Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2008-08-23 | Geodezja, Prawo, Instytucje

MF: Likwidacja zakładów budżetowych, gospodarstw pomocniczych i funduszy celowych



Ministerstwo Finansów opublikowało projekt ustawy o finansach publicznych. Zgodnie z jej założeniami likwidacji ulegną wszystkie państwowe zakłady budżetowe, gospodarstwa pomocnicze państwowych i samorządowych jednostek budżetowych oraz gminne, powiatowe i wojewódzkie fundusze celowe.

W projekcie ustawy zdefiniowano pojęcie budżetu zadaniowego i planowania zadaniowego. W układzie zadaniowym sporządzany będzie Wieloletni Plan Finansowy Państwa i budżet „środków europejskich”. Ponadto fundusze celowe, agencje wykonawcze i państwowe osoby prawne będą zobligowane do sporządzania planów finansowych również w układzie zadaniowym. Wieloletni Plan Finansowy Państwa będzie uchwalany przez Sejm raz na 4 lata budżetowe. Plan będzie aktualizowany do 30 kwietnia każdego roku (na dany rok i 3 następne lata budżetowe).

W projekcie proponuje się m.in.:
- likwidację wszystkich państwowych zakładów budżetowych oraz gospodarstw pomocniczych państwowych i samorządowych jednostek budżetowych. Projekt przewiduje dalsze funkcjonowanie zakładów budżetowych w sferze samorządowej w ograniczonych dziedzinach wymienionych w ustawie (gospodarka mieszkaniowa, usługi komunalne, zaopatrzenie w energię i gaz, cmentarze),
- utworzenie agencji wykonawczej jako nowej formy organizacyjno-prawnej dla wykonywania kluczowych zadań państwa, posiadającej osobowość prawną wraz z ustawowymi zasadami, warunkami i procedurami obowiązującymi w tworzeniu instytucji o takim statusie,
- likwidację gminnych, powiatowych i wojewódzkich funduszy celowych,
- pozbawienie osobowości prawnej funduszy celowych, które na mocy nowelizacji zaczną działać w postaci rachunków bankowych,
- likwidację rachunków funduszy motywacyjnych oraz instytucji rachunków dochodów własnych. W dziedzinie oświaty, w samorządowych jednostkach budżetowych, stworzona została instytucja wydzielonego rachunku bankowego dla gromadzenia dochodów określonych w uchwale przez organ stanowiący JST,
- dostosowanie zakresu jednostek zaliczanych do sektora finansów publicznych do tzw. systemu ESA’95 – europejskiego systemu rachunków narodowych i regionalnych we Wspólnocie Europejskiej, poprzez wyłączenie z sektora jednostek badawczo-rozwojowych oraz instytutów naukowych.
Zgodnie z założeniami ustawy wzmocnieniu ulec ma kontrola wydatków publicznych.

Art. 10. przepisów wykonawczych przewiduje likwidację z dniem 31 grudnia 2009 roku:
- wojewódzkich i powiatowych funduszy gospodarki zasobem geodezyjnym i kartograficznym,
- Funduszu Ochrony Gruntów Rolnych,
- wojewódzkich, powiatowych i gminnych funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej.
Dotychczasowe tytuły przychodów funduszy gospodarki zasobem geodezyjnym i kartograficznym staną się dochodami budżetów odpowiednio samorządów województw i powiatów. Projekt wprowadza odpowiednie zmiany w ustawie Prawo geodezyjne i kartograficzne.

To, co pozostanie z PFGZGiK, czyli fundusz centralny, będzie państwowym funduszem celowym (Funduszem Gospodarki Zasobem Geodezyjnym i Kartograficznym), a jego przychodami będą m.in. wpływy ze sprzedaży map oraz innych materiałów i informacji z zasobu centralnego i opłaty za czynności związane z prowadzeniem tego zasobu. Funduszem tym będzie dysponował Główny Geodeta Kraju.

AB


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

eljot do krzyśka Twierdzisz, że nie mam pojęcia o finansach budżetowych, a mnie się wydaje ze mam. Nie tak dawno, takie budżety dla dość sporego miasta i gminy współkonstruowałem. Również i dla geodezji, bo jednostka posiada ośrodek. Całkiem możliwe, że masz większe doświadczenie, ale nadal śmiem twierdzić, że budżet zadaniowy jest z punktu widzenia samorządności oraz ekonomicznego, o wiele lepszy, bo efektywniejszy, od budżetu w układzie księgowym (działy, rozdziały i paragrafy). Budżet zadaniowy jest gorszy tylko w jednym aspekcie. Jest gorszy dla starosty czy burmistrza, bo zabiera im władzę, taką jaką ma przy księgowym. Jeśli tylko będzie przestrzegał wydawania zgodnego z układem księgowym, to wszystko ok! Ale nikt nie jest go w stanie zmusić by finansował drogę X, gdy on chce drogę Y. Byle nie przekroczył kwot z układu. Czy to nie władza? Przy zadaniowym budżecie decyzje należą do Rady danego Samorządu, a nie do burmistrza, tym samym liczy się ekonomia a nie polityka obłaskawiania radnych. ;)
  
????????? Nick- ozkojarzony, wprost wspaniale do Ciebie pasuje, Ty naprawdę nic nie kumasz! Ech...co tam niekomentuję dalej. Pozdrawiam
  
zarządzanie i marketing Informatyzacja, przy której zostajemy w okopach starych procedur i przepisów byc może, jednak w sektorze prywatnym nie wyobrażam sobie wdrażania za kupę pieniędzy drogiego oprogramowania, które zamiast pracę przyśpieszyć - podnosi koszty pracy i ją spowalnia (p. czas na zaewidencjonowanie operatu w ośrodkach, gdzie jest mapa numeryczna). Jesli zaś zatrudnia się drogiego pracownika, to tanich i niepotrzebnych się zwalnia - ale z urzedu to teraz jak ze studiów - trzeba samemu chcieć odejść. Rozumiem, że urzędy i służba zdrowia wykonują czasem zadania niedochodowe, lecz celowe. Ale jaki tu cel, gdy z pieniędzy podatników funduje się systemy, które zwiększają obciążenia i powodują wzrost biurokracji. W dodatku fakt, ze dane w formie cyfrowej są droższe od wydruków - bez komentarza, czemu to służy. Ale być może widzę tylko czubek własnego nosa, może to stan przejsciowy - kończę więc ze swojej strony wątek :)
  
Spraw związanych z zasobem powiatowym nie bardzo znam, jednak fakt lepiej wykształconych tłumacze w ten sposób, iż tak naprawdę informatyzacja powoduje więcej pracochłonności i wymagań często starsze osoby nie są tak biegłe w komputerach. Mówiąc o np. numerycznej mapie zasadniczej zatrudniono 3 osoby dodatkowo do wprowadzania danych. A niby prościej miało być. Jednak nie oszukujmy się pełna informatyzacja powoduje więcej czasu i ludzi. Natomiast co do cen 0.5 po primo nie leży to w interesie ośrodka (starostwa) po drugie, tak naprawdę nie wiadomo za co dać współczynnik 0.5 bo na pewno nie za SWDE czy współrzędne na dyskietce. Ja osobiście bym dał za operat w formie elektronicznej (doc., xls, inne) oraz odpowiedni format plików do importu wsadowego - inaczej coraz to więcej pracy dla pracowników w ośrodku. Jednak to polemika na długi czas i każdy ma swoje wizje zarządzania.
  
głodnemu chleb na mysli :) aaa, jak w tytule - to o czym krzysiek piszesz, to dla mnie czarna magia. punkty skojarzyłem z tym , co znam :). Ale jak to jest, że im wiecej komputerów, tym drożej zamiast taniej. Tego nie pojmę - opłaty za plotowanie wyższe niż za ksero, dane na nosniku za 0.50PLN znacznie droższe niż wyplot, w ośrodkach koszmarnie drogie programy, które często nie pozwalają na automatyczny export/import - o opłacie 0.5 mozna pomarzyć. Zamiast mniej osób, to potrzeba jeszcze więcej i lepej wykształconych do obsługi zasobu - paranoja jakaś, też mi automatyzacja-informatyzacja....
  
miało być 10 tyś ptk i 20 tyś :) wyszła omyłka z mnożeniem później razy 2 :)))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))) . Ale prostuję od razu.
  
do rozkojarzonego otóż mi nie chodzi o kasowanie jednostek wykonawstwa geodezyjnego ponieważ pracuję w kontroli i nadzorze. Nie mam z tym nic wspólnego i fakt jest taki że w wielu kwestiach się z wami zgadzam. Bo czemu wykonawca mierzy , aktualizuje mapy (choć z przepisów to ma robić ośrodek) i jeszcze za to płaci. Mówiąc o opłatach za punkty miałem na myśli sporządzanie budżetu rocznego. Więc zakładając ze mam w bazie 14 tyś ptk. a potrzebuje X pieniędzy to podzielę to przez sumę punktów i mi wyjdzie za punkt. I niech mi ktoś powie że tak skonstruowany budżet ( a jest to projekt) jest bardziej przejrzysty od normalnego i łatwiej go skontrolować. Otóż nie i jest to sztucznie przedstawiane. Bo jeśli się okaże ze za rok będzie 20 tyś. ptk to co..... mnożymy razy dwa ??? Czy zaniżamy za punkt. Złotego środka nie ma - ale takie życie w administracji.. Pozdrawiam . A fundusz i tak musi zostać inaczej będziemy w ogóle bez pieniędzy i zapomnijcie że Starostowie coś zrobią dla geodezji.
  
do krzyska Przypomnij mi proszę, na jakiej podstawie w ogóle pobieracie te dodatkowe opłaty za wprowadzanie punktów od geodetów? Z rozporządzenia o opłatach, owszem: 9.12. Opłaty określone w tabelach I-VIII nie obejmują kosztów sporządzania kopii oraz aktualizacji treści mapy zasadniczej. ale za to z PGiK :Art.41.4 Środki Funduszu są przeznaczone na uzupełnienie środków budżetowych niezbędnych na finansowanie zadań związanych z AKTUALIZACJĄ i utrzymywaniem państwowego zasobu geodezyjnego Czyżby to te inne wpływy z pkt 3a? Gdzie przepis konkretny, jakies stawki?
  
Kazimierz? Alfonsie, oświeć mnie proszę: o co chodzi z tym Kazimierzem nad Wisłą?
  
krzysiek do ElJotPi w nawiązaniu do tytułu - kompletnie nie masz pojęcia o czym piszesz!! Skro nie będzie funduszu to starosta będzie dysponował kasą a dla niego będzie ważniejsza dziura w moście niż geodezja... nie wspominając o zakładaniu map cyfrowych ewid. budynków, osnowy, etc. Fakt że część pieniędzy jest przejadana - nie znaczy że cała branża jest do niczego. Zresztą by zatrudnić dobre osoby są stworzone zakłady lub tez gospodarstwa inaczej zapomnijmy o dobrej jakości zasobu. A co do układu 2000 poczytaj rozporządzenie - mają czas do końca ale przyszłego roku. Jeśli natomiast mówisz o budżecie to nie masz zielonego pojęcia o czym mowa. Jaka to różnica czy podzielę kasę mi potrzebna na zadanie (sztucznie określając cena choćby za wprowadzenie punktu) czy na osobę godzinowo???? Robię takie coś wiec chyba nie jest to tak łatwiej. Dodatkowo pragnę Tobie przypomnieć ale może o tym nie wiesz że już część branż ma zamiar się przeistoczyć w administrację specjalną - także gdzie oszczędność.......
  
Drogi Alfonsie Gdybys sledzil wydarzenia i inersowal sie polityką to wniosek Twój był by odmienny. pomysl likwidacji gospodarstw nie jest autorstwa PO. Ale widac ze czytasz tylko to co dzisiaj napisali.
  
Wreszcie :) Do tej pory pieniądze były wyprowadzane przy pomocy jednostek budżetowych, teraz nie będzie i jednego i drugiego. Ciekawe jak w Podkarpackim sobie poradzą gdy starostowie dostaną pieniądze na określone zadania i nie będzie możliwości przekierować funduszy... :) Szkoda, że jednak pozostają komunalne, mieszkaniowe itd., bo te dopiero dysponują kasiorą. Na 2000 i egib do tej pory były pieniądze? I gdzie są efekty? Przecież fundusz istniał i jeszcze istnieje... to co szkodziło i szkodzi go wykorzystać, przecież wprowadzenie 2000 jest do końca roku. Dziwne, że niektórzy się dopiero teraz obudzili... A poza tym, ustawa przewiduje finanse zadaniowe, które trudniej będzie skręcić, ale łatwo rozliczyć i skontrolować. :) :) ;)
  
za póżno skoro sama branża nie potrafi się zreformować , robią to inni.Jak sądzę jest to początek zmian.Niebawem dojdziemy do likwidacji GUGIK-u i innych instytucji.Brawo Geodeci.Słuchajmy dalej głosów leśnych dziadków .Oni poczuli swój czas.
  
dotychczasowi GGK dotychczasowi GGK skutecznie obronili fundusz, który likwidowano już wiele razy. Zawsze skutecznie. Myślę że nowa Pani GGK będzie równie skuteczna, bo dużo potrafi. A gospodarstwa pomocnicze niech polikwoidują, bo to dobra metoda przejadania wpływów do PODGiK.
  
jak to możliwe? Świetny pomysł bo w najbliższym czasie trzeba będzie przeliczyć zasób na PUWG 2000 i kończyć zakładanie ewidencji budynków. Skąd na to pieniądze? GUGiK będzie musiał wybić to z głowy jak zwykle błądzącym po omacku autorom tego typu pomysłów. Oby skutecznie.
  
No i co na to zwolennicy PO ?? większość z was głosowało na tę partię , która jest głównie reprezentacją mieszkańców Kazimierza nad Wisłą ( wiecie o co mi chodzi ??) brak funduszu to śmierć geodezji , żaden starosta nie da na geodezję złamanego grosza bo wyborcy tego nie widzą a na dodatek to tyle kosztuje.
  
?? Znaczy będą jeszcze imprezy (szkolenia urzędnicze) czy nie ??
  



zobacz też:

Ogłoszono aktualne listy projektów indywidualnych

W ostatnich dniach minister rozwoju regionalnego Elżbieta Bieńkowska opublikowała w Monitorze...

Zmiana wartości działki a opłata planistyczna

Naczelny Sąd Administracyjny w niedawnym wyroku (sygn. akt II OSK 774/07) stwierdził, że tzw. opłata...

Podatki od nieruchomości a ewidencja gruntów i budynków

Jak podaje dzisiejsza „Gazeta prawna” (z 12 sierpnia), Wojewódzki Sąd...

Senat przyjął specustawę drogową

Na wczorajszym posiedzeniu (7 sierpnia) Senat RP przyjął ustawę o zmianie ustawy o szczególnych zasadach...

Rozporządzenie MSWiA: nowe miasta i granice gmin

10 lipca ukazał się projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie ustalenia granic niektórych gmin...


wiadomości

GEOPRYZMAT
RASZYN

Instrumenty optyczne, GPS i skanery. Wyłączny dystrybutor marek Pentax i Kolida

Centrum Serwisowe NaviGate
KRAKÓW

Centrum Serwisowe NaviGate wykonuje serwis odbiorników GNSS, kontrolerów, niwelatorów i tachimetrów marki Trimble, Spectra Geospatial, Nikon, Sokkia, Leica, Topcon, CHC, Geomax oraz dronów i sensorów marki DJI Enterprise. Naszym Klientom zapewniamy...
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
2025-05-07 | KRAKÓW
Space Connect Meetup Kraków 2025. Technologie kosmiczne w służbie innowacji
Space Connect Meetup to cykliczne wydarzenie łączące sektor kosmiczny z pozostałymi branżami. W...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
2025-05-14 | JANÓW LUBELSKI
VIII Konferencja Naukowo-Techniczna pn. "Kierunki rozwoju i innowacje w geodezji i kartografii"
Tematyka konferencji: • nowoczesne techniki i technologie pomiarowe, • wykorzystanie...
więcej
2025-05-14 | DĘBLIN
NC2025 - Rola nawigacji w transporcie lotniczym, morskim i lądowym
Celem konferencji będzie wymiana doświadczeń, prezentacja wyników badań własnych oraz najnowszych...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Lotnicza chmura punktów w najwyższej rozdzielczości
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że...
według Euklidesa linia to długość bez szerokości?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Jerzy Zarzycki (1925-2012)

Jerzy Zarzycki (1925-2012)
Jerzy Zarzycki był synem geodety, który przed wojną prowadził biuro mierniczego przysięgłego w Łodzi. W grudniu 1939 roku rodzina Zarzyckich została wysiedlona przez Niemców do Krakowa, gdzie pomagał jej prof. Michał Odlanicki-Poczobutt. W czasie...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1927
Warren Morrison, kanadyjski inżynier, zbudował w firmie Bell Telephone Laboratories pierwszy zegar kwarcowy.
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama

v2