Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2024-07-18| Instytucje, Kataster

Naukowcy z UWM biorą pod lupę podatek katastralny

Pomysł wprowadzenia w Polsce podatku liczonego od wartości nieruchomości zamiast od powierzchni budzi spore kontrowersje. Podatnicy obawiają się, że będą płacić więcej, natomiast politycy – że taka zmiana może kosztować ich głosy wyborców. Dr hab. inż. Małgorzata Renigier-Biłozor, prof. UWM z Wydziału Geoinżynierii, rozpoczęła właśnie badania nad planem wprowadzania podatku katastralnego, który uwzględni interesy i dobrostan podatników.


Naukowcy z UWM biorą pod lupę podatek katastralny  <br />
Zdjęcie ilustracyjne (fot. Freepik)
Zdjęcie ilustracyjne (fot. Freepik)
Naukowcy z UWM biorą pod lupę podatek katastralny  <br />
Prof. Małgorzata Renigier-Biłozor (trzecia od lewej) z zespołem realizującym projekt (fot. UWM)
Prof. Małgorzata Renigier-Biłozor (trzecia od lewej) z zespołem realizującym projekt (fot. UWM)

Podatek od wartości nieruchomości, zwany potocznie katastralnym, to jeden ze sposobów opodatkowania. Oznacza on, że właściciele nieruchomości o większej wartości płacą więcej, a nie, jak obecnie w naszym kraju, w zależności od powierzchni i przeznaczenia nieruchomości. Dyskusja na temat konieczności wprowadzenia takiego rozwiązania w Polsce toczy się od co najmniej 30 lat. Prof. Małgorzata Renigier-Biłozor, ekspertka od rynku nieruchomości, nie ma wątpliwości, że mógłby on przyczynić się do sprawiedliwszego rozdziału funduszy na rozwój lokalny.

Dotychczasowe obserwacje wskazują jednak na obawy przed wprowadzeniem podatku katastralnego w Polsce. Głównym ich powodem jest strach przed większymi opłatami. Skutkuje to unikaniem tej koniecznej, ale niepopularnej społecznie reformy.
– Zamierzamy więc zaproponować uniwersalną „mapę drogową” transformacji systemu opodatkowania gruntów, budynków i lokali – wyjaśnia prof. Renigier-Biłozor. – Będzie się ona opierać na ich wartości i konsensusie wielu różnych podmiotów. Ten konsensus to podejście nowatorskie. Chcemy zaangażować w proces transformacji systemu różne jednostki i instytucje, szczególnie te, które najmocniej dotkną skutki planowanych zmian. Zamierzamy aktywizować społeczność lokalną i łagodzić niepokoje. Przewidujemy, że efektem naszych badań będzie metodyka wprowadzania zmian. Są one społecznie niepopularne, ale zgodne z zasadą dobrego rządzenia – dodaje.

W przekonaniu, że zmiany są potrzebne, badaczka z UWM utwierdziła się jeszcze bardziej po stażu naukowym w USA, podczas którego poznawała m.in. zasady amerykańskiego systemu podatków lokalnych.
– W USA ludzie płacą podatek od wartości nieruchomości, ale w każdym stanie jest on inaczej naliczany. To, co tam zobaczyłam, bardzo mnie zaskoczyło. W tym kraju wartość nieruchomości jest jawna i ogólnie dostępna – tłumaczy.

Profesor podkreśla, że dla wielu właścicieli nieruchomości podatek obliczany na nowych zasadach wcale nie musi być wyższy niż płacony obecnie. Może on natomiast stać się narzędziem do sterowania lokalnym rozwojem, m.in. poprzez wzrost dochodów gmin i uzyskanie większych funduszy na lokalne inwestycje. Dodatkowo zwiększy transparentność rynku nieruchomości.

Na badania nad tym, jak w sposób łagodny dla podatników zmienić w Polsce opodatkowanie nieruchomości, prof. Małgorzata Renigier-Biłozor otrzymała grant z Narodowego Centrum Nauki. Realizuje je z zespołem, w skład którego wchodzą: prof. dr hab. inż. Sabina Źróbek, dr Alina Źróbek-Różańska, dr inż. Elżbieta Zysk, dr inż. Aneta Chmielewska, dr hab. inż. Artur Janowski prof. UWM i dr inż. Kamilla Górska-Koplińska.

Źródło: UWM, Lech Kryszałowicz


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Apeks skanuje zabytkowe młyny
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama