Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2023-05-16| Geodezja, Edukacja

Studenci z Krakowa zainwentaryzowali zabytkową cerkiew

W ramach obozu naukowego w dniach 29 kwietnia – 2 maja członkowie Koła Naukowego Geodetów z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie zinwentaryzowali zabytkową drewnianą cerkiew pw. św. Dymitra w Tyniowicach (powiat jarosławski).


Studenci z Krakowa zainwentaryzowali zabytkową cerkiew
Studenci z Krakowa zainwentaryzowali zabytkową cerkiew
Studenci z Krakowa zainwentaryzowali zabytkową cerkiew

Pochodząca z 1700 lub 1709 roku świątynia stanowi rzadko spotykany na terenie Polski przykład trójdzielnej cerkwi z oktogonalną nawą. Obecnie obiekt nie pełni już funkcji sakralnej.

Przed przystąpieniem do pomiaru, zgodnie z geodezyjnymi zasadami, przeprowadzony został wywiad terenowy. W jego trakcie przewodnik Andrzej Żygadło podzielił się ze studentami ciekawymi informacjami z zakresu architektury oraz historii świątyni.

Następnego dnia uczestniczy obozu przystąpili do inwentaryzacji cerkwi – zarówno z zewnątrz, jak i we wnętrzu (wraz ze stropem). Głównym instrumentem pomiarowym był naziemny skaner laserowy Leica P40, który zapewnił wymaganą w tego typu pracach dokładność. Sprzęt dostarczył danych do wygenerowania chmury punktów całego obiektu.
Ponadto do sporządzenia ortofotoplanów elewacji obiektu wykorzystane zostały zdjęcia pozyskane aparatem Sony ILCE-7R. Natomiast do sfotografowania trudnodostępnych, znajdujących się wyżej szczegółów architektonicznych zastosowano drona.

Pomiary inwentaryzacyjne odbyły się w ramach współpracy ze Społecznym Ośrodkiem Dokumentacji Zabytków im. Kajetana Wincentego Kielisińskiego w Gorlicach.
Opiekunami obozu byli dr inż. Przemysław Klapa oraz dr hab. inż. Bartosz Mitka.
Studenci z KNG UR składają podziękowania Stowarzyszeniu Tradycji i Kultury Parafii Tyniowice za zaproszenie i udostępnienie obiektu oraz serdeczną gościnność.

Koło Naukowe Geodetów URK


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
KNG Dahlta w Tatrach
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS