Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2024-06-13| Geodezja, Edukacja

Jedna kopalnia, dwa złoża. Wyjazd techniczno-szkoleniowy z cyklu TechTour 2024

W ubiegłym miesiącu już po raz szósty odbył się wyjazd techniczno-szkoleniowy z cyklu TechTour –wycieczka do zakładu górniczego, w której wzięli udział studenci specjalności geoinformacja i geodezja górnicza AGH w Krakowie.


Jedna kopalnia, dwa złoża. Wyjazd techniczno-szkoleniowy z cyklu TechTour 2024

Wyjazd miał na celu zapoznanie przyszłych absolwentów z rzeczywistymi warunkami pracy mierniczych górniczych. Dotyczy to zarówno zakresu prac dokumentacyjnych, jak i realizacji pomiarów geodezyjnych w wyrobiskach górniczych (podziemnych i odkrywkowych).

W tym roku TechTour zawitał do Legnicko-Głogowski Okręg Miedziowy (LGOM). Jedenaście osób, w tym dziewięciu studentów specjalności geoinformacja i geodezja górnicza oraz dwóch organizatorów – dr hab. inż. Tomasz Stoch oraz dr inż. Paweł Sopata, rozpoczęło wizytę w kopalni Polkowice-Sieroszowice od Działu Mierniczego kopalni.

Następnie odbyło się szkolenie BHP z wykorzystania aparatów ucieczkowych oraz zjazd do śnieżnobiałych komór solnych szybem SW-1 Jan Wyżykowski. Uczestnicy wycieczki przekonali się, z jakimi problemami mierzą się mierniczowie w rejonie prowadzenia pomiarów w wyrobiskach plastycznego złoża solnego.
Po kilku godzinach zwiedzania nastąpił powrót na powierzchnię. W Dziale Mierniczym kopalni studenci mogli zapoznać się z procesem przetwarzania danych pomiarowych służących do uzupełniania i prowadzenia bieżącej dokumentacji mierniczo-geologicznej.

Dzień drugi TechTour przyniósł zjazd do głębiej położonego złoża rud miedzi – prawie kilometr pod powierzchnią terenu. Kilkukilometrowy rajd terenowym Land Roverem, a następnie piesza wędrówka przez istny labirynt chodników uświadomiła uczestnikom rozmiar kopalni. Zgoła odmienna specyfika prowadzenia wydobycia (w systemie komór i podpierających strop filarów) wymusza odpowiednie podejście i sposób wykonywania pomiarów – zarówno tyczenia, jak i inwentaryzacji.

TechTour 2024, choć dość krótki, był bardzo intensywny, spełnił założony cel i oczekiwania. W opinii uczestników oraz opiekunów wyjazd z pewnością można uznać za udany.

Z górniczym pozdrowieniem Szczęść Boże!







Źródło: WGGiIŚ AGH


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Wysokorozdzielcze wideo z satelity SkySat-1
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS