|2024-11-12|
GNSS, Geodezja, Edukacja, Ludzie
Prof. Mrówczyńska i prof. Czaplewski odebrali nominacje profesorskie
W ubiegłym tygodniu, 6 listopada br., prezydent Andrzej Duda wręczył akty nominacyjne nauczycielom akademickim oraz pracownikom nauki i sztuki. Wśród wyróżnionych osób znalazło się dwoje naukowców związanych z geodezją i kartografią: prof. dr hab. inż. Maria Mrówczyńska oraz prof. dr hab. inż. Krzysztof Czaplewski.
Fot. Przemysław Keler, KPRP
|
|
Prof. Maria Mrówczyńska (fot. MNiSW)
|
|
Prezydent Andrzej Duda i prof. Krzysztof Czaplewski (fot. UMG)
|
|
|
|
Maria Mrówczyńska ukończyła Wydział Melioracji i Inżynierii Środowiska Akademii Rolniczej we Wrocławiu na kierunku geodezja i kartografia. W 2006 r. uzyskała stopień doktora, a w 2013 – doktora habilitowanego nauk technicznych w dyscyplinie geodezja i kartografia. Od 1999 r. związana jest z Uniwersytetem Zielonogórskim. W latach 2016–2019 była prodziekanem ds. nauki Wydziału Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska, w latach 2019–2020 – dyrektorem Instytutu Budownictwa oraz przewodniczącą rady dyscypliny naukowej inżynieria lądowa i transport, a w latach 2020–2023 – prorektorem ds. współpracy z gospodarką. Jest autorką lub współautorką monografii oraz podręczników, a także ponad 130 publikacji z zakresu wykorzystania sztucznej inteligencji do rozwiązywania zagadnień z geodezji inżynieryjnej oraz zastosowań AI w budownictwie, planowaniu przestrzennym i inżynierii środowiska. W obecnej kadencji zasiada w Komitecie Geodezji Polskiej Akademii Nauk. Od początku pracy zawodowej współpracuje z otoczeniem społeczno-gospodarczym. Jest autorką i współautorką kilkudziesięciu ekspertyz z zakresu pomiarów przemieszczeń i odkształceń obiektów budowlanych. Kierowała projektami realizowanymi wspólnie z przemysłem. Jest współautorką zgłoszeń patentowych oraz wzorów użytkowych krajowych i europejskich. Posiada uprawnienia zawodowe z zakresu geodezyjna obsługa inwestycji. Prof. Maria Mrówczyńska pełni obecnie funkcję podsekretarza stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego i odpowiada za sprawy dotyczące innowacji i rozwoju oraz organizacji uczelni, kształcenia i spraw studenckich. Prof. Mrówczyńska nominację profesorską otrzymała postanowieniem prezydenta z 29 lutego 2024 r.
Krzysztof Czaplewski od 2014 r. związany jest z Uniwersytetem Morskim. Aktualnie pełni funkcję dyrektora Instytutu Morskiego UMG. Jest również członkiem Senatu Uniwersytetu Morskiego w Gdyni. Wcześniej, w latach 1993–2014, pracował w Akademii Marynarki Wojennej, w której m.in. pełnił funkcję dziekana Wydziału Nawigacji i Uzbrojenia Okrętowego. Jest absolwentem Wydziału Nawigacji i Uzbrojenia Okrętowego AMW (1991 r., kierunek nawigacja). W 2000 r. doktoryzował się w dyscyplinie geodezja i kartografia na macierzystym wydziale. Pięć lat później uzyskał stopień doktora habilitowanego w dziedzinie nauk technicznych w dyscyplinie geodezja i kartografia na Wydziale Geodezji i Gospodarki Przestrzennej UWM w Olsztynie. Działalność naukowa prof. Czaplewskiego ukierunkowana jest na automatyzację procesu prowadzenia nawigacji i poszukiwania kolejnych zastosowań, wprowadzonego w monografii habilitacyjnej, pojęcia interaktywna struktura nawigacyjna, a także na rozwinięcie wachlarza zastosowań hybrydowej M-estymacji i funkcji decyzyjno-odpornościowej. Profesor jest autorem lub współautorem 150 publikacji, w tym 3 monografii, 7 podręczników i książek o charakterze popularno-naukowym. Jest bardzo aktywny w krajowych i międzynarodowych organizacjach non-profit. W latach 2014–2022 był przewodniczącym Polskiego Forum Nawigacyjnego, w latach 2012–2015 oraz 2019–2021 pełnił funkcję przewodniczącego European Group of Institutes of Navigation, a w latach 2021–2024 był prezydentem International Association of Institutes of Navigation. Ponadto, od 2014 r., jako członek International Advisory Council of Resilient, Navigation and Timing Foundation (Alexandria, VA, USA) bierze udział, na prawach obserwatora, w pracach National Space-Based Positioning, Navigation and Timing Advisory Board. Prof. Czaplewski nominację profesorską otrzymał postanowieniem prezydenta z 24 lipca 2023 r.
Źródło: MNiSW, UMG, DC
|