Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2024-03-12| Geodezja, Edukacja, Ludzie

Maria Mrówczyńska otrzymała tytuł profesora

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda nadał dr hab. inż. Marii Mrówczyńskiej tytuł profesora nauk inżynieryjno-technicznych w dyscyplinie inżynieria lądowa, geodezja i transport.


Maria Mrówczyńska otrzymała tytuł profesora <br />
Prof. Maria Mrówczyńska (fot. Marek Lalko)
Prof. Maria Mrówczyńska (fot. Marek Lalko)

Maria Mrówczyńska urodziła się w 1974 r. w Zielonej Górze. W 1999 r. ukończyła studia na kierunku geodezja i kartografia na Wydziale Melioracji i Inżynierii Środowiska Akademii Rolniczej we Wrocławiu. Doktoryzowała się (2006 r.) i habilitowała (2013 r.) na Wydziale Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej.

Od 1999 r. jest związana z Uniwersytetem Zielonogórskim. W latach 2016–2019 była prodziekanem ds. nauki Wydziału Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska, a w latach 2019–2020 – dyrektorem Instytutu Budownictwa oraz przewodniczącą rady dyscypliny naukowej inżynieria lądowa i transport. W latach 2020–2023 pełniła funkcję prorektora ds. współpracy z gospodarką Uniwersytetu Zielonogórskiego. W grudniu 2023 r. została powołana na stanowisko podsekretarza stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Jest autorką lub współautorką monografii oraz podręczników, a także ponad 150 publikacji tematycznie związanych z prowadzonymi badaniami naukowymi z zakresu wykorzystania sztucznej inteligencji do rozwiązywania zagadnień z geodezji inżynieryjnej oraz badaniami prowadzonymi w interdyscyplinarnych zespołach, które dotyczą zastosowań sztucznej inteligencji w budownictwie, planowaniu przestrzennym i inżynierii środowiska. Za działalność naukową uzyskała wiele nagród i wyróżnień (m.in. nagrodę Ministra Budownictwa, nagrody JM Rektora Politechniki Zielonogórskiej oraz Uniwersytetu Zielonogórskiego).

Jest edytorem tematycznym czasopisma „Geodesy and Cartography” (sekcja „Geodezja Inżynieryjna”) publikowanego przez Komitet Geodezji PAN, członkiem rady naukowej czasopisma „Civil and Environmental Engineering Reports”, a także edytorem w czasopiśmie „Journal of Water and Land Development”. Zrecenzowała ponad 300 artykułów naukowych, kilkanaście rozpraw doktorskich oraz habilitacyjnych. Jest członkiem Komitetu Geodezji Polskiej Akademii Nauk oraz wiceprezesem Stowarzyszenia Geodetów Polskich.

Brała udział w licznych konferencjach naukowych międzynarodowych i krajowych. Pełni funkcję przewodniczącej jury ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy Geodezyjnej i Kartograficznej organizowanej cyklicznie dla uczniów techników geodezyjnych. Została odznaczona medalem Komisji Edukacji Narodowej.

Od początku pracy zawodowej współpracuje z otoczeniem społeczno-gospodarczym. Realizacja prac wspólnie z podmiotami gospodarczymi oraz na ich zlecenie spowodowała, że jest autorką i współautorką kilkudziesięciu ekspertyz z zakresu pomiarów przemieszczeń i odkształceń obiektów budowlanych. Kierowała oraz brała udział w projektach naukowych oraz projektach realizowanych wspólnie z przemysłem. Jest współautorką zgłoszeń patentowych oraz wzorów użytkowych krajowych i europejskich. Posiada uprawnienia zawodowe z zakresu geodezyjnej obsługi inwestycji.

Źródło: Uniwersytet Zielonogórski


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Otwieranie modeli 3D GUGiK w QGIS
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS