wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2007-12-01| GNSS, Geodezja, Firma, Prawo, Edukacja, Instytucje

Ministrowie transportu UE przyjęli nowy program rozwoju Galileo


W czwartek (29 listopada) po długich obradach ministrowie transportu 26 państw Unii Europejskiej uzgodnili zasady podziału kontraktów na tworzenie systemu nawigacji satelitarnej Galileo. Umowy na budowę satelitów, naziemnych stacji obsługowych, zarządzenie projektem zostaną podzielone na sześć pakietów, a jedna firma będzie mogła dostać lwią część zleceń tylko w dwóch pakietach.

„Start Galileo prawie już nastąpił” – oświadczył komisarz UE ds. transportu Jacques Barrot tuż po zakończeniu obrad.
Po wcześniejszych sprzeciwach ze strony Niemiec, a dotyczących finansowania projektu, tym razem najbardziej niezadowoleni byli przedstawiciele Hiszpanii. Hiszpania chciała, aby na jej terenie znajdowało się naziemne centrum zarządzania Galileo (takie, jakie wcześniej zagwarantowano Niemcom i Włochom). Dzięki temu państwo to miałoby większy wpływ na budowę i eksploatację systemu.
Ku niezadowoleniu Hiszpanii w przyjętych wnioskach końcowych spotkania napisano, że hiszpańskie centrum będzie odpowiadać jedynie za serwis „safety of life” systemu Galileo. Aby wymusić swoje żądania Hiszpanie domagali się, aby decyzja o przydziale kontraktów na Galileo zapadła jednomyślnie, bo wtedy mogliby ją zablokować. Jednak w czwartek przedstawiciel Portugalii zdecydował, aby podjąć decyzję większością głosów. Zirytowani Hiszpanie zbojkotowali głosowanie i odnieśli sukces. Unia Europejska zgodziła się, by hiszpańskie centrum Galileo mogło również kontrolować system.

Niedawno ministrowie ds. gospodarki i finansów krajów Unii Europejskiej zaaprobowali w projekcie budżetu Unii na lata 2007-2013 wydatki w wysokości 2,4 mld euro na budowę systemu nawigacji satelitarnej Galileo.

Źródło: PAP, Onet.pl, PJW


«« powrót


dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Mobilne skanowanie na Motławie
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS