Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2017-06-21 | GIS, Edukacja, Imprezy

"GIS w nauce" zagościł na UWM

W dniach 7-9 czerwca na Wydziale Geodezji, Inżynierii Przestrzennej i Budownictwa Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie odbyła się VI Ogólnopolska Konferencja Naukowa „GIS w nauce”. Spotkanie zgromadziło liczne, ponad 120-osobowe grono miłośników GIS-u, w tym wielu specjalistów w tej dyscyplinie, przedstawicieli świata nauki i biznesu.


Ilustracja: "GIS w nauce" zagościł na UWM

W nawiązaniu do corocznej formuły obrady plenarne zostały poprzedzone praktycznymi warsztatami geoinformatycznymi, podczas których zaprezentowano różnorodne możliwości zastosowania systemów informacji geograficznej. W ramach sesji warsztatowej odbyło się sześć bloków zajęciowych, których tematyka obejmowała zagadnienia związane z: możliwościami wykorzystania platformy ArcGIS Online, opracowaniem chmury punktów w aplikacji Agisoft, zastosowaniem technologii skaningu laserowego jako narzędzia wspomagającego działalność służb mundurowych, przedstawieniem metod opracowania wyników pomiaru w formie chmury punktów pozyskanych technologiami LiDAR, a także wykorzystaniem AutoCAD Civil 3D jako przykładu systemu inżynieryjno-projektowego. W ramach sesji warsztatowej odbyły się również ciekawe pokazy terenowe pod hasłem „Z GIS-em w terenie – czyli łatwy sposób na pomiar. Pomiary z GPS przy użyciu mobilnej aplikacji tMap” przeprowadzone przez przedstawiciela firmy Taxus IT z Warszawy.

Oficjalna uroczysta inauguracja konferencji nastąpiła w czwartek, 8 czerwca. Pierwszy dzień obrad rozpoczęto od dwóch interesujących wykładów plenarnych wygłoszonych przez wybitnych naukowców: prof. Jacka Kozaka z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie oraz dr. hab. Alfreda Stacha z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Pierwszy mówił o badaniach zmian użytkowania ziemi i pokrycia terenu w kontekście postulatu M. F. Goodchilda („Knowing where everything is, at all time”). Tematem drugiego wystąpienia było zaś odtwarzanie i prognozowanie złożonych układów przestrzennych w naukach o Ziemi.

Program konferencji obfitował w wiele ciekawych wystąpień naukowych prezentowanych w formie referatów i posterów. Podejmowana tematyka obejmowała różnorodne zagadnienia z zakresu wielu pól badawczych, m.in.: geografii, gospodarki przestrzennej, geodezji, ochrony środowiska, nauk społecznych, nauk humanistycznych, transportu i logistyki oraz turystyki. Obrady podsumowane zostały wykładem plenarnym zatytułowanym „Kataster 3D, normalizacja w katastrze” wygłoszonym przez dr. hab. inż. Jarosława Bydłosza z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

Zwieńczeniem konferencji było wskazanie gospodarza przyszłorocznej, już siódmej edycji „GIS w nauce” – odbędzie się ona w Krakowie.

Sponsorami i partnerami VI Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej „GIS w nauce” byli: Esri Polska, Stowarzyszenie Geodetów Polskich w Olsztynie, Faro, Geopartner, Vimap, NaviGate, Grupa SmallGIS oraz Taxus IT. Organizatorem był Wydział Geodezji, Inżynierii Przestrzennej i Budownictwa UWM w Olsztynie.

Galeria zdjęć z konferencji

Wiktoria Karol-Pichola


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.



zobacz też:

LandViewer: analiza zobrazowań satelitarnych w przeglądarce

Amerykańska firma EOS uruchomiła LandViewer – platformę, która umożliwia...

Pobierz samouczek QGIS

Na stronie Zakładu Systemów Transportowych Politechniki Poznańskiej ukazał się podręcznik do nauki obsługi otwartej aplikacji...

Geotechnologie w służbie miejskiej zieleni

W Warszawie ruszyły działania związane z opracowaniem map pokrycia terenu z wykorzystaniem technik...


wiadomości

EU-MAXNET Sp. z o.o.
WARSZAWA

Przedstawiciel firm GINTEC, SPHEREFIX, SANDING, FJDynamics oraz HEMISPHERE GNSS. Firma MAXNET Lech Wereszczyński oferuje szeroką gamę profesjonalnych urządzeń/systemów pozycjonowania GNSS firm GINTEC, SPHEREFIX, SANDING, FJDynamics oraz HEMISPHERE...

GEOPRYZMAT
RASZYN

Serwis gwarancyjny i pogwarancyjny instrumentów firmy Pentax, Kolida i innych.
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
2025-05-07 | KRAKÓW
Space Connect Meetup Kraków 2025. Technologie kosmiczne w służbie innowacji
Space Connect Meetup to cykliczne wydarzenie łączące sektor kosmiczny z pozostałymi branżami. W...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
2025-05-14 | JANÓW LUBELSKI
VIII Konferencja Naukowo-Techniczna pn. "Kierunki rozwoju i innowacje w geodezji i kartografii"
Tematyka konferencji: • nowoczesne techniki i technologie pomiarowe, • wykorzystanie...
więcej
2025-05-14 | DĘBLIN
NC2025 - Rola nawigacji w transporcie lotniczym, morskim i lądowym
Celem konferencji będzie wymiana doświadczeń, prezentacja wyników badań własnych oraz najnowszych...
więcej
2025-05-19 | POZNAŃ
Człowiek w przestrzeni: działalność, efekty i perspektywy
Konferencja ma na celu rozpowszechnienie i popularyzację studenckich osiągnięć z zakresu geografii...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Skanery laserowe pomagają kręcić "Grę o tron"
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że
relacyjny model bazy danych opracował brytyjski informatyk Edgar Frank Codd pracujący dla IBM?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Mirosław Szelerski
Mirosław Szelerski przez blisko 20 lat pracował w Łódzkim Urzędzie Wojewódzkim. W latach 1999–2016 pełnił funkcję WINGiK-a. Za wzorowe, wyjątkowo sumienne wykonywanie obowiązków w 2010 r. został wyróżniony Złotym Medalem za Długoletnią Służbę...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1927
W Polsce uchwalono ustawę o ochronie znaków triangulacyjnych.
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama

v2