Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2024-10-25| Geodezja, Prawo, Kataster

5 lat więcej na dostosowanie identyfikatorów. Znamy nową wersję zmian w EGiB

Po ponad dwustu dniach od skierowania projektu nowelizacji rozporządzenia ws. EGiB do uzgodnień, konsultacji publicznych i opiniowania Ministerstwo Rozwoju i Technologii opublikowało nową wersję projektu uwzględniającą zgłoszone w ich ramach uwagi. Z pewnością najistotniejsze zmiany to wycofanie się z propozycji przywrócenia możliwości stosowania oznaczenia arkusza w identyfikatorze działki ewidencyjnej oraz wydłużenie okresu przejściowego na dostosowanie identyfikatorów działek ewidencyjnych, budynków i lokali.


5 lat więcej na dostosowanie identyfikatorów. Znamy nową wersję zmian w EGiB <br />
Fot. Geoportal.gov.pl
Fot. Geoportal.gov.pl

Przypomnijmy, że potrzeba nowelizacji rozporządzenia wynika z konieczności dostosowania obecnych przepisów do ustawy z 13 lipca 2023 r. o ułatwieniach w przygotowaniu i realizacji inwestycji w zakresie biogazowni rolniczych, a także ich funkcjonowaniu (DzU poz. 1597).
Stąd też projekt zakłada aktualizację zasad zaliczania gruntów do użytków gruntowych zawartych w załączniku nr 1 do rozporządzenia ws. EGiB poprzez uwzględnienie w nich gruntów zajętych pod biogazownię, zdefiniowaną w ww. ustawie.

Ponadto najnowsza wersja projektu – na wniosek Głównego Geodety Kraju oraz w związku z uwzględnieniem uwag zgłoszonych w ramach konsultacji publicznych i opiniowania – zakłada następujące zmiany:

1. (nowa propozycja) Najważniejsza to wydłużenie aż o 5 lat, do 31 grudnia 2029 r., okresu przejściowego na dostosowanie identyfikatorów działek ewidencyjnych, budynków i lokali. Tym samym wycofano się z propozycji przywrócenia możliwości stosowania oznaczenia arkusza mapy ewidencyjnej w identyfikatorze działki ewidencyjnej. Co ciekawe Ministerstwo wskazuje, że uczyniło to po otrzymaniu stanowiska Centralnego Biura Antykorupcyjnego z 16 maja 2024 r., w którym CBA negatywnie oceniło wpływ projektowanych zmian na zaawansowany proces ujednolicenia ewidencji gruntów i budynków. „W opinii CBA, mając na względzie już poniesione koszty przez podmioty publiczne, a także wydłużony termin na dostosowanie się do przepisów rozporządzenia, zaproponowane zmiany należy uznać za nieadekwatne i podważające cel, którym było osiągnięcie wysokiego poziomu informatyzacji rejestru EGiB oraz umożliwienie jednolitego w skali całego kraju udostępniania z niej informacji” – czytamy w uzasadnieniu nowej wersji projektu.
Dalej ministerstwo zaznaczyło, że – zgodnie z opinią przekazaną przez GGK – powiaty, które nie będą w stanie zrealizować usunięcia arkuszy w ramach prac własnych (ze względu np. na braki kadrowe), w celu obniżenia kosztów lub nawet całkowitego ich wyeliminowania, powinny dokonać usunięcia oznaczenia arkuszy map ewidencyjnych wraz z najbliższą przeprowadzaną w powiecie modernizacją EGiB.

2. (nowa propozycja) Wprowadzenie obowiązku dołączenia przez starostę załącznika mapowego do wniosku kierowanego do GGK o uzgodnienie podziału na obręby ewidencyjne i określenia ich granic.

3. Dostosowanie przepisów do aktualnego brzmienia art. 4 pkt 1 ustawy z 21 marca 1985 r. o drogach publicznych w zakresie określania zasad zaliczania gruntów do użytku gruntowego „drogi”.

4. (nowa propozycja) Uzupełnienie katalogu dokumentów mogących stanowić podstawę zaliczenia gruntów do użytku gruntowego: „Grunty przeznaczone pod budowę dróg publicznych lub linii kolejowych – Tp” o decyzje o zatwierdzeniu projektu scalenia gruntów wydane na podstawie przepisów ustawy z 26 marca 1982 r. o scalaniu i wymianie gruntów.

5. Doprecyzowanie kwestii trwałej stabilizacji punktów granicznych w celu wyeliminowania przypadków osadzania trwałych znaków granicznych na granicach spornych, wbrew woli jednej ze stron, a także wyeliminowania działań polegających na stabilizacji punktów granicznych, które nie zostały finalnie ujawnione w EGiB.

6. Doprecyzowanie sposobu wyznaczania zakresu konturu użytków B – tereny mieszkaniowe, Ba – tereny przemysłowe i Bi – inne tereny zabudowane.

7. Doprecyzowanie zakresu działań podejmowanych w ramach aktualizacji informacji zawartych w EGiB. Proponowana zmiana związana jest z koniecznością jednoznacznego wskazania, że aktualizacja ta następuje poprzez wprowadzanie udokumentowanych zmian do bazy danych ewidencyjnych.

8. (nowa propozycja) Dostosowanie przepisów rozporządzenia do Pgik poprzez określenie treści kartoteki budynku i kartoteki lokalu – dodatkowo uszczegółowiono zawartość wypisów z kartoteki budynków i kartoteki lokalu.

9. Wprowadzenie zmian w modelu danych EGiB zawartych w załączniku nr 6 do rozporządzenia, wynikających ze zdiagnozowanych błędów. Zmiany dotyczą m.in. podnoszonej już kwestii adresów do korespondencji.

Ministerstwo przewiduje się, że rozporządzenie wejdzie w życie z po upływie 14 dni od daty ogłoszenia.

Na koniec warto jeszcze zwrócić uwagę na jeden zapis z tabeli zawierającej stanowiska MRiT wobec uwag, który sugeruje, że już wkrótce czekać nas będzie… kolejna nowelizacja rozporządzenia ws. EGiB. Otóż na kilka uwag dotyczących załącznika nr 8a do rozporządzenia ministerstwo odpowiedziało, że „zmiana zostanie uwzględniona przy okazji prac nad załącznikiem 8a do rozporządzenia z dnia 27 lipca 2021 r. w sprawie ewidencji gruntów i budynków”.
Być może wyłączenie zmian w zakresie załącznika 8a z zakresu obecnego projektu związane jest z sierpniowymi wystąpieniami dostawców oprogramowania, którzy zwrócili uwagę na zawarte w nim błędy.

DC


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

Apeks skanuje w Trójmieście
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama