wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2008-08-05| GNSS, Sprzęt, Firma, Software, Instytucje

GAGAN – indyjski system wspomagający GPS


Indie będą niedługo miały system nawigacji satelitarnej, który zaspokoi potrzeby indyjskiej agencji kosmiczne (ISRO) i Airports Authority of India (AAI) – organizacji zarządzającej ruchem lotniczym i lotniskami, poinformowała Indyjska Agencja Prasowa (PTI).

Indie sfinalizowały niedawno porozumienie z amerykańską firmą Raytheon na realizację końcowej fazy budowy systemu GAGAN (GPS-aided Geosynchronous Augmented Navigation System).
GAGAN (system wspomagający GPS) zapewni precyzyjną nawigację w cywilnym ruchu lotniczym we wschodniej i południowej części Azji i na ponad 100 indyjskich lotniskach. Podczas przeprowadzonych w ubiegłym roku testów systemu osiągnięto dokładność lokalizacji rzędu 1 metra (w poziomie i pionie). GAGAN będzie monitorować satelity GPS i wysyłać poprawki korekcyjne do użytkowników, co zwiększy precyzję ich lokalizacji. Na podobnej zasadzie działają systemy wspomagające: WAAS (Płn. Ameryka), EGNOS (Europa), MSAS (Japonia).

Raytheon Company, ISRO i AAI podpisały porozumienie o budowie systemu w 2004 roku. W ramach umowy firma amerykańska zapewnia niezbędny transfer technologii i odpowiada za dostawę oprogramowania, sprzętu komputerowego i budowę ośmiu stacji referencyjnych (oprócz głównego centrum kontroli i stacji łączności). Indie zainwestowały w przedsięwzięcie 24 mln dolarów. Uruchomienie systemu ma nastąpić w 2010 roku.

AB


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Wpływ aplikacji lokalizacyjnych na korki
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS