Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2024-05-09| Geodezja, Firma, Kataster

Twórcy oprogramowania o jednolitym systemie do prowadzenia EGiB

Po ujawnieniu przez Główny Urząd Geodezji i Kartografii planów wdrożenia jednego oprogramowania do prowadzenia rejestru EGiB redakcja Geoforum.pl wystosowała do twórców tego typu rozwiązań kilka pytań dotyczących propozycji GUGiK-u.


Twórcy oprogramowania o jednolitym systemie do prowadzenia EGiB

Przypomnijmy, że o systemie do prowadzenia EGiB poinformował nas jeden z uczestników konferencji Służby Geodezyjnej i Kartograficznej (Warszawa, 22–23 kwietnia), podczas której temat ten był omawiany i wywołał znaczne poruszenie pośród uczestników. Zdradził on, że w trakcie obrad przedstawiona została koncepcja zakładająca wdrożenie jednego oprogramowania do prowadzenia rejestru EGiB pracującego na jednej (krajowej) bazie danych. Jednocześnie GUGiK zapewnił, że planowane dochody z wydawania wypisów i wyrysów nadal będą stanowić dochód własny powiatów.
Koszt budowy centralnego systemu wraz z wdrożeniem – które miałoby się zakończyć do 2028 r. – został oszacowany na 65 mln zł. Zgodnie z informacjami przedstawionymi przez GUGiK podana kwota obejmuje także utrzymanie systemu do 2033 r.

O pomysł GUGiK-u zapytaliśmy sześć firm: Systherm-Info, Geobid, Geo-System, Geomatyka-Kraków, Esri Polska i Comarch. Odpowiedzi, niestety, otrzymaliśmy tylko od pierwszych trzech.

Przedstawiciele wszystkich trzech spółek są sceptycznie nastawieni do propozycji GUGiK-u. „Było już kilka podejść do tego tematu i każde z nich zakończyło się niepowodzeniem i zmarnowaniem środków publicznych” – zauważa Jarosław Wesołowski, zastępca dyrektora ds. rozwoju w Systherm-Info.
„Jeśli (…) nie planujemy rewolucji w postaci np. utworzenia Agencji Katastralnej i wprowadzenia katastru jako takiego, to proponowane rozwiązanie jest niestety potencjalnym zwycięzcą konkursu na dobrze przepalone środki” – wskazuje z kolei prezes Geo-Systemu Zbigniew Malinowski. Zapewnia przy tym, że na jego ocenę wcale nie wpływa obawa o utratę klientów, ale historia darmowej aplikacji EMUiA. „Wystarczy wskazać, że wydano ok. 30 mln zł, aplikację robiono dwa razy, bo pierwsza, jak widać, nie nadawała się do niczego” – przypomina. Zbigniew Malinowski wskazuje również, że EGiB jest tematem znacznie większego ryzyka niż EMUiA.

Zdaniem Krzysztofa Borysa, prezesa Geobidu, utrzymanie i bieżący serwis jednolitego systemu byłoby niezwykle trudne. Przypomina, że baza EGiB jest podstawą nie tylko mapy zasadniczej, ale też wielu innych systemów w powiecie. „Moim zdaniem koszty utrzymania baz wzrosną, gdyż trzeba będzie utrzymywać bazę EGiB w powiecie i dodatkowo państwo będzie musiało utrzymywać system centralny” – przewiduje prezes Geobidu. Dodaje również, że obecne rozwiązanie bazujące na systemach utrzymywanych i na bieżąco serwisowanych przez kilka firm ma wiele zalet.

Jarosław Wesołowski uważa ponadto, że wdrożenie jednego systemu w sposób oczywisty wpłynie na zahamowanie rozwoju komercyjnych aplikacji. Zwraca też uwagę, że dotychczasowa informacja GUGiK jest ogólnikowa, a wstępny szacunek kosztów kompletnie oderwany od rzeczywistości. „Poprawa jakości baz danych EGiB wymaga olbrzymich środków i ale również odpowiednich uregulowań prawnych i na tym powinien się skupić GUGIK” – przekonuje dyrektor w Systherm-Info.

Z pytaniami wystosowanymi przez redakcję Geoforum.pl oraz pełnymi odpowiedziami Systherm-Info, Geobidu i Geo-Systemu można zapoznać się poniżej.

pytania Systherm-Info Geobid Geo-System

DC


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Skaning lotniczy Nysy
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS