Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2024-03-12| Geodezja, Edukacja

Sesja Geomatyki Górniczej podczas Szkoły Eksploatacji Podziemnej

W dniach 26–28 lutego w Krakowie odbyła się największa w Polsce konferencja górnicza – XXXIII Szkoła Eksploatacji Podziemnej. W jej ramach po raz szesnasty zorganizowano Sesję Geomatyki Górniczej, którą poświęcono szeroko pojętym aspektom informatycznego przetwarzania i pozyskiwania danych przestrzennych w górnictwie.


Sesja Geomatyki Górniczej podczas Szkoły Eksploatacji Podziemnej <br />
Dr hab. inż. Artur Krawczyk
Dr hab. inż. Artur Krawczyk
Sesja Geomatyki Górniczej podczas Szkoły Eksploatacji Podziemnej <br />
Dr Edyta Puniach
Dr Edyta Puniach

Warto podkreślić, że współorganizatorem dwudniowej Sesji Geomatyki Górniczej była Komisja Geomatyki Górniczej Polskiego Towarzystwa Informacji Przestrzennej z siedzibą w AGH w Krakowie, a sponsorami – Vector Software Group (dystrybutor oprogramowania BricsCAD firmy BricsSYS) oraz Leica Geosystems (dystrybutor geodezyjnych systemów pomiarowych). Honorowy patronat nad konferencją objął Minister Aktywów Państwowych.
Wydarzenie poprowadzili dr hab. inż. Artur Krawczyk z AGH w Krakowie oraz dr inż. Marian Poniewiera z Politechniki Śląskiej.

Obrady rozpoczął Artur Krawczyk referatem dotyczącym redefinicji pojęcia „geomatyka górnicza”. Następnie Marian Poniewiera wygłosił prezentację na temat modelowania powierzchni pokładu i terenu. Warto podkreślić, że trakcie w sesji referaty przedstawiła stosunkowo duża liczba pracowników Wydziału Geodezji Górniczej i Inżynierii Środowiska AGH: dr Edyta Puniach, dr hab. Paweł Ćwiąkała, mgr inż. Kamil Saganiak, dr Paulina Lewińska, dr hab. Tomasz Lipecki, dr hab. Tomasz Stoch oraz dr hab. Karol Firek.

Ponadto w tym roku w ramach Szkoły po raz pierwszy została zorganizowana sesja pod tytułem „Transformacja cyfrowa i AI w przemyśle – Sztuczna inteligencja w poszukiwaniu i eksploatacji surowców”. Poprowadzili ją dr inż. Paulina Lewińska z AGH w Krakowie oraz dr hab. inż. Jan Blachowski z Politechniki Wrocławskiej. W tej sesji z ramienia WGGiIŚ AGH wystąpiła prof. Beata Hejmanowska oraz mgr Magdalena Łucka.

Dzięki uprzejmości organizatorów nieodpłatnie w obradach wzięła udział grupa studentów z Koła Naukowego KNGK „Geoinformatyka” oraz studentka nowej specjalności studiów drugiego stopnia – miernictwo i geozagrożenia.

W trakcie trwania szkoły organizatorzy zasygnalizowali przyszłoroczną zmianę nazwy wydarzenia na nową, o charakterze międzynarodowym – „Mineral Resources and Enegry Congress”.

Źródło: WGGiIŚ AGH


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Akademia INSPIRE w Norwegii
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS