W podrozdziale poświęconym rosnącemu deficytowi budżetowemu czytamy, że istnieje możliwość zwiększenia wpływów z podatków od nieruchomości poprzez ich dostosowanie do najlepszych praktyk OECD. Organizacja przypomina, że obecnie w Polsce wysokość podatku od nieruchomości ustala się na podstawie powierzchni budynków (mieszkalne – 1,15 zł/m kw., gospodarcze – 33,1 zł/m kw.) i gruntów (różne stawki dla różnych typów gruntów). „Polska powinna zmierzać w stronę systemu opodatkowania bazującego na wartości nieruchomości, stosowanego w większości krajów OECD” – podkreśla.
Zdaniem organizacji obecny system nie odzwierciedla zamożności i zdolności płatniczej podatników, ponieważ nie uwzględnia wielu cech nieruchomości i jej lokalizacji, które wpływają na wartość. Według OECD zniesienie limitów stawek podatkowych lub wprowadzenie ogólnokrajowej stawki minimalnej z możliwością jej przekroczenia przez samorządy zwiększyłoby ich autonomię finansową.
Na koniec warto jednak raz jeszcze podkreślić, że reformy podpowiadane przez OECD są jedynie rekomendacjami, do których dane rządy nie muszą się dostosować.