Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2008-04-08| GNSS, Geodezja, Firma, Instytucje

Program budowy Galileo na prostej


W Luksemburgu obradowali w poniedziałek (7 kwietnia) ministrowie transportu państw Unii Europejskiej. Osiągnęli oni porozumienie w sprawie zdefiniowania roli Parlamentu Europejskiego w zarządzaniu programem Galileo.

Polityczna kontrola nad programem będzie realizowana przez kraje członkowskie i Parlament Europejski za pomocą nieformalnego ciała – Międzyinstytucjonalnego Panelu Galileo (Galileo Interinstitutional Panel, GIP). Rozwiązanie problemu dotyczącego zarządzania Galileo pozwoli na rozpoczęcie procesu przyznawaniu kontraktów na budowę systemu.
Według Jacquesa Barrota, komisarza ds. Transportu UE, Parlament powinien zatwierdzić plan w pierwszym czytaniu na posiedzeniu, które odbędzie się jeszcze w tym miesiącu.

Prace projektowe nad systemem Galileo rozpoczęto pięć lat temu. W ubiegłym roku konsorcjum wyłonione do budowy systemu wycofało się jednak z realizacji programu z uwagi na różnice zdań w sprawach finansowych pomiędzy państwami biorącymi w nim udział. Problem rozwiązano dopiero wtedy, gdy kraje Unii zgodziły się na finansowanei programu z budżetu Unii.

System Galileo, składający się z 30 satelitów, ma powstać do 2013 roku i będzie kosztował 3,4 mld euro.
Jak powiedział Radovan Zerjav, minister transportu Słowenii, która przewodniczy obecnie UE: dzisiaj wysłaliśmy klarowny sygnał do Europy i całego świata, że nadal jesteśmy mocno zdeterminowani, by do 2013 roku zapewnić wszystkim obywatelom Europy i przedsiębiorstwom system nawigacji satelitarnej wysokiej jakości.

AB


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Geospatial Revolution, odc. 2
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama