Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2024-06-28| GNSS, Teledetekcja, Instytucje

Nowa wojskowa agencja satelitarna rozpoczyna działanie

– Przestrzeń kosmiczna to domena, której waga wzrasta z roku na rok wraz z procesem transformacji sił zbrojnych – mówił 27 czerwca br. w Białobrzegach, w przeddzień inauguracji działalności Agencji Rozpoznania Geoprzestrzennego i Usług Satelitarnych (ARGUS), wiceminister obrony narodowej Cezary Tomczyk. – Stworzenie agencji jest początkiem nowego etapu w zakresie wykorzystania przestrzeni kosmicznej przez Siły Zbrojne RP – dodał.


Nowa wojskowa agencja satelitarna rozpoczyna działanie  <br />
Podpisanie protokołu przekazania
Podpisanie protokołu przekazania
Nowa wojskowa agencja satelitarna rozpoczyna działanie  <br />
Wręczenie nominacji szefowi ARGUS
Wręczenie nominacji szefowi ARGUS
Nowa wojskowa agencja satelitarna rozpoczyna działanie
Nowa wojskowa agencja satelitarna rozpoczyna działanie

ARGUS rozpoczęła swoją działalność z dniem 28 czerwca br. w odpowiedzi na potrzebę dostarczania SZRP usług satelitarnych, takich jak satelitarne rozpoznanie, komunikacja czy nawigacja. Agencja powstała poprzez przeformowanie Szefostwa Rozpoznania Geoprzestrzennego oraz Wojskowego Centrum Geograficznego. Jej szefowi, którym został dotychczasowy Szef Rozpoznania Geoprzestrzennego płk Leszek Paszkowski, dodatkowo podporządkowane zostały następujące jednostki:
• 19 Samodzielny Oddział Geoprzestrzenny w Lesznie (do 27 czerwca br. 19 Samodzielny Oddział Geograficzny);
• 6 Samodzielny Oddział Geoprzestrzenny w Toruniu (do 27 czerwca br. 6 Samodzielny Oddział Geograficzny);
• Ośrodek Rozpoznania Obrazowego w Białobrzegach;
• 22 Wojskowy Ośrodek Kartograficzny w Komorowie.

Nim jednak ARGUS rozpoczęła swoją działalność, w ORO w Białobrzegach 27 czerwca br. odbyła się uroczystość przekazania Szefostwa Rozpoznania Geoprzestrzennego w Warszawie wraz z jednostkami bezpośrednio podległymi w podporządkowanie sekretarzowi stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej.
Protokół przekazania podpisali sekretarz stanu w MON Cezary Tomczyk oraz inspektor rodzajów wojsk Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych gen. dyw. Sławomir Owczarek (na fot.).

– To dla nas wyjątkowy dzień, ponieważ właśnie dziś symbolicznie rozpoczynamy proces budowy w Siłach Zbrojnych Rzeczpospolitej Polskiej unikatowych zdolności w obszarze piątej domeny operacyjnej – przestrzeni kosmicznej – podkreślił Szef Rozpoznania Geoprzestrzennego płk Leszek Paszkowski.
Z kolei gen. dyw. Sławomir Owczarek zaznaczył, że ARGUS będzie strukturą odpowiedzialną za zdolność o charakterze przeciwzaskoczeniowym. – Dziś na drodze rozwoju zdolności Sił Zbrojnych RP pokonujemy kolejny kamień milowy, rozpoczynamy faktyczną integrację satelitarnego rozpoznania obrazowego z szeroko pojętym zabezpieczeniem geoprzestrzennym – mówił generał.

Wiceminister Cezary Tomczyk przypomniał natomiast, że Siły Zbrojne RP już od lat wykorzystują dane, produkty i usługi kosmiczne, czego najlepszym tego przykładem jest Ośrodek Rozpoznania Obrazowego w Białobrzegach. – To ze względu na doświadczenie Szefostwa Rozpoznania Geoprzestrzennego i jednostek bezpośrednio podległych oraz fakt, że pierwsze systemy satelitarne, które pozyskujemy dla polskiego wojska, będą systemami obserwacji ziemi, Szefostwo stało się podstawą do tworzenia nowej agencji – tłumaczył wiceminister. – Naszym celem jest jednak nie tylko pozyskanie systemu optoelektronicznej obserwacji ziemi, lecz także kolejnych systemów rozpoznawczych oraz komunikacji satelitarnej. Dzisiaj funkcjonowanie sił zbrojnych bez satelitarnego obrazowania jest niemożliwe – podkreślił.

Damian Czekaj


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Uber "naprawia" GPS w miastach
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS