Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2024-11-18| Prawo, Kataster

Czy tylko prawnicy powinni mieć łatwy dostęp do KW? Prawo.pl o wyszukiwarkach ksiąg wieczystych

Sprawa publikacji numerów KW i wykorzystywania luk prawnych i technicznych przez serwisy w rajach podatkowych wywołała w ostatnim czasie wiele dyskusji. 14 listopada pojawił się jeszcze jeden artykuł – tym razem w serwisie Prawo.pl.


Czy tylko prawnicy powinni mieć łatwy dostęp do KW? Prawo.pl o wyszukiwarkach ksiąg wieczystych

Z pewnością duży wkład w tę dyskusję ma były GGK dr hab. inż. Waldemar Izdebski, który – za pomocą swojego konta w serwisie X (dawniej Twitter) oraz poprzez liczne wystąpienia – nagłośnił problem rosnącej liczby serwisów, które umożliwiają poznanie numeru księgi wieczystej poprzez podanie numeru działki lub adresu nieruchomości. O sprawie w zeszłym tygodniu pisaliśmy dwukrotnie – TUTAJ i TUTAJ.

Kolejny artykuł – w serwisie Prawo.pl – przynosi następne ciekawe informacje. Przede wszystkich, jak wynika z publikacji, Ministerstwo Sprawiedliwości w odpowiedzi na pytania redakcji miało wskazać, że „resort nie planuje umożliwienia publikowania numerów ksiąg wieczystych na Geoportalu”. Bez szerszego kontekstu ciężko jest ocenić, czy to odpowiedź na jakieś konkretne pytanie, czy też deklaracja własna resortu. Należy jednak przypomnieć, że Geoportal Krajowy jest zarządzany przez Głównego Geodetę Kraju, który podlega ministrowi rozwoju i technologii.

Zapytani przez Prawo.pl o tematykę KW eksperci przedstawili ciekawe spostrzeżenia. Dr Paweł Litwiński oraz dr Tomasz Ludwik Krawczyk wskazali, że uznanie ochrony danych osobowych za ważniejszą od jawności ksiąg sprzyja działalności prywatnych serwisów.

Zupełnie inne spojrzenie zaprezentowali prof. Rafał Adamus oraz dr Mirosław Gumularz, którzy chwalą pomysł ograniczenia dostępu do eKW za pomocą logowania przez profil zaufany. Zdaje się jednak, że takie ograniczenie widzą tylko dla osób fizycznych, a nie dla przedstawicieli swojego zawodu. Jak wskazał dr Gumularz, „kwestią otwartą jest dostęp zawodowców np. radców prawnych”. Z kolei prof. Adamus zaznaczył: „Moim zdaniem czym innym jest wprowadzenie narzędzi ułatwiających wyszukiwanie danych w prawnie dopuszczalnych celach, przy »zwykłym« korzystaniu z rejestru. Na przykład wyszukiwania po imieniu i nazwisku nieruchomości osób będących dłużnikami, przeciwko którym został wydany tytuł egzekucyjny, osób pozwanych w celu zabezpieczenia roszczeń, osób w upadłości itp.”.

Wobec tego nasuwa się pytanie, czy wykonawcy geodezyjni, którzy realizują np. prace prawne lub prowadzą modernizacje ewidencji gruntów i budynków, byliby zaliczeni do „zawodowców”, czy też nie?

Redakcja Geoforum.pl


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Geospatial Revolution, odc. 3
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS