wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2020-03-05| Prawo, Kataster

Rząd stanowczo odcina się od podatku katastralnego

Choć nie brak ekspertów, którzy twierdzą, że wprowadzenie podatku katastralnego w Polsce powinno być tylko kwestią czasu, rząd znów podkreśla, że nie pracował i nie pracuje nad tego typu daniną.


Rząd stanowczo odcina się od podatku katastralnego

Dyskusja na ten temat powróciła do mediów po wystosowaniu do ministra finansów interpelacji, której autorami jest trzech posłów „Konfederacji”, w tym Janusz Korwin-Mikke. Pytają oni resort nie tylko o to, czy planuje wprowadzić podatek katastralny, ale także czy przeprowadził analizy skutków funkcjonowania takiej daniny.

„Ministerstwo Finansów w trakcie poprzedniej kadencji Sejmu nie prowadziło prac w zakresie umożliwiającym wprowadzenie w Polsce podatku katastralnego. Obecnie nie są również prowadzone prace, których skutkiem byłoby określenie zasad pobierania podatku od wartości nieruchomości” – podkreśla wiceminister Jan Sarnowski. Dodaje też, że MF nie posiada analiz w zakresie skutków funkcjonowania takiej formy opodatkowania.

Przypomnijmy, że ostatnim razem o podatku katastralnym zrobiło się głośno pod koniec ubiegłego roku. Specjaliści ze Szkoły Głównej Handlowej opublikowali wówczas raport, w którym podkreślali, że choć takie rozwiązanie napotyka na duży opór społeczny, to jest bardziej sprawiedliwe niż obecnie funkcjonujący podatek od nieruchomości. Dlatego dobrym rozwiązaniem byłoby stopniowe wprowadzanie takiej daniny.

JK


«« powrót


dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
~ktt Zjadaj bogatych - już dawno to wymyślili. Bogaci go gazu - kto bogatemu zabroni.
odpowiedz zgłoś
Proporcjonalność Podatek katastealny w swej idei opiera się na odpowiedzialności do wartości nieruchomości. Analogicznie jak w progach podatkowych. Zarabiasz/posiadasz więcej, płacisz więcej. Moim zdaniem głównym hamulcowym są samorządy miejskie, które obecnie posiadają 80% nieruchomości w miastach. W tych nieruchomościach są często mieszkania komunalne zamieszkiwane przez osoby biedne. Te mieszkania były/są przedmiotem uwłaszczenia przez obecnych mieszkańców za śmieszne kwoty. Wysokość czynszu także odbiega mocno od wartości wolnorynkowych. Wprowadzenie podatku uderzyło by po kieszeniach najbiedniejszych i najbogatszych. Pozytywne skutki tego podatku dadzą się odczuć dopiero po kilku latach. Na taki gest może się zdobyć dopiero rząd, który nie ma szans na reelekcję, ponieważ taka decyzja oznacza na 100% przegrane wybory i utratę poparcia przez wszystkich lokalnych polityków każdej partii i bezpartyjnych.
 2 
odpowiedz zgłoś
ale jaka dyskryminacja? Skoro ten właściciel taki dobry i łaskawy, że płaci podatki, to trzeba mu to ułatwić katastralnym ;) A co do miary, to trzeba nisko upaść, by określać innych pasożytami.
 3 
 8 
odpowiedz zgłoś
ktt dlaczego dyskryminujesz człowieka " szczególnie gdy ma tych apartamentów kilka i jeszcze je wynajmuje. ". A może ta twoja babcia całe życie nie chciała pracować i siedziała na zasiłku pasożytowała, a ten jegomość płaci podatki i utrzymuje z tego kilka takich babć. Nie sądź innych swoją miarą
 6 
 5 
odpowiedz zgłoś
katastralny to dobre narzędzie, żeby starszych ludzi z centrum wysyłać na wieś, do domów starców... kiedyś taką opinię usłyszałam.
 7 
 3 
odpowiedz zgłoś
Do ktt Jak ktoś wynajmuje apartamenty w centrum Warszawy, to wartość podatku wliczy sobie w czynsz, bo jak cena/miesiąc wzrośnie o te np: 10%, to najemcy i tak zapłacą. Już niedługo pojedynczy pokój Warszawie za równowartość płacy minimalnej będzie kuszącą ofertą.
 5 
 3 
odpowiedz zgłoś
@ czy rząd wypowie się na temeat nowego podatku, który wprowadza GGK?
 6 
 4 
odpowiedz zgłoś
Oczywiście, że jest sprawiedliwy niesprawiedliwa jest za to obecna sytuacja, gdy np. babcia w Siedlcach płaci tyle samo za swoje mieszkanie w starym bloku, co posiadacz wypasionego apartamentu w centrum Warszawy, szczególnie gdy ma tych apartamentów kilka i jeszcze je wynajmuje. (I uprzedzając: nie, babcia nie zbankrutuje - od tego są odpowiednio niższe stawki na pierwszą nieruchomość lub do określonej wartości.)
 1 
 16 
odpowiedz zgłoś
Wróci Donald z Kidawą i wprowadzą podatek katastralny. Będzie bardziej sprawiedliwy. Tak jak praca do śmierci.
 22 
 7 
odpowiedz zgłoś
9 komentarzywiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Mapa Miejsc Pamięci Narodowej
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS