Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2024-11-12 | GNSS, Geodezja, Edukacja, Ludzie

Prof. Mrówczyńska i prof. Czaplewski odebrali nominacje profesorskie

W ubiegłym tygodniu, 6 listopada br., prezydent Andrzej Duda wręczył akty nominacyjne nauczycielom akademickim oraz pracownikom nauki i sztuki. Wśród wyróżnionych osób znalazło się dwoje naukowców związanych z geodezją i kartografią: prof. dr hab. inż. Maria Mrówczyńska oraz prof. dr hab. inż. Krzysztof Czaplewski.


Ilustracja: Prof. Mrówczyńska i prof. Czaplewski odebrali nominacje profesorskie <br />
Fot. Przemysław Keler, KPRP
Fot. Przemysław Keler, KPRP
Ilustracja: Prof. Mrówczyńska i prof. Czaplewski odebrali nominacje profesorskie <br />
Prof. Maria Mrówczyńska (fot. MNiSW)
Prof. Maria Mrówczyńska (fot. MNiSW)
Ilustracja: Prof. Mrówczyńska i prof. Czaplewski odebrali nominacje profesorskie <br />
Prezydent Andrzej Duda i prof. Krzysztof Czaplewski (fot. UMG)
Prezydent Andrzej Duda i prof. Krzysztof Czaplewski (fot. UMG)

Maria Mrówczyńska ukończyła Wydział Melioracji i Inżynierii Środowiska Akademii Rolniczej we Wrocławiu na kierunku geodezja i kartografia. W 2006 r. uzyskała stopień doktora, a w 2013 – doktora habilitowanego nauk technicznych w dyscyplinie geodezja i kartografia. Od 1999 r. związana jest z Uniwersytetem Zielonogórskim. W latach 2016–2019 była prodziekanem ds. nauki Wydziału Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska, w latach 2019–2020 – dyrektorem Instytutu Budownictwa oraz przewodniczącą rady dyscypliny naukowej inżynieria lądowa i transport, a w latach 2020–2023 – prorektorem ds. współpracy z gospodarką.
Jest autorką lub współautorką monografii oraz podręczników, a także ponad 130 publikacji z zakresu wykorzystania sztucznej inteligencji do rozwiązywania zagadnień z geodezji inżynieryjnej oraz zastosowań AI w budownictwie, planowaniu przestrzennym i inżynierii środowiska. W obecnej kadencji zasiada w Komitecie Geodezji Polskiej Akademii Nauk.
Od początku pracy zawodowej współpracuje z otoczeniem społeczno-gospodarczym. Jest autorką i współautorką kilkudziesięciu ekspertyz z zakresu pomiarów przemieszczeń i odkształceń obiektów budowlanych. Kierowała projektami realizowanymi wspólnie z przemysłem. Jest współautorką zgłoszeń patentowych oraz wzorów użytkowych krajowych i europejskich. Posiada uprawnienia zawodowe z zakresu geodezyjna obsługa inwestycji.
Prof. Maria Mrówczyńska pełni obecnie funkcję podsekretarza stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego i odpowiada za sprawy dotyczące innowacji i rozwoju oraz organizacji uczelni, kształcenia i spraw studenckich.
Prof. Mrówczyńska nominację profesorską otrzymała postanowieniem prezydenta z 29 lutego 2024 r.

Krzysztof Czaplewski od 2014 r. związany jest z Uniwersytetem Morskim. Aktualnie pełni funkcję dyrektora Instytutu Morskiego UMG. Jest również członkiem Senatu Uniwersytetu Morskiego w Gdyni. Wcześniej, w latach 1993–2014, pracował w Akademii Marynarki Wojennej, w której m.in. pełnił funkcję dziekana Wydziału Nawigacji i Uzbrojenia Okrętowego.
Jest absolwentem Wydziału Nawigacji i Uzbrojenia Okrętowego AMW (1991 r., kierunek nawigacja). W 2000 r. doktoryzował się w dyscyplinie geodezja i kartografia na macierzystym wydziale. Pięć lat później uzyskał stopień doktora habilitowanego w dziedzinie nauk technicznych w dyscyplinie geodezja i kartografia na Wydziale Geodezji i Gospodarki Przestrzennej UWM w Olsztynie.
Działalność naukowa prof. Czaplewskiego ukierunkowana jest na automatyzację procesu prowadzenia nawigacji i poszukiwania kolejnych zastosowań, wprowadzonego w monografii habilitacyjnej, pojęcia interaktywna struktura nawigacyjna, a także na rozwinięcie wachlarza zastosowań hybrydowej M-estymacji i funkcji decyzyjno-odpornościowej.
Profesor jest autorem lub współautorem 150 publikacji, w tym 3 monografii, 7 podręczników i książek o charakterze popularno-naukowym. Jest bardzo aktywny w krajowych i międzynarodowych organizacjach non-profit. W latach 2014–2022 był przewodniczącym Polskiego Forum Nawigacyjnego, w latach 2012–2015 oraz 2019–2021 pełnił funkcję przewodniczącego European Group of Institutes of Navigation, a w latach 2021–2024 był prezydentem International Association of Institutes of Navigation. Ponadto, od 2014 r., jako członek International Advisory Council of Resilient, Navigation and Timing Foundation (Alexandria, VA, USA) bierze udział, na prawach obserwatora, w pracach National Space-Based Positioning, Navigation and Timing Advisory Board.
Prof. Czaplewski nominację profesorską otrzymał postanowieniem prezydenta z 24 lipca 2023 r.

Źródło: MNiSW, UMG, DC


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.



zobacz też:

Ojciec systemu GPS doktorem honoris causa Uniwersytetu Morskiego w Gdyni

Profesor Bradford Parkinson z kalifornijskiego Uniwersytetu Stanforda...

Maria Mrówczyńska otrzymała tytuł profesora

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda nadał dr hab. inż. Marii Mrówczyńskiej tytuł...

Geodetka Maria Mrówczyńska wiceministrem nauki

Dr hab. inż. Maria Mrówczyńska, specjalistka z zakresu geodezji inżynieryjnej, dotychczasowa...


wiadomości

TPI

Centrala Warszawa tel. (22) 632 91 40 warszawa@tpi.com.pl Biuro Gdańsk tel./faks (58) 320 83 23 gdansk@tpi.com.pl Biuro Wrocław tel./faks (71) 325 25 15 wroclaw@tpi.com.pl Biuro Poznań tel./faks (61) 665 81 71 poznan@tpi.com.pl Biuro Kraków...

Centrum Serwisowe NaviGate
KRAKÓW

Centrum Serwisowe NaviGate wykonuje serwis odbiorników GNSS, kontrolerów, niwelatorów i tachimetrów marki Trimble, Spectra Geospatial, Nikon, Sokkia, Leica, Topcon, CHC, Geomax oraz dronów i sensorów marki DJI Enterprise. Naszym Klientom zapewniamy...
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-05-07 | KRAKÓW
Space Connect Meetup Kraków 2025. Technologie kosmiczne w służbie innowacji
Space Connect Meetup to cykliczne wydarzenie łączące sektor kosmiczny z pozostałymi branżami. W...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
2025-05-14 | JANÓW LUBELSKI
VIII Konferencja Naukowo-Techniczna pn. "Kierunki rozwoju i innowacje w geodezji i kartografii"
Tematyka konferencji: • nowoczesne techniki i technologie pomiarowe, • wykorzystanie...
więcej
2025-05-14 | DĘBLIN
NC2025 - Rola nawigacji w transporcie lotniczym, morskim i lądowym
Celem konferencji będzie wymiana doświadczeń, prezentacja wyników badań własnych oraz najnowszych...
więcej
2025-05-19 | POZNAŃ
Człowiek w przestrzeni: działalność, efekty i perspektywy
Konferencja ma na celu rozpowszechnienie i popularyzację studenckich osiągnięć z zakresu geografii...
więcej
2025-05-21 | WARSZAWA
Geodezja inżynieryjna w procesie realizacji inwestycji budowlanej
Zakład Geodezji Inżynieryjnej i Systemów Pomiarowych Politechniki Warszawskiej zaprasza na...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Ewolucja OSM od 2006 do 2018 roku
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że
pierwszy spis numerowanych posesji Warszawy zawierała Taryfa Domów Miasta Warszawy z 1785 roku?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Witold Senisson (1919-2002)

Witold  Senisson  (1919-2002)
Urodził się 12 czerwca 1919 roku w Krakowie. Absolwent Gimnazjum Sobieskiego w Krakowie (1938 r.). W 1939 roku ukończył Szkołę Podchorążych Rezerwy; brał udział w kampanii wrześniowej i trafił do niewoli niemieckiej (z której wkrótce uciekł). W 1941...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1895
Jules Henry Poincaré (1854-1912), francuski fizyk, matematyk i filozof, pisze pracę z dziedziny topologii "Analysis situs", która jest jedną z pierwszych prób usystematyzowania tej problematyki. Poincaré uważany jest za...
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama

v2