Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2024-10-02| GIS, Edukacja, Imprezy

GIS w Nauce po raz jedenasty

Na Politechnice Gdańskiej w dniach 26–27 września br. odbyła się XI edycja Ogólnopolskiej Konferencji „GIS w Nauce”, której organizatorem była Katedra Geodezji Wydziału Inżynierii Lądowej i Środowiska PG.


GIS w Nauce po raz jedenasty <br />
Autor zdjęć: inż. Jakub Jabłoński
Autor zdjęć: inż. Jakub Jabłoński
GIS w Nauce po raz jedenasty
GIS w Nauce po raz jedenasty

Wydarzenie zgromadziło wielu wybitnych naukowców, badaczy i specjalistów z różnych dziedzin związanych z systemami informacji przestrzennej oraz zainteresowanych tą tematyką studentów. Tegoroczna edycja poświęcona była zastosowaniom GIS w ochronie środowiska, planowaniu przestrzennym oraz gospodarce wodnej i leśnej.
Głównym miejscem obrad było nowo otwarte Centrum Informatyczne TASK (CI TASK), w którym znajduje się jeden z najszybszych komputerów w Polsce, a nawet w Europie, gdzie zastosowano nowe podejścia ochrony danych.

Konferencja rozpoczęła się wykładem inaugurującym wygłoszonym przez prof. Mariusza Figurskiego z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej oraz Katedry Geodezji Politechniki Gdańskiej. Prezentacja pt. „Dane w reżimie czasu rzeczywistego w modelach pogody” dotyczyła obliczeń matematycznych oraz zbiorów danych dostarczających informację do modelowania pogody.
Łącznie w czterech sesjach wygłoszono 28 referatów. Prelegenci przedstawiali swoje badania odnoszące się do takich tematów, jak: zanieczyszczenie powietrza, georóżnorodność, podmiejskie tereny zielone, ASF, audyt krajobrazowy, OSM, zmiany morfometryczne, sieci bezskalowe, zagospodarowanie przestrzenne, green city, miasta 3D, zieleń miejska, big data, sieć 5G, usługi ekosystemowe i wiele, wiele innych. Wspólnym mianownikiem wszystkich był GIS. Streszczenia tekstów referatów i opisy posterów są dostępne na stronie giswnauce.org.

W konferencji uczestniczyło 70 osób z 28 ośrodków naukowych, firm i instytucji państwowych. W tym gronie znaleźli się m.in. przedstawiciele: AGH w Krakowie, Politechniki Gdańskiej, Politechniki Lubelskiej, Politechniki Łódzkiej, Politechniki Warszawskiej, Uniwersytetu Gdańskiego, UAM w Poznaniu, UKEN w Krakowie, Uniwersytetu Łódzkiego, UMCS w Lublinie, UMK w Toruniu, Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie, Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, UWM w Olsztynie, Uniwersytetu Warszawskiego, WAT w Warszawie, a także GUS, IBL, IMGW-PIB, PIW-PIB, Instytutu Rozwoju Miast i Regionów, Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni oraz Mazowieckiego Biura Planowania Regionalnego w Warszawie.

Kolejna konferencja odbędzie się w 2026 roku w Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie.

Dr inż. Adam Inglot (Katedra Geodezji Politechniki Gdańskiej), przewodniczący Komitetu Organizacyjnego


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Geospatial Revolution, odc. 1
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama