|2024-10-02|
GIS, Edukacja, Imprezy
GIS w Nauce po raz jedenasty
Na Politechnice Gdańskiej w dniach 26–27 września br. odbyła się XI edycja Ogólnopolskiej Konferencji „GIS w Nauce”, której organizatorem była Katedra Geodezji Wydziału Inżynierii Lądowej i Środowiska PG.
Autor zdjęć: inż. Jakub Jabłoński
|
|
|
|
|
|
Wydarzenie zgromadziło wielu wybitnych naukowców, badaczy i specjalistów z różnych dziedzin związanych z systemami informacji przestrzennej oraz zainteresowanych tą tematyką studentów. Tegoroczna edycja poświęcona była zastosowaniom GIS w ochronie środowiska, planowaniu przestrzennym oraz gospodarce wodnej i leśnej. Głównym miejscem obrad było nowo otwarte Centrum Informatyczne TASK (CI TASK), w którym znajduje się jeden z najszybszych komputerów w Polsce, a nawet w Europie, gdzie zastosowano nowe podejścia ochrony danych.
Konferencja rozpoczęła się wykładem inaugurującym wygłoszonym przez prof. Mariusza Figurskiego z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej oraz Katedry Geodezji Politechniki Gdańskiej. Prezentacja pt. „Dane w reżimie czasu rzeczywistego w modelach pogody” dotyczyła obliczeń matematycznych oraz zbiorów danych dostarczających informację do modelowania pogody. Łącznie w czterech sesjach wygłoszono 28 referatów. Prelegenci przedstawiali swoje badania odnoszące się do takich tematów, jak: zanieczyszczenie powietrza, georóżnorodność, podmiejskie tereny zielone, ASF, audyt krajobrazowy, OSM, zmiany morfometryczne, sieci bezskalowe, zagospodarowanie przestrzenne, green city, miasta 3D, zieleń miejska, big data, sieć 5G, usługi ekosystemowe i wiele, wiele innych. Wspólnym mianownikiem wszystkich był GIS. Streszczenia tekstów referatów i opisy posterów są dostępne na stronie giswnauce.org.
W konferencji uczestniczyło 70 osób z 28 ośrodków naukowych, firm i instytucji państwowych. W tym gronie znaleźli się m.in. przedstawiciele: AGH w Krakowie, Politechniki Gdańskiej, Politechniki Lubelskiej, Politechniki Łódzkiej, Politechniki Warszawskiej, Uniwersytetu Gdańskiego, UAM w Poznaniu, UKEN w Krakowie, Uniwersytetu Łódzkiego, UMCS w Lublinie, UMK w Toruniu, Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie, Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, UWM w Olsztynie, Uniwersytetu Warszawskiego, WAT w Warszawie, a także GUS, IBL, IMGW-PIB, PIW-PIB, Instytutu Rozwoju Miast i Regionów, Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni oraz Mazowieckiego Biura Planowania Regionalnego w Warszawie.
Kolejna konferencja odbędzie się w 2026 roku w Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie.
Dr inż. Adam Inglot (Katedra Geodezji Politechniki Gdańskiej), przewodniczący Komitetu Organizacyjnego
|