Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2008-07-30| Firma, Prawo, Instytucje

Ministerstwo Gospodarki: „Okienka” i mniej kontroli


Możliwość założenia firmy przez Internet, ograniczenie kontroli w przedsiębiorstwach i jedna, spójna baza danych o osobach prowadzących działalność gospodarczą to główne założenia II etapu nowelizacji ustawy o swobodzie działalności gospodarczej.

Projekt z „Pakietu na rzecz przedsiębiorczości” Ministerstwa Gospodarki został właśnie przekazany do konsultacji społecznych i międzyresortowych. Zmiany w ustawie koncentrują się przede wszystkim wokół trzech obszarów:

I. „Jedno okienko” - umożliwi przedsiębiorcy składanie jednego wniosku rejestrującego działalność gospodarczą, zamiast czterech dotychczasowych. W ten sam sposób będzie można zgłaszać zmiany w działalności firmy. Wniosek, który będzie można składać również elektronicznie, będzie zwolniony z opłat. „Jedno okienko” będzie jednak rozwiązaniem przejściowym, przygotowującym urzędy i przedsiębiorców do wprowadzenia zasady „zero okienka”.

II. „Zero okienka” – to system, który pozwoli na założenie firmy przez Internet, bez konieczności wizyty w jakimkolwiek urzędzie. Proces rejestracji będzie szybki i prosty:
1. przedsiębiorca wypełnia jeden wniosek,
2. składa go przez Internet (z podpisem elektronicznym) lub w dowolnym urzędzie gminy,
3. dzięki wykorzystaniu systemu elektronicznego, rejestracja odbywa się natychmiast, bez zbędnej zwłoki,
4. system informatyczny przekazuje dane urzędom zajmującym się rejestracją działalności gospodarczej.
Informacje z wniosków będą gromadzone w systemie Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). Będzie to ogólnodostępna i bezpłatna platforma informatyczna, zawierająca informacje o firmach, zintegrowana z centralną ewidencją i bazami danych innych organów. Obejmie podstawowe informacje, identyfikujące przedsiębiorstwo i określające jego status prawny – m.in. koncesje, zezwolenia i postępowania upadłościowe.
CEIDG ułatwi ponadto wzajemne kontakty przedsiębiorców, przyspieszając wymianę handlową między firmami działającymi w różnych częściach kraju.

III. Ograniczenie kontroli. Nowelizacja ustawy o swobodzie działalności gospodarczej porządkuje przepisy regulujące przeprowadzanie kontroli działalności gospodarczej i zmienia pod tym kątem aż 52 ustawy. Projekt prezentuje zupełnie nowe podejście do przeprowadzania kontroli w firmach. Fundamentalna zmiana dotyczy przede wszystkim określenia przedmiotu kontroli – ustawa wskazuje, że nie powinien być nim przedsiębiorca, a jedynie wykonywana przez niego działalność gospodarcza. Główne założenia dotyczące kontroli w firmach to m.in.:
1. Skrócenie czasu trwania – do 2 tygodni w przypadku mikroprzedsiębiorstw, 3 tygodni – w małych firmach, 4 tygodni – w średnich i 8 tygodni – w dużych firmach.
2. Kontrole jednoczesne – ustawa zakazuje jednoczesnego prowadzenia więcej niż jednej kontroli u przedsiębiorcy.
3. Kontrola niezgodna z prawem – w przypadku kontroli niezgodnej z prawem, urząd będzie narażony na sankcje. Odpowiedzialność odszkodowawczą poniesie pracownik organu kontroli i Skarb Państwa. Ponadto, zebrane podczas takiej kontroli dowody nie będą mogły być wykorzystane w żadnym postępowaniu administracyjnym, podatkowym lub karnym.
4. Sprzeciw przedsiębiorcy – przedsiębiorca będzie miał prawo do sprzeciwu wobec sposobu kontrolowania jego firmy. Jest to całkowicie nowy instrument – dotychczas osoby prowadzące działalność gospodarczą nie dysponowały żadnymi środkami prawnymi, które służyłyby ochronie ich interesów.

Zobacz: Projekt ustawy o zmianie ustawy o swobodzie działalności gospodarczej oraz o zmianie niektórych innych ustaw

Źródło: Ministerstwo Gospodarki


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Bolesławiec w 3D
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama