Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2025-01-13| GIS, Software, CIEKAWE TEMATY

Ułatw sobie pracę. Przegląd polskich wtyczek do QGIS z 2024 r.

QGIS to najpopularniejsze darmowe oprogramowanie do tworzenia, przetwarzania i przeglądania danych przestrzennych, a także do ich publikacji w postaci map i usług sieciowych. Możliwości programu mogą być zwiększane poprzez zastosowanie tzw. wtyczek, czyli skryptów tworzonych w języku programowania Python. Niniejszy artykuł stanowi uzupełnienie przeglądu polskich wtyczek z 2023 r. o wybrane narzędzia udostępnione (lub zaktualizowane) w 2024 r.
Autorzy: OLIWIA HORBACZEWSKA, ALICJA ANTOSIAK


Ułatw sobie pracę. Przegląd polskich wtyczek do QGIS z 2024 r.

WTYCZKI UDOSTĘPNIANE PRZEZ PODMIOTY PUBLICZNE

1. Twórca: Główny Urząd Geodezji i Kartografii

• Walidator plików GML (nowa wersja)

Wtyczka umożliwia sprawdzenie poprawności pliku GML dla jednej z wybranych baz oraz – w przypadku gdy plik nie jest poprawny – wygenerowanie raportu z błędami do poprawy. Nowa wersja wtyczki zawiera zmiany w zakresie kontroli danych EGiB, BDOT500, BDOT10k oraz raportowania błędów w formacie PDF. Dodano także m.in. zakładkę z ustawieniami wtyczki, możliwość wskazania plików granic PRG oraz kontrole map glebowo-rolniczych.


• Mapa Glebowo-Rolnicza

Wtyczka ułatwia wczytywanie i wizualizację map glebowo-rolniczych, tj. konturów glebowych i odkrywek glebowych, zapisanych w formacie GML.


2. Twórca: Ministerstwo Rozwoju i Technologii

• Wtyczka APP 2 (nowa wersja)

Wtyczka wspomaga tworzenie danych przestrzennych dla planów ogólnych gminy (zgodnie z przepisami obowiązującymi od 24 września 2024 r.) oraz pozostałych aktów planowania przestrzennego (APP), w tym zbiorów APP oraz metadanych zgodnie z przepisami obowiązującymi od 31 października 2020 r. W kolejnych wersjach wprowadzono m.in. poprawki w zakresie uwag zgłoszonych przez użytkowników, w tym wyznaczania Obszarów Uzupełniania Zabudowy, zniesiono ograniczenia w zakresie precyzji geometrii, a także poprawiono kolejność wykonywania kontroli.


3. Twórca: Wody Polskie

• Wody Polskie – Baza WMS (nowa wersja)

Wtyczka udostępnia już blisko 900 warstw w 32 usługach WMS. W zaktualizowanej wersji dodano nowe zakładki dotyczące planów zarządzania ryzykiem powodziowym oraz „Dane do pobrania”. Dzięki nowej funkcjonalności można pobrać:
• Plany Gospodarowania Wodami (geobaza),
• granice jednostek organizacyjnych PGW WP (geobaza),
• wstępne oceny ryzyka powodziowego (geobaza),
• plany zarządzania ryzkiem powodziowym (geobaza),
• plany przeciwdziałania skutkom suszy (SHP),
• obszary zagrożenia powodziowego z map zagrożenia powodziowego (SHP).


WTYCZKI UDOSTĘPNIANIE PRZEZ PODMIOTY PRYWATNE

1. Twórca: EnviroSolutions

• PhotoViewer360

Wtyczka pozwala na import oraz wizualizację zdjęć panoramicznych. Do jej funkcjonalności należą m.in.: tworzenie pliku GeoPackage z folderu zdjęć zawierających georeferencję, kontrola zwrotu kamery podczas przeglądania zdjęć (dzięki radarowi umieszczonemu na mapie) oraz możliwość wygenerowania raportu graficznego z aktualnym widokiem zdjęcia w formacie JPG/PNG. Przypomina Google Street View – wymaga jednak posiadania odpowiednich danych.


• Fotowoltaika LP

Narzędzie, które może okazać się szczególnie istotne dla leśników. Pozwala na wyznaczanie lokalizacji farm fotowoltaicznych na terenach należących do Lasów Państwowych, a także wygenerowanie dla nich raportu w pliku Excel. Przydatną funkcjonalnością jest możliwość wczytania za pomocą wtyczki linii energetycznych oraz dróg z BDOT10k powiatów, w obrębie których znajdują się wskazane obszary leśne.


• Integrator usług danych przestrzennych

Wtyczka umożliwia szybki dostęp do danych przestrzennych z ewidencji zbiorów i usług danych przestrzennych prowadzonej przez Głównego Geodetę Kraju. Obsługuje usługi WMS, WMTS, WFS i WCS.
Najważniejsze właściwości to:
• zawsze aktualne dane – pobierane bezpośrednio z oficjalnych usług IIP,
• łatwość użytkowania – wszystkie dane dostępne są z poziomu QGIS, co eliminuje potrzebę odwiedzania wielu stron internetowych czy geoportali,
• szeroki zakres danych – wtyczka obsługuje dane na różnych poziomach administracyjnych – od krajowego po gminny,
• automatyczne pobieranie – dzięki mechanizmowi „na żywo” dane są aktualizowane natychmiast po ich udostępnieniu przez właściwe jednostki administracyjne.


2. Twórca: GIS Support

• Wtyczka GIS Support (nowa wersja)

Jedna z najchętniej pobieranych polskich wtyczek QGIS, która łączy w sobie kilka różnych modułów. Najważniejszy to identyfikacja działek na podstawie usługi ULDK. Narzędzie pozwala na wyszukiwanie oraz dodawanie działek do nowej warstwy projektu. W ten sposób można łatwo i szybko stworzyć w QGIS całą warstwę z interesującymi nas działkami. W nowej wersji dodano narzędzia do pobierania danych BDOT10k (także konkretnych warstw dla wybranych obszarów) oraz rozbudowano Bazę WMS o usługi WFS.


3. Twórca: Softline Plus

• C-GEO Wizualizacja GML demo

Wtyczka umożliwia import, wizualizację, edycję i przetwarzanie, a także eksport obiektów mapy zasadniczej z plików GML zawierających dane baz państwowego zasobu: ewidencji gruntów i budynków (EGiB), sieci uzbrojenia terenu (GESUT) oraz obiektów topograficznych (BDOT500). Obecnie wtyczka jest udostępniana w wersji demo – możliwe jest testowanie wszystkich funkcjonalności poza wczytywaniem surowych danych GML oraz eksportem do CAD. Więcej o wtyczce pisaliśmy TUTAJ.


4. Twórca: GEOXY

• QMapa GML (nowa wersja)

Wtyczka wizualizująca dane BDOT500, EGiB, GESUT zapisane zgodnie ze schematem w formacie GML. Prezentacja kartograficzna realizowana jest zgodnie ze standardami określonymi w rozporządzeniu ministra rozwoju pracy i technologii z 23 lipca 2021 r. ws. bazy danych obiektów topograficznych oraz mapy zasadniczej. Po aktualizacjach wtyczka została dostosowana do nowszych wersji QGIS-a. Poprawiono m.in. symbolizację prezentacji graficznej, wczytywanie wielokrotnie występujących atrybutów, a także odczytywanie plików z uszkodzonymi obiektami. Dostosowano także obsługę VectorTranslateOptions w zależności od wersji GDAL.


WTYCZKI UDOSTĘPNIANIE PRZEZ OSOBY PRYWATNE

1. Twórca: Szymon Kędziora

• Konwerter PL-ETRF2000 PL-2000

Wtyczka może być przydatna dla osób pracujących z danymi satelitarnymi w odniesieniu do stacji referencyjnych ASG-EUPOS w Polsce. Pozwala przeliczać wyniki pomiarów z układu PL-ETRF2000 do układu PL-2000 bez konieczności pobierania dodatkowych programów.


2. Twórca: Łukasz Świątek

• Power Pin PL

Wtyczka pozwala na przejście z poziomu programu QGIS do jednego z wielu możliwych do wyboru portali mapowych (np. do Google Maps) oraz otworzenie widoku 3D dla dowolnie wybranego punktu.


3. Twórca: Maryla Jeż

• BDOT10k

Wtyczka umożliwia pobranie danych BDOT10k poprzez zaznaczenie poszczególnych powiatów pogrupowanych województwami lub poprzez selekcję powiatów na podstawie przecięcia z wybraną warstwą wektorową.

3. Twórca: Wawrzyniec Zipser, Maciej Kamiński – Politechnika Wrocławska

• Quick BDL

Wtyczka umożliwia pobieranie danych Głównego Urzędu Statystycznego w celu analizy i wizualizacji w środowisku QGIS. Użytkownik może wybrać interesujące go obszary terytorialne, wskaźniki statystyczne oraz zakres lat, dla których dane mają zostać pobrane. W rezultacie tworzona jest warstwa wektorowa, w której każda jednostka terytorialna jest reprezentowana jako geometria, a wybrane wskaźniki są przypisane jako atrybuty w kolumnach. Dzięki temu dane statystyczne można łatwo przetwarzać, analizować i prezentować w kontekście przestrzennym. Wtyczka wspiera integrację z serwisem API GUS oraz zapewnia dynamiczne tworzenie warstw na podstawie wybranych kryteriów. Jest to narzędzie przydatne zarówno dla analityków, jak i instytucji badawczych, które potrzebują łatwego dostępu do danych statystycznych w kontekście geograficznym.


Znacie Państwo inne ciekawe wtyczki, które warto byłoby przybliżyć naszym Czytelnikom? Jeśli tak, prosimy o informację na geoforum@geoforum.pl – postaramy się opisać je w kolejnych artykułach.

Oliwia Horbaczewska, Alicja Antosiak


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Galileo pomaga stworzyć ekologiczne fajerwerki
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama