W spotkaniu – zorganizowanym w GUGiK-u 19 lutego z inicjatywy GGK – wzięli udział m.in. główny inspektor nadzoru budowlanego Dorota Cabańska, pracownicy Departamentu Architektury, Budownictwa i Geodezji MRiT oraz GUGiK, a także przedstawiciele Służby Geodezyjnej i Kartograficznej, wykonawstwa geodezyjnego oraz środowiska naukowego.
Dzień po spotkaniu na stronie GUGiK-u pojawiła się krótka relacja (pisaliśmy o niej TUTAJ), która skłoniła nas do wystąpienia o dodatkowe szczegóły.
• O czym dyskutowano
Jak podał nam GUGiK w odpowiedzi z 11 marca, celem spotkania było omówienie problematyki związanej z wykonywaniem inwentaryzacji obiektów lub elementów obiektów budowlanych, ulegających zakryciu, na gruncie aktualnych przepisów z zakresu Prawa budowlanego oraz z dziedziny geodezji i kartografii.
Ponadto w toku obrad zwrócono uwagę na zagadnienie dotyczące regulacji zawartej w art. 57 Pb, która dotyczy obowiązku opracowywania przez osobę posiadającą odpowiednie uprawnienia zawodowe w dziedzinie gik informacji o zgodności usytuowania obiektu budowlanego z projektem zagospodarowania działki lub terenu.
Ze strony organów SGiK oraz przedstawicieli środowiska geodezyjnego wskazano także na konieczność mocniejszego wyartykułowania w Pb odpowiedzialności kierownika budowy lub inwestora za zgodne z prawem dokonanie inwentaryzacji obiektów przed ich zakryciem, a także doprecyzowanie zapisów art. 57 Pb w aspekcie pojęcia „zgodności” usytuowania obiektu budowlanego z projektem zagospodarowania działki lub terenu.
• Propozycje zmian w przepisach
W trakcie spotkania – w części bez udziału przedstawicieli GUNB i MRiT – zostały opracowane propozycje legislacyjne, które następnie zostały przekazane przez GGK do MRiT. Przewidują one:
• dodanie w art. 43 Prawa budowlanego ustępu 3a wprowadzającego obowiązek potwierdzania odpowiednim wpisem do dziennika budowy przez kierownika budowy, a w przypadku, gdy nie został ustanowiony – przez inwestora, wykonania inwentaryzacji podziemnych obiektów lub elementów obiektów budowlanych przed ich zakryciem;
• zmodyfikowanie zapisów art. 57 ust. 1 pkt 5 Pb tak, by geodeta uprawniony zamieszczał informację o usytuowaniu obiektu budowlanego względem projektu, a nie – jak to wynika z aktualnie obowiązujących przepisów – informację o zgodności lub odstępstwach usytuowania obiektu od tego projektu;
• zmianę w ust. 4 oraz dodanie ust. 4a w § 23 rozporządzenia ws. standardów technicznych wykonywania geodezyjnych pomiarów sytuacyjnych i wysokościowych…, których celem byłoby określenie sposobu dokumentowania rozbieżności między wynikami pomiarów a ustaleniami projektu budowlanego oraz doprecyzowanie zakresu informacji, o której mowa w art. 57 ust. 1 pkt 5 Pb.
• Kto reprezentował środowisko geodezyjne
Główny Urząd Geodezji i Kartografii zapytaliśmy też, kto podczas spotkania reprezentował środowisko geodezyjne. Niestety, GUGiK podał nam tylko nazwiska przedstawicieli SGiK: zachodniopomorski WINGiK Agnieszka Majewska, lubelski WINGiK Marek Kłopotek, pomorski WINGiK Andrzej Żylis, śląski WINGiK Mirosław Puzia, geodeta powiatu warszawskiego zachodniego Dariusz Pręgowski oraz geodeta powiatu bielskiego Ewa Sikora.
W przypadku przedstawicieli wykonawstwa geodezyjnego oraz środowiska naukowego urząd zasłonił się ustawą o ochronie danych osobowych. Chcącym dociec reprezentantów tych grup pozostaje więc analiza zdjęć opublikowanych na stronie GUGiK-u…
Na koniec dodajemy jeszcze, że o spotkanie pytaliśmy też GUNB oraz MRiT.