Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2024-05-07| Geodezja, Kataster

GUGiK zdawkowo o jednolitym systemie do prowadzenia EGiB

Zaraz po tym, jak na Geoforum.pl napisaliśmy o głównych założeniach nowego systemu do prowadzenia EGiB, wystąpiliśmy do GUGiK-u o dodatkowe informacje. Właśnie otrzymaliśmy odpowiedź.


GUGiK zdawkowo o jednolitym systemie do prowadzenia EGiB

Przypomnijmy, że o systemie do prowadzenia EGiB poinformował nas jeden z uczestników konferencji Służby Geodezyjnej i Kartograficznej (Warszawa, 22–23 kwietnia), podczas której temat ten był omawiany i wywołał znaczne poruszenie pośród uczestników. Zdradził on, że w trakcie obrad przedstawiona została koncepcja zakładająca wdrożenie jednego oprogramowania do prowadzenia rejestru EGiB pracującego na jednej (krajowej) bazie danych. Jednocześnie GUGiK zapewnił, że planowane dochody z wydawania wypisów i wyrysów nadal będą stanowić dochód własny powiatów.
Koszt budowy centralnego systemu wraz z wdrożeniem – które miałoby się zakończyć do 2028 r. – został oszacowany na 65 mln zł. Zgodnie z informacjami przedstawionymi przez GUGiK podana kwota obejmuje także utrzymanie systemu do 2033 r.

Ponieważ w relacji z konferencji SGiK opublikowanej na stronie GUGiK-u nie znalazła się nawet wzmianka o planowanym systemie, wystosowaliśmy do urzędu kilka pytań. Mając na względzie, że sprawa dotyczy zagadnienia niezwykle istotnego dla całego środowiska, przygotowaliśmy kilka pytań i liczyliśmy na szczegółowe wyjaśnienia. Otrzymaliśmy natomiast… jednozdaniowe odpowiedzi na dwa z siedmiu zadanych pytań.
Całość – pytania Geoforum.pl i odpowiedzi GUGiK-u – publikujemy poniżej.

1) Na jakim etapie znajduje się omawiany podczas spotkania projekt wdrożenia jednolitego systemu EGiB?
Jest to etap projektowania zmian legislacyjnych oraz założeń technologicznych.

2) Czy mogą Państwo udostępnić podstawowy opis funkcjonalności planowanego systemu?
Odp. w pkt 1.

3) Czy jest wstępny harmonogram opracowania, wdrażania i migracji z dotychczasowych systemów?
Odp. w pkt 1.

4) Czy planowany jednolity system z założenia jest rozwiązaniem niezależnym, czy też związanym z systemem ZSIN?
Odp. w pkt 1.

5) Jaki jest plan na dalsze działanie systemu ZSIN po uruchomieniu centralnego systemu EGiB?
Odp. w pkt 1.

6) Czy planowane są zmiany zasad prowadzenia EGiB, tj. czy ten rejestr nadal będzie prowadził starosta/prezydent miasta?
Ewidencję gruntów i budynków nadal będzie prowadził starosta.

7) Jaki jest plan na finansowanie i rozwój systemu po 2033 roku? Czy koszty będą ponosić starostowie, czy też zostaną one włączone do budżetu GUGIK?
Odp. w pkt 1.

W tej chwili możemy mieć tylko nadzieję, że GUGiK nie będzie długo zwlekał z upublicznieniem choćby podstawowych informacji na temat planowanego systemu, a prace nad nim nie będą toczyć się w tajemnicy przed opinią publiczną, gdyż dotykają zbyt ważnej materii.

DC


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Plan na las - czyli o kartowaniu lasu
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS