Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2008-08-12| Geodezja, Mapy, Prawo, Kataster

Podatki od nieruchomości a ewidencja gruntów i budynków


Jak podaje dzisiejsza „Gazeta prawna” (z 12 sierpnia), Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w niedawnym wyroku oddalił skargę podatnika, wskazując, że podstawą wymiaru podatku od nieruchomości winny być dane z ewidencji gruntów i budynków.

Podatnik zwrócił się do organu podatkowego o stwierdzenie nadpłaty w podatku od nieruchomości za lata 2003-2005 od gruntów pod utworzonym na rzece zbiornikiem wodnym, który wykorzystuje w prowadzonej działalności gospodarczej. Po utworzeniu zbiornika, aż do 2006 roku, nie dokonano zmian w ewidencji gruntów i budynków, w której grunty zajęte przez zbiornik były ujęte jako nieużytki, sady i grunty zakrzewione zamiast jako grunty pod powierzchniowymi wodami płynącymi. Podatnik twierdził, że dla podatku od nieruchomości ważny jest rzeczywisty charakter gruntu, a nie zapis w ewidencji. Według niego wpis do ewidencji miał charakter wyłącznie deklaratoryjny, a nie konstytutywny. Organy podatkowe odmówiły jednak stwierdzenia nadpłaty.
Podatnik złożył więc skargę do sądu. Sąd skargę oddalił (Sygn. akt I SA/Gl 49/08), wskazując, że podstawą wymiaru podatku od nieruchomości winny być dane z ewidencji. Wypis z ewidencji gruntów i budynków jako dokument urzędowy stanowi dowód tego, co zostało w nim zawarte, zapisy z ewidencji są zaś wiążące dla organu podatkowego. Skoro w ewidencji grunty były tak, a nie inaczej sklasyfikowane, to dopiero od momentu zmiany treści wpisów w ewidencji mogła ulec zmianie wysokość podatku. Wpisy mają więc charakter konstytutywny.

Źródło: „Gazeta prawna”


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Wypis lub wyrys przez ePUAP
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS