Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2024-07-04| GNSS, Teledetekcja

Nowe zastosowania sztucznej inteligencji w obserwacji Ziemi

Sztuczna inteligencja znajduje coraz szersze zastosowania w obserwacji Ziemi, pozwalając na szybkie i precyzyjne przetwarzanie dużej ilości danych. Rozpoczynająca się w najbliższych tygodniach misja Europejskiej Agencji Kosmicznej zademonstruje, jak duży jest potencjał AI w branży kosmicznej.


Nowe zastosowania sztucznej inteligencji w obserwacji Ziemi
Pierwszym eksperymentem ESA z wykorzystaniem sztucznej inteligencji do filtrowania obrazów na orbicie był satelita Φ-sat-1 wystrzelony w 2020 r. W tym roku planowane jest uruchomienie jego następcy, który w pełni zbada możliwości wykorzystania zaawansowanego przetwarzania danych na pokładzie i dodatkowo zademonstruje korzyści płynące ze stosowania sztucznej inteligencji do innowacyjnej obserwacji Ziemi. Satelita zostanie wyniesiony na orbitę w lipcu 2024 r. na pokładzie rakiety SpaceX Falcon 9.

Misja Φsat-2 to wspólny wysiłek ESA i Open Cosmos (główny wykonawca). Ponadto podmioty te wspierane są przez konsorcjum przemysłowe tworzone m.in.przez Ubotica, GGI, CEiiA, GEO-K, KP-Labs i SIMERA. Satelita o wymiarach 22 x 10 x 33 cm wyposażony jest w kamerę wielospektralną, która obrazuje Ziemię w siedmiu różnych pasmach, oraz potężny komputer, który przetwarza i analizuje obrazy w czasie rzeczywistym.

Dzięki sześciu aplikacjom AI działającym na pokładzie umożliwi:
• wykrywanie chmur – pozyskane zdjęcia będą przetwarzane i selekcjonowane bezpośrednio na orbicie, aby wyeliminować obrazy o dużym pokryciu chmurami; opracowana przez KP Labs aplikacja pozwoli także na klasyfikację chmur i analizę ich położenia, co ułatwi użytkownikowi podjęcie decyzji o wykorzystaniu obrazu;
• generowanie map drogowych – aplikacja Sat2Map, opracowana przez CGI, pozwoli na przekształcenie zdjęć satelitarnych w mapy, które wspomogą działania zespołów reagowania kryzysowego poprzez identyfikację dostępnych dróg podczas katastrof, m.in. powodzi czy trzęsienia ziemi;
• wykrywanie statków morskich – aplikacja autorstwa CEiiA wykorzysta uczenie maszynowe do automatycznego wykrywania i klasyfikowania statków w określonych regionach świata, co ułatwi monitorowanie m.in. nielegalnych połowów;
• kompresja i dekompresja obrazu na pokładzie – opracowana przez GEO-K aplikacja pozwoli na kompresję obrazów na pokładzie (co przełoży się na szybsze przesyłanie danych), natomiast dedykowany dekoder po przesłaniu danych na Ziemię umożliwi ich odtworzenie;
• wykrywanie anomalii morskich – opracowana przez IRT Saint Exupery Technical Research aplikacja wykorzysta algorytm uczenia maszynowego do identyfikacji zagrożeń ekosystemu morskiego, takich jak wycieki ropy naftowej czy szkodliwe zakwity glonów;
• wykrywanie pożarów – system opracowany przez Thales Alenia Space dostarczy raporty klasyfikacyjne, które pomogą strażakom zlokalizować pożary, śledzić rozprzestrzenianie się ognia i identyfikować potencjalne zagrożenia.

Źródło: ESA


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Wypis lub wyrys przez ePUAP
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS