Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2024-07-04| Geodezja, Edukacja

Studenci geodezji i kartografii inwentaryzują punkty osnowy

Studenci z Koła Naukowego GeoSiN pracują nad inwentaryzacją wybranych punktów osnowy geodezyjnej w pobliżu Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Projekt składa się z dwóch części: odszukania znaków geodezyjnych oraz wykonania pomiarów.


Studenci geodezji i kartografii inwentaryzują punkty osnowy
Studenci geodezji i kartografii inwentaryzują punkty osnowy
Studenci geodezji i kartografii inwentaryzują punkty osnowy
Prace rozpoczęto od ustalenia położenia punktów na podstawie archiwalnej dokumentacji z Ośrodka Sprzętu Geodezyjnego na Wydziale Geoinżynierii UWM. Członkowie Koła mieli okazję przeglądać geodezyjną dokumentację mającą nawet ponad 70 lat. Współrzędne punktów na starych dokumentach były zapisane w lokalnym układzie współrzędnych Olsztyna – potrzebna więc była ich transformacja do obecnie używanego, państwowego układu współrzędnych płaskich PL-2000.

Drugi etap projektu obejmował ćwiczenia z zakresu wykorzystania różnych technik pomiarowych:
• metody trzech statywów,
• statycznego pomiaru GNSS,
• kinematycznego pomiaru GNSS,
• pomiaru tachimetrycznego,
• niwelacji technicznej i precyzyjnej.

– Realizacja projektu trwa od grudnia 2023 roku, kiedy zajęliśmy się przepisywaniem numerów i współrzędnych punktów z archiwalnych dokumentów – opowiada Łukasz Wilamowski, student geodezji i kartografii oraz członek Koła GEOSIN. – Na początku czerwca tego roku udało się zakończyć etap poszukiwań znaków punktów osnowy. Części z punktów nie szukaliśmy wcale, ponieważ były zbyt oddalone od Kortowa, a więc mało użyteczne, oraz były na terenach zamkniętych, takich jak zakład MPEC, stacja uzdatniania wody przy ulicy Słonecznej lub przy torach kolejowych. Ostatecznie zespół odnalazł 35 znaków – dodaje.

Efektem końcowym projektu będzie opis wykonanych czynności, wykazy współrzędnych punktów, mapy przedstawiające ich położenie oraz inne dokumenty określające relacje między punktami. Projekt realizowany jest przez zespół w składzie: Artur Oleksiak, Łukasz Wilamowski, Marcin Pacześniak, Paweł Sieńczuk, Piotr Parniewicz, Piotr Piątkowski.

Źródło: Wydział Geoinżynierii UWM


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Apeks skanuje w Trójmieście
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS