Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2017-06-07| GIS, Teledetekcja, Instytucje

Geotechnologie w służbie miejskiej zieleni

W Warszawie ruszyły działania związane z opracowaniem map pokrycia terenu z wykorzystaniem technik przetwarzania zdjęć lotniczych. Studium wykonalności projektu przeprowadzono dla fragmentu dzielnicy Żoliborz.


Geotechnologie w służbie miejskiej zieleni

– Nowe mapy będą uzupełnieniem zbiorów danych już posiadanych przez urząd, także tych dotyczących zieleni – tłumaczy Michał Olszewski, wiceprezydent m.st. Warszawy. – Zastosowane w projekcie sposoby pozyskiwania i przetwarzania danych umożliwią uzyskanie informacji m.in. o zasięgu skupisk, jak i położeniu pojedynczych drzew, ich gatunku, wysokości oraz kondycji biologicznej.

Studium zostało zrealizowane na zlecenie m.st. Warszawy przez Wydział Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Łódzkiego. Przygotowano m.in. opracowanie studialne na temat założeń budowy bazy danych przestrzennych z wykorzystaniem wielosensorowych technik teledetekcyjnych.

Prace w ramach opracowania studialnego przeprowadzono na Żoliborzu. Wybór tego fragmentu dzielnicy został dokonany z uwagi na jego reprezentatywność dla całej Warszawy. Obejmuje on bowiem różne formy użytkowania terenu – m.in. zabudowę jedno- i wielorodzinną, tereny usługowe i przemysłowe, a także zróżnicowane rodzaje zieleni miejskiej – zarówno urządzonej, jak i nieurządzonej.

W przeprowadzonych pracach wykorzystano dane teledetekcyjne (m.in. dane hiperspektaralne, chmury punktów oraz zdjęcia lotnicze RGB) oraz dane terenowe. Zebrane informacje, razem z danymi uzyskanymi z zasobu Biura Geodezji i Katastru Urzędu m.st. Warszawy, posłużyły do przeprowadzenia wieloaspektowej analizy. Na jej podstawie m.in. wyznaczono zasięgi koron drzew, określono zdolność detekcji obiektów punktowych oraz powierzchniowych, a także przeprowadzono klasyfikację oraz ocenę kondycji biologicznej grup drzew.

– Tak nowatorskie pozyskiwanie danych może nie tylko ułatwić, ale również przyspieszyć zarządzanie warszawską zielenią – twierdzi Marek Piwowarski, dyrektor Zarządu Zieleni m.st. Warszawy. – Tego typu opracowania mogą przysłużyć się nam również m.in. w inwentaryzacji gatunków roślin, monitoringu jakości wód powierzchniowych czy identyfikacji zagrożeń i ochronie krajobrazu miejskiego – uzupełnia.

Źródło: Urząd m.st. Warszawy


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Akademia INSPIRE w Norwegii
czy wiesz, że...
© 2023 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS