|2008-08-31|
Firma, Software, Ludzie, Imprezy
Seminarium o rozwiązaniach informatycznych dla administracji
O problemach administracji różnego szczebla i ofercie firm informatycznych mówiono podczas XLII Seminarium z cyklu „Informatyka w administracji”, które odbyło się w Warszawie 28 sierpnia br.
Zgodnie z ustawą Prawo geodezyjne i kartograficzne gminy mają prawo do nieodpłatnego pozyskiwania danych EGiB tylko w celu prowadzenia ewidencji wód, melioracji itp. Szkopuł w tym, że zgodnie z Prawem wodnym gminy nic do wód i melioracji nie mają. To przykład jednego z wielu absurdów w obowiązujących przepisach. Zasób geodezyjny i kartograficzny zamiast być coraz bardziej dostępny dla administracji samorządowej i biznesu nadal przypomina magazyn, do którego po towar wpuszczani są wybrani, i to niezbyt chętnie.
Dzisiaj nie da się racjonalnie zarządzać gminą, powiatem czy miastem bez systemu informacji przestrzennej. Liczne samorządy wprowadziły już takie rozwiązania. Wiele miast publikuje nawet dane w internecie, wbrew pokutującej opinii, że zmniejszy to wpływy finansowe ośrodków dokumentacji geodezyjnej i kartograficznej (w praktyce okazuje się, że rosną). Wśród serwisów z interaktywnymi mapami trudno jednak znaleźć taki, który oferowałby rozwiązania w pełni zadowalające użytkownika. Z reguły nie grzeszą też urodą i funkcjonalnością. Do osobnej grupy zaliczyć można mapowe serwisy komercyjne. Mimo atrakcyjnej formy wiele do życzenia pozostawia ich aktualność i funkcjonalność. Zastrzeżenia można mieć do jakości prezentowanych w nich map. Bywa, że ta sama trasa wyznaczona w różnych serwisach ma różną długość. Jak dotąd, niewielki skutek odniosły nawoływania do racjonalizacji wydatków administracji. Wciąż najważniejsze systemy referencyjne w kraju nie są ze sobą zintegrowane, wielokrotnie pozyskujemy te same dane, a kulą u nogi jest standaryzacja. Szansą na integrację rejestrów prowadzonych przez administrację może być TERYT, czyli Krajowy Rejestr Urzędowy Podziału Terytorialnego Kraju. Zapowiadana modernizacja TERYTU z pewnością nie pozostanie bez wpływu na bazy prowadzone przez GUGiK.
Antidotum na rozproszenie baz geoprzestrzennych w administracji jest ich integracja. Uruchomienie w urzędzie hurtowni danych i serwera mapowego daje pracownikom dowolnego wydziału dostęp do w pełni zintegrowanych danych. Rozwiązanie takie staje się coraz bardziej popularne w wielu powiatach. Z kolei do poruszania się w gąszczu baz i danych niezbędne jest skatalogowanie zasobu. Zadanie to mają ułatwić edytory metadanych, jak chociażby Medard, niezależny od platformy sprzętowej i systemu operacyjnego oraz zgodny z wytycznymi dyrektywy INSPIRE. Do tej pory metadane są bowiem opracowywane dość dowolnie, z reguły na użytek konkretnej bazy. Systemy oferowane przez producentów oprogramowania potrafią dzisiaj sprostać prawie każdemu zadaniu. Bez względu na to, czy dotyczy ono integracji danych wielkiego miasta, czy organizacji przepływu dokumentów w urzędzie gminy. Wydaje się, że hamulcem nie jest brak pieniędzy, lecz złe przepisy i bałagan prawny. Nie da się bowiem zbudować zintegrowanych systemów zarządzania miastem bez włączenia do nich danych z PZGiK. Niestety, rozwiązanie tego problemu inaczej widzą samorządy, a inaczej administracja centralna. Dla biznesu nie jest to bez znaczenia.
W czasie seminarium referaty wygłaszali: - Janusz Dygaszewicz, dyrektor Departamentu Programowania i Koordynacji Badań w GUS – o wykorzystaniu systemu TERYT, - dr Paweł J. Kowalski z Politechniki Warszawskiej – o geoinfromacji w polskim internecie, - dr Marcin Bajorski, ISPiK S.A. z Gliwic i Maciej Rossa z Państwowego Instytutu Geologicznego w Warszawie – na temat hurtowni i serwera danych oraz edytora metadanych, - Andrzej Jagura, Designers s.j. i Michał Kukułka, Autodesk – o integracji danych CAD i GIS, - Lech Rogacz z Kordab Sp. z o.o. z Łodzi – na temat systemu informatycznego do kompleksowego zarządzania gminą, - Zofia Chudzyńska z ESRI Polska – o serwisach mapowych tworzonych na bazie oprogramowania ESRI, - prof. Tadeusz Chrobak z AGH w Krakowie – o Małopolskim Systemie Informacji Przestrzennej, - dr Piotr Gomułkiewicz z UM we Wrocławiu – na temat internetowej mapy Wrocławia i utrudnień w dostępie do danych, - dr Waldemar Izdebski z Politechniki Warszawskiej – o wykorzystaniu internetu do upowszechniania danych przestrzennych.
XLII Seminarium z cyklu „Informatyka w administracji” pt. „Bazy danych do zarządzania przestrzenią w administracji” zorganizowało Centrum Promocji Informatyki z Warszawy.
Jerzy Przywara
|