Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2008-07-10| Geodezja, Prawo, Instytucje, Kataster

175 ustaw w planach rządu


W drugim półroczu 2008 roku pod obrady Rady Ministrów ma wpłynąć 175 projektów ustaw. To o 52 ustawy więcej niż w poprzednim półroczu. Wśród nich znajdziemy kilka pozycji, które związane są z działalnością geodezyjną.

W harmonogramie prac legislacyjnych na próżno doszukiwać się obiecanego projektu nowelizacji ustawy Prawo geodezyjne i kartograficzne czy wreszcie projektu ustawy o infrastrukturze danych przestrzennych.

Wybrane ustawy, które mają trafić pod obrady Rady Ministrów w II półroczu tego roku

lipiec-wrzesień
Projekt ustawy o partnerstwie publiczno-prywatnym
(Wprowadzenie elastycznej regulacji poprzez redukcję barier tj. np. eliminacja zbędnych obciążeń administracyjnych oraz likwidacja nadmiernych ograniczeń co do przedmiotu i treści zawieranych umów)

Projekt ustawy o zmianie ustawy o swobodzie działalności gospodarczej oraz zmianie innych ustaw (II etap)
(Dalsze upraszczanie działalności gospodarczej)

Projekt ustawy o zmianie ustawy Prawo budowlane, ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym oraz innych ustaw
(M.in. wyeliminowanie decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu oraz zapewnienie możliwości opracowywania urbanistycznych planów realizacyjnych przez inwestorów; rezygnację z decyzji o pozwoleniu na budowę i zastąpieniu jej „rejestracją zamierzonej inwestycji”; rezygnację z decyzji w sprawie pozwolenia na użytkowanie, na rzecz rejestracji zakończonych robót budowlanych)

Projekt ustawy o zmianie ustawy o uruchamianiu środków pochodzących z budżetu Unii Europejskiej przeznaczonych na finansowanie wspólnej polityki rolnej
(Upoważnienie agencji płatniczych do zbierania danych osobowych i płatniczych beneficjentów w celu udostępnienia ich do publicznej wiadomości i wykorzystania ich przez Komisję Europejską do celów kontrolnych)

Projekt ustawy o rozwoju miast, centrach rozwoju regionalnego i obszarach metropolitarnych
(Wzmocnienie potencjału rozwojowego dużych miast)

Projekt ustawy o wojewodzie i administracji rządowej w województwie oraz projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku ze zmianami w organizacji i podziale zadań administracji publicznej w województwie
(Przekazanie funkcji zarządzających wojewody do samorządu terytorialnego i skupienie jego funkcji na reprezentowaniu Rady Ministrów, sprawowaniu nadzoru ogólnego nad samorządem terytorialnym, wykonywania kontroli gospodarowania mieniem państwowym, odpowiedzialności za zarządzanie kryzysowe oraz stan porządku publicznego i bezpieczeństwa zbiorowego)

Projekt ustawy o zmianie ustawy o gospodarce nieruchomościami oraz ustawy o finansach publicznych
(Przekazanie gospodarowania nieruchomościami przeznaczonymi na potrzeby centralnej administracji rządowej i urzędów wojewódzkich do jednego organu - ministra właściwego do spraw SP oraz zniesienie podziału w ramach zasobu nieruchomości SP na nieruchomości przeznaczone na cele statutowe i niestatutowe)

Projekt ustawy o powszechnym spisie rolnym w 2010 r.
(Zakres podmiotowy i przedmiotowy spisu, jego organizacja, obowiązki podmiotów objętych tym spisem)

Projekt ustawy o narodowym spisie powszechnym ludności i mieszkań w 2011r.
(Zakres podmiotowy i przedmiotowy spisu, jego organizacja, obowiązki podmiotów objętych tym spisem)

październik - grudzień
Projekt ustawy o zmianie ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa oraz o zmianie niektórych innych ustaw
(Udrożnienie systemu obrotu ziemią rolniczą, łatwiejsze nabywanie ziemi przez rolników indywidualnych oraz skuteczniejsza kontrola ANR nad obrotem gruntami rolnymi poprzez: ograniczenie pierwokupu ANR tylko do nieruchomości, a także zmianę definicji rolnika indywidualnego i gospodarstwa rodzinnego oraz zasad przeprowadzania przetargów ograniczonych)

Projekt ustawy o zmianie ustawy o księgach wieczystych i hipotece
(Usprawnienie procesu budowlanego m.in. na potrzeby inwestycji zw. z EURO 2012. Główne kwestie to: uwzględnienie instytucji administratora hipoteki, rozważenie zniesienia podziału hipoteki na zwykłą i kaucyjną, objęcie nią wielu wierzytelności, wprowadzenie hipoteki właściciela i hipoteki budowlanej)

Projekt ustawy o zmianie ustawy o księgach wieczystych i hipotece
(Zapewnienie elektronicznego dostępu do wydziałów kw i Centralnej Informacji Ksiąg Wieczystych oraz możliwości wglądu do kw przez internet)

Źródło: KPRM


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Geospatial Revolution, odc. 4
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS