|2022-06-28|
GIS
Zakończyła się IX Ogólnopolska Konferencja "GIS w Nauce"
W dniach 23–24 czerwca odbyła się w Toruniu IX Ogólnopolska Konferencja „GIS w Nauce”. Wydarzenie to stanowi od dziesięciu lat (pierwsza konferencja odbyła się na Uniwersytecie Łódzkim w 2012 r.) forum prezentacji badań, wymiany doświadczeń oraz dyskusji.
|
Wizualizacja liczby ośrodków (miast), instytucji i osób uczestniczących w konferencji
|
|
|
|
|
Uczestniczą w nim badacze i praktycy wykorzystujący systemy informacji geograficznej (GIS), reprezentujący różne dziedziny i dyscypliny naukowe (przyrodnicze, inżynieryjno-techniczne, humanistyczne, społeczne, rolnicze) i doświadczenie badawcze, tj. zarówno specjaliści, jak i młodzi adepci GIS-u – doktoranci i studenci.
Głównym miejscem obrad IX edycji wydarzenia było Międzynarodowe Centrum Spotkań Młodzieży w Toruniu, a miejscem towarzyszących konferencji warsztatów GIS – pracownie komputerowe Wydziału Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.
W konferencji uczestniczyły łącznie 72 osoby z 14 ośrodków naukowych reprezentujących trzynaście polskich uniwersytetów oraz Uniwersytetu Murdoch z Perth w Australii, dwie politechniki, dwie wyższe uczelnie wojskowe, sześć instytutów badawczych, Główny Urząd Statystyczny oraz firmę Esri Polska. Z kolei w trzech zróżnicowanych tematycznie warsztatach GIS uczestniczyło razem ponad 30 osób.
W trakcie konferencji wygłoszono łącznie w sesji plenarnej, siedmiu sesjach tematycznych i sesji partnerskiej 34 referaty oraz zaprezentowano 17 posterów. Trzej prelegenci uczestniczyli w sesji plenarnej Konferencji zdalnie. Streszczenia tekstów referatów i omówień posterów zostały opublikowane w specjalnym tomie. Przyszłoroczna edycja konferencji „GIS w Nauce” odbędzie się w Łodzi.
Organizatorem wydarzenia był Wydział NoZiGP UMK w Toruniu – Katedra Geomorfologii i Paleogeografii Czwartorzędu oraz Katedra Geomatyki i Kartografii, we współpracy ze Stowarzyszeniem Geomorfologów Polskich. Patronat honorowy nad konferencją objęli prezydent Torunia oraz Główny Geodeta Kraju. Oficjalnym partnerem była firma Esri Polska, a patronat medialny objęła redakcja miesięcznika GEODETA oraz portalu Geoforum.pl.
Źródło: Wydział NoZiGP UMK w Toruniu
|