Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2024-05-08| Geodezja, Teledetekcja, Edukacja

Studenci z Krakowa zeskanowali kolejną cerkiew

Przedstawiciele Koła Naukowego Geodetów Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie uczestniczyli w dniach 2–5 maja w obozie naukowym w miejscowości Żmijowiska (powiat lubaczowski). W jego trakcie dokonali inwentaryzacji drewnianej XVIII-wiecznej cerkwi Zaśnięcia Matki Bożej.


Studenci z Krakowa zeskanowali kolejną cerkiew

Pierwszego dnia przeprowadzony został wywiad terenowy, podczas którego, dzięki uprzejmości pana Andrzeja Żygadło, studenci wysłuchali wielu ciekawych informacji z zakresu architektury oraz historii obiektu i regionu.

Następnie przystąpiono do inwentaryzacji cerkwi z wykorzystaniem naziemnego skanera laserowego Leica P40. Pomiary przeprowadzono zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz obiektu. Dodatkowo na potrzeby przygotowania ortofotoplanów elewacji wykonano zdjęcia aparatem Canon Eos 5D Mark IV.

Wszystkie pozyskane materiały – chmury punktów, fotografie oraz wyniki pomiarów bezpośrednich i wywiadu środowiskowego – pozwolą na wygenerowanie wysokiej jakości dokumentacji technicznej, dokładnego modelu 3D oraz realistycznej wizualizacji zabytkowej cerkwi.

Opiekunami obozu, który odbył się w ramach współpracy KNG URK ze Społecznym Ośrodkiem Dokumentacji Zabytków im. Kajetana Wincentego Kielisińskiego w Gorlicach, byli profesorowie URK – dr inż. Przemysław Klapa oraz dr hab. inż. Bartosz Mitka.
Prace badawczo-inwentaryzacyjne objęte zostały oficjalnym patronatem Narodowego Instytutu Dziedzictwa.

Koło Naukowe Geodetów URK składa serdeczne podziękowanie władzom rektorskim Uniwersytetu Rolniczego oraz dziekańskim Wydziału Inżynierii Środowiska i Geodezji za wsparcie merytoryczne oraz finansowe obozu naukowego.

Przypomnijmy, że w ubiegłym roku studenci z KNG URK zinwentaryzowali zabytkową drewnianą cerkiew pw. św. Dymitra w Tyniowicach (powiat jarosławski).

Koło Naukowe Geodetów URK


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Plan na las - czyli o kartowaniu lasu
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS