W ocenie skutków regulacji projektu rozporządzenia znajduje się zapis mówiący, że zmiany wprowadzone w modelu danych EGiB nie będą powodować skutków finansowych. „Zakłada się, że całość prac w zakresie dostosowania powinna zostać wykonana w ramach ATiK (usługa Asysty Technicznej i Konserwacji), jest to jednak uzależnione od indywidualnych zapisów w umowach między twórcą oprogramowania a powiatem oraz obecnie stosowanego modelu danych” – wyjaśniają autorzy projektu.
W związku z tym 6 maja zapytaliśmy twórców oprogramowania do prowadzenia EGiB, czy ich klienci (powiaty) poniosą jakiekolwiek opłaty za dostosowanie aplikacji i konwersję baz.
Odpowiedzi uzyskaliśmy od trzech firm: Systherm-Info, Geobidu i Geo-Systemu. Pozostali zapytani producenci do dnia publikacji nie przesłali swoich stanowisk.
Przedstawiciele tych spółek zgodnie przyznali, bazując, oczywiście, na zaprezentowanym projekcie rozporządzenia, że dostosowanie aplikacji odbędzie się ramach ATiK. Jarosław Wesołowski (zastępca dyrektora ds. rozwoju w Systherm-Info) oraz Zbigniew Malinowski (prezes Geo-Systemu) zapewnili ponadto, że w ramach asysty przeprowadzone zostaną zmiany w bazach danych.
Prezes Geobidu Krzysztof Borys podkreślił, że w ramach ATiK firma wykonuje „jednoznaczne (automatyczne) konwersje”. „Czym innym są jednak operacje dostosowania baz danych do nowych przepisów np. likwidacja arkuszy w działkach, przenumerowanie budynków do obrębu. Te usługi wykonujemy odpłatnie” – dodał.
Przypomnijmy, że uzgodnienia, konsultacje i opiniowanie projektu rozporządzenia MRiT zmieniającego rozporządzenie ws. EGiB zakończyły się już kilka tygodni temu. Wciąż jednak nie znamy ich wyniku ani wersji projektu uwzględniającej przyjęte uwagi.