|2023-05-16|
Geodezja, Edukacja
Studenci z Krakowa zainwentaryzowali zabytkową cerkiew
W ramach obozu naukowego w dniach 29 kwietnia – 2 maja członkowie Koła Naukowego Geodetów z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie zinwentaryzowali zabytkową drewnianą cerkiew pw. św. Dymitra w Tyniowicach (powiat jarosławski).
Pochodząca z 1700 lub 1709 roku świątynia stanowi rzadko spotykany na terenie Polski przykład trójdzielnej cerkwi z oktogonalną nawą. Obecnie obiekt nie pełni już funkcji sakralnej.
Przed przystąpieniem do pomiaru, zgodnie z geodezyjnymi zasadami, przeprowadzony został wywiad terenowy. W jego trakcie przewodnik Andrzej Żygadło podzielił się ze studentami ciekawymi informacjami z zakresu architektury oraz historii świątyni.
Następnego dnia uczestniczy obozu przystąpili do inwentaryzacji cerkwi – zarówno z zewnątrz, jak i we wnętrzu (wraz ze stropem). Głównym instrumentem pomiarowym był naziemny skaner laserowy Leica P40, który zapewnił wymaganą w tego typu pracach dokładność. Sprzęt dostarczył danych do wygenerowania chmury punktów całego obiektu. Ponadto do sporządzenia ortofotoplanów elewacji obiektu wykorzystane zostały zdjęcia pozyskane aparatem Sony ILCE-7R. Natomiast do sfotografowania trudnodostępnych, znajdujących się wyżej szczegółów architektonicznych zastosowano drona.
Pomiary inwentaryzacyjne odbyły się w ramach współpracy ze Społecznym Ośrodkiem Dokumentacji Zabytków im. Kajetana Wincentego Kielisińskiego w Gorlicach. Opiekunami obozu byli dr inż. Przemysław Klapa oraz dr hab. inż. Bartosz Mitka. Studenci z KNG UR składają podziękowania Stowarzyszeniu Tradycji i Kultury Parafii Tyniowice za zaproszenie i udostępnienie obiektu oraz serdeczną gościnność.
Koło Naukowe Geodetów URK
|