Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2024-05-08| GNSS

Dwa nowe satelity w konstelacji Galileo

Pod koniec kwietnia na pokładzie rakiety Falcon 9 firmy SpaceX zostały wystrzelone dwa nowe satelity konstelacji Galileo. Agencja Unii Europejskiej ds. Programu Kosmicznego (EUSPA) potwierdziła, że satelity znajdują się na orbicie i działają prawidłowo.


Dwa nowe satelity w konstelacji Galileo

Europejski system nawigacji satelitarnej Galileo liczy obecnie 30 satelitów. Jest to największa europejska konstelacja oraz jeden z najbardziej precyzyjnych systemów na świecie. Nowe satelity znajdują się obecnie pod kontrolą zespołów EUSPA w Centrum Kontroli Galileo w Oberpfaffenhofen w Niemczech oraz Galileo Service Operator, konsorcjum kierowanego przez SpaceOpal.

Wkrótce planowane jest wystrzelenie ośmiu kolejnych satelitów pierwszej generacji, po czym w 2026 r. do konstelacji dołączy pierwszy z satelitów drugiej generacji (G2). Satelity G2 będą wykorzystywać napęd elektryczny oraz zostaną wyposażone w mocniejsze anteny nawigacyjne i zegary atomowe.

Źródło: ESA, EUSPA


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Mobilne skanowanie na Motławie
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS