wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2007-11-21| Geodezja, Mapy, Prawo

GUGiK opublikował wykaz przepisów odrębnych


Główny Urząd Geodezji i Kartografii opublikował zestawienie przepisów odrębnych, na podstawie których Skarb Państwa nabywał lub nabywa własność nieruchomości.

Jak czytamy w uzasadnieniu, GUGiK zdecydował się na to, mimo iż zadania związane z katalogowaniem nieruchomości wymagających uporządkowania stanu prawnego oraz z ujawnianiem prawa własności nieruchomości w księgach wieczystych nie są zadaniami służby geodezyjnej i kartograficznej. Ewidencja gruntów i budynków nie ustala bowiem własności, a jedynie rejestruje stany prawne ustalone we właściwych trybach. Urząd zdaje sobie jednak sprawę, że udział służby geodezyjnej i kartograficznej w sporządzaniu tych wykazów będzie niebagatelny. Wziął też pod uwagę zakres zadania związanego z inwentaryzacją całości mienia, które ma być wykazywane, oraz wagę właściwego uporządkowania stanów prawnych nieruchomości, które na mocy odrębnych przepisów przeszły na własność Skarbu Państwa.

Zestawienie zawiera zidentyfikowane przez GUGiK przepisy opublikowane po 1944 r., na mocy których następowało (następuje) nabycie własności nieruchomości przez państwo. Urząd zastrzegł jednak, że mimo dołożenia staranności w sporządzaniu tego wykazu, mogło się zdarzyć, że jakiś przepis został pominięty.
Do sporządzenia wykazów ww. nieruchomości zostali zobowiązani starostowie na mocy ustawy z 7 września 2007 r. o ujawnianiu w księgach wieczystych prawa własności nieruchomości Skarbu Państwa oraz jednostek samorządu terytorialnego (DzU nr 191, poz. 1365).
Pełne zestawienie przepisów, które może być pomocne przy sporządzaniu wykazu ww. nieruchomości.

AW


«« powrót


dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
? ? | ruszyli do pracy dopiero teraz? chyba ze strachu,że to już koniec ...
odpowiedz zgłoś
no, no... Nie sądziłem, że Gugik na coś takiego stać. Chapeau bas!
odpowiedz zgłoś
2 komentarze



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Podnoszenie mostu na budowie Świątyni Opatrzności Bożej
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS