|2008-04-08|
GNSS, Geodezja, Firma, Instytucje
Program budowy Galileo na prostej
W Luksemburgu obradowali w poniedziałek (7 kwietnia) ministrowie transportu państw Unii Europejskiej. Osiągnęli oni porozumienie w sprawie zdefiniowania roli Parlamentu Europejskiego w zarządzaniu programem Galileo.
Polityczna kontrola nad programem będzie realizowana przez kraje członkowskie i Parlament Europejski za pomocą nieformalnego ciała – Międzyinstytucjonalnego Panelu Galileo (Galileo Interinstitutional Panel, GIP). Rozwiązanie problemu dotyczącego zarządzania Galileo pozwoli na rozpoczęcie procesu przyznawaniu kontraktów na budowę systemu. Według Jacquesa Barrota, komisarza ds. Transportu UE, Parlament powinien zatwierdzić plan w pierwszym czytaniu na posiedzeniu, które odbędzie się jeszcze w tym miesiącu.
Prace projektowe nad systemem Galileo rozpoczęto pięć lat temu. W ubiegłym roku konsorcjum wyłonione do budowy systemu wycofało się jednak z realizacji programu z uwagi na różnice zdań w sprawach finansowych pomiędzy państwami biorącymi w nim udział. Problem rozwiązano dopiero wtedy, gdy kraje Unii zgodziły się na finansowanei programu z budżetu Unii.
System Galileo, składający się z 30 satelitów, ma powstać do 2013 roku i będzie kosztował 3,4 mld euro. Jak powiedział Radovan Zerjav, minister transportu Słowenii, która przewodniczy obecnie UE: dzisiaj wysłaliśmy klarowny sygnał do Europy i całego świata, że nadal jesteśmy mocno zdeterminowani, by do 2013 roku zapewnić wszystkim obywatelom Europy i przedsiębiorstwom system nawigacji satelitarnej wysokiej jakości.
AB
|