Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2024-06-28| GIS, Teledetekcja

Nowe funkcjonalności w Geoportalu

W nowej wersji serwisu Geoportal.gov.pl bazującej na zoptymalizowanym silniku mapowym („Planowanie Przestrzenne” oraz „Geodezja i Kartografia”) zostały dodane dwie funkcjonalności, dostępne już w poprzedniej wersji serwisu: widok chmury punktów oraz identyfikacja budynków.


Nowe funkcjonalności w Geoportalu

Widok chmury punktów (na fot.) to narzędzie służące do przeglądania i analiz (np. pomiary, przekroje) danych pochodzących ze skaningu laserowego. W celu jego uruchomienia należy przybliżyć się do obszaru zainteresowania, kliknąć na mapę prawym przyciskiem myszy i wybrać „Widok chmury punktów”. Narzędzie wczyta i wyświetli dane odpowiadające właściwemu arkuszowi danych LAS dla wskazanego miejsca.
Należy mieć na uwadze, że niektóre dostępne dane zostały przygotowane bez kolorowania RGB. W takim przypadku należy zmienić domyślny sposób prezentacji, ustawiając odpowiedni atrybut w ustawieniach tego narzędzia (Scene > Properties > Attribute).

Identyfikacja budynków umożliwia użytkownikom łatwe uzyskanie szczegółowych informacji o budynkach. Aby uruchomić narzędzie, należy kliknąć prawym przyciskiem myszy i wybrać opcję „Identyfikacja”, a następnie kliknąć w wybrany budynek. Po wykonaniu tej czynności użytkownik otrzymuje następujące informacje: identyfikator budynku, informacje o położeniu działki, na której jest posadowiony budynek, w tym: województwo, powiat, gmina, obręb, numer działki, pole powierzchni w ewidencji gruntów i budynków, oznaczenie użytku, oznaczenie konturu, informacje o pochodzeniu danych oraz dodatkowe informacje o działce. Ponadto istnieje możliwość dodania budynku do szkicownika. Funkcjonalność ta umożliwia edycję oraz zarządzanie obiektami w sposób interaktywny.

Źródło: GUGiK


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Zwycięski projekt studentów AGH
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS