Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2007-12-01| GNSS, Geodezja, Firma, Prawo, Edukacja, Instytucje

Ministrowie transportu UE przyjęli nowy program rozwoju Galileo


W czwartek (29 listopada) po długich obradach ministrowie transportu 26 państw Unii Europejskiej uzgodnili zasady podziału kontraktów na tworzenie systemu nawigacji satelitarnej Galileo. Umowy na budowę satelitów, naziemnych stacji obsługowych, zarządzenie projektem zostaną podzielone na sześć pakietów, a jedna firma będzie mogła dostać lwią część zleceń tylko w dwóch pakietach.

„Start Galileo prawie już nastąpił” – oświadczył komisarz UE ds. transportu Jacques Barrot tuż po zakończeniu obrad.
Po wcześniejszych sprzeciwach ze strony Niemiec, a dotyczących finansowania projektu, tym razem najbardziej niezadowoleni byli przedstawiciele Hiszpanii. Hiszpania chciała, aby na jej terenie znajdowało się naziemne centrum zarządzania Galileo (takie, jakie wcześniej zagwarantowano Niemcom i Włochom). Dzięki temu państwo to miałoby większy wpływ na budowę i eksploatację systemu.
Ku niezadowoleniu Hiszpanii w przyjętych wnioskach końcowych spotkania napisano, że hiszpańskie centrum będzie odpowiadać jedynie za serwis „safety of life” systemu Galileo. Aby wymusić swoje żądania Hiszpanie domagali się, aby decyzja o przydziale kontraktów na Galileo zapadła jednomyślnie, bo wtedy mogliby ją zablokować. Jednak w czwartek przedstawiciel Portugalii zdecydował, aby podjąć decyzję większością głosów. Zirytowani Hiszpanie zbojkotowali głosowanie i odnieśli sukces. Unia Europejska zgodziła się, by hiszpańskie centrum Galileo mogło również kontrolować system.

Niedawno ministrowie ds. gospodarki i finansów krajów Unii Europejskiej zaaprobowali w projekcie budżetu Unii na lata 2007-2013 wydatki w wysokości 2,4 mld euro na budowę systemu nawigacji satelitarnej Galileo.

Źródło: PAP, Onet.pl, PJW


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

Wypis lub wyrys przez ePUAP
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama