Przypomnijmy, że o systemie do prowadzenia EGiB poinformował nas jeden z uczestników konferencji Służby Geodezyjnej i Kartograficznej (Warszawa, 22–23 kwietnia), podczas której temat ten był omawiany i wywołał znaczne poruszenie pośród uczestników. Zdradził on, że w trakcie obrad przedstawiona została koncepcja zakładająca wdrożenie jednego oprogramowania do prowadzenia rejestru EGiB pracującego na jednej (krajowej) bazie danych. Jednocześnie GUGiK zapewnił, że planowane dochody z wydawania wypisów i wyrysów nadal będą stanowić dochód własny powiatów.
Koszt budowy centralnego systemu wraz z wdrożeniem – które miałoby się zakończyć do 2028 r. – został oszacowany na 65 mln zł. Zgodnie z informacjami przedstawionymi przez GUGiK podana kwota obejmuje także utrzymanie systemu do 2033 r.
Ponieważ w relacji z konferencji SGiK opublikowanej na stronie GUGiK-u nie znalazła się nawet wzmianka o planowanym systemie, wystosowaliśmy do urzędu kilka pytań. Mając na względzie, że sprawa dotyczy zagadnienia niezwykle istotnego dla całego środowiska, przygotowaliśmy kilka pytań i liczyliśmy na szczegółowe wyjaśnienia. Otrzymaliśmy natomiast… jednozdaniowe odpowiedzi na dwa z siedmiu zadanych pytań.
Całość – pytania Geoforum.pl i odpowiedzi GUGiK-u – publikujemy poniżej.
1) Na jakim etapie znajduje się omawiany podczas spotkania projekt wdrożenia jednolitego systemu EGiB?
Jest to etap projektowania zmian legislacyjnych oraz założeń technologicznych.
2) Czy mogą Państwo udostępnić podstawowy opis funkcjonalności planowanego systemu?
Odp. w pkt 1.
3) Czy jest wstępny harmonogram opracowania, wdrażania i migracji z dotychczasowych systemów?
Odp. w pkt 1.
4) Czy planowany jednolity system z założenia jest rozwiązaniem niezależnym, czy też związanym z systemem ZSIN?
Odp. w pkt 1.
5) Jaki jest plan na dalsze działanie systemu ZSIN po uruchomieniu centralnego systemu EGiB?
Odp. w pkt 1.
6) Czy planowane są zmiany zasad prowadzenia EGiB, tj. czy ten rejestr nadal będzie prowadził starosta/prezydent miasta?
Ewidencję gruntów i budynków nadal będzie prowadził starosta.
7) Jaki jest plan na finansowanie i rozwój systemu po 2033 roku? Czy koszty będą ponosić starostowie, czy też zostaną one włączone do budżetu GUGIK?
Odp. w pkt 1.
W tej chwili możemy mieć tylko nadzieję, że GUGiK nie będzie długo zwlekał z upublicznieniem choćby podstawowych informacji na temat planowanego systemu, a prace nad nim nie będą toczyć się w tajemnicy przed opinią publiczną, gdyż dotykają zbyt ważnej materii.
