolarów.

AB


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Jak korzystać z danych przestrzennych PIG?
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS