wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2017-06-21| GIS, Edukacja, Imprezy

"GIS w nauce" zagościł na UWM

W dniach 7-9 czerwca na Wydziale Geodezji, Inżynierii Przestrzennej i Budownictwa Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie odbyła się VI Ogólnopolska Konferencja Naukowa „GIS w nauce”. Spotkanie zgromadziło liczne, ponad 120-osobowe grono miłośników GIS-u, w tym wielu specjalistów w tej dyscyplinie, przedstawicieli świata nauki i biznesu.


"GIS w nauce" zagościł na UWM

W nawiązaniu do corocznej formuły obrady plenarne zostały poprzedzone praktycznymi warsztatami geoinformatycznymi, podczas których zaprezentowano różnorodne możliwości zastosowania systemów informacji geograficznej. W ramach sesji warsztatowej odbyło się sześć bloków zajęciowych, których tematyka obejmowała zagadnienia związane z: możliwościami wykorzystania platformy ArcGIS Online, opracowaniem chmury punktów w aplikacji Agisoft, zastosowaniem technologii skaningu laserowego jako narzędzia wspomagającego działalność służb mundurowych, przedstawieniem metod opracowania wyników pomiaru w formie chmury punktów pozyskanych technologiami LiDAR, a także wykorzystaniem AutoCAD Civil 3D jako przykładu systemu inżynieryjno-projektowego. W ramach sesji warsztatowej odbyły się również ciekawe pokazy terenowe pod hasłem „Z GIS-em w terenie – czyli łatwy sposób na pomiar. Pomiary z GPS przy użyciu mobilnej aplikacji tMap” przeprowadzone przez przedstawiciela firmy Taxus IT z Warszawy.

Oficjalna uroczysta inauguracja konferencji nastąpiła w czwartek, 8 czerwca. Pierwszy dzień obrad rozpoczęto od dwóch interesujących wykładów plenarnych wygłoszonych przez wybitnych naukowców: prof. Jacka Kozaka z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie oraz dr. hab. Alfreda Stacha z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Pierwszy mówił o badaniach zmian użytkowania ziemi i pokrycia terenu w kontekście postulatu M. F. Goodchilda („Knowing where everything is, at all time”). Tematem drugiego wystąpienia było zaś odtwarzanie i prognozowanie złożonych układów przestrzennych w naukach o Ziemi.

Program konferencji obfitował w wiele ciekawych wystąpień naukowych prezentowanych w formie referatów i posterów. Podejmowana tematyka obejmowała różnorodne zagadnienia z zakresu wielu pól badawczych, m.in.: geografii, gospodarki przestrzennej, geodezji, ochrony środowiska, nauk społecznych, nauk humanistycznych, transportu i logistyki oraz turystyki. Obrady podsumowane zostały wykładem plenarnym zatytułowanym „Kataster 3D, normalizacja w katastrze” wygłoszonym przez dr. hab. inż. Jarosława Bydłosza z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

Zwieńczeniem konferencji było wskazanie gospodarza przyszłorocznej, już siódmej edycji „GIS w nauce” – odbędzie się ona w Krakowie.

Sponsorami i partnerami VI Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej „GIS w nauce” byli: Esri Polska, Stowarzyszenie Geodetów Polskich w Olsztynie, Faro, Geopartner, Vimap, NaviGate, Grupa SmallGIS oraz Taxus IT. Organizatorem był Wydział Geodezji, Inżynierii Przestrzennej i Budownictwa UWM w Olsztynie.

Galeria zdjęć z konferencji

Wiktoria Karol-Pichola


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Geospatial Revolution, odc. 3
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS