Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2021-03-02| Geodezja, GIS, Imprezy

Informacja przestrzenna wspiera górnictwo

W dniach 24-25 lutego odbyła się konferencja on-line „Geomatyka górnicza – rola geoinformatyki w cyfrowej transformacji górniczej danych przestrzennych”. Podczas czterech sesji tematycznych – geologia, górnictwo, informatyka i geodezja – wygłoszono łącznie 23 referaty.


Informacja przestrzenna wspiera górnictwo <br />
Fot. JSW
Fot. JSW
Informacja przestrzenna wspiera górnictwo

Konferencję otworzyli wiceprezes Jastrzębskiej Spółki Węglowej dr Artur Dyczko oraz prezes Głównego Instytutu Górniczego prof. Stanisław Prusek.
Pierwszy dzień to sesje geologiczna i górnicza poprowadzone przez dr Aleksandrę Burczyk. Mówiono m.in. o wykorzystaniu trójwymiarowego modelowania złoża na platformie Minescape oraz centralizacji danych na platformie Deswik, która wspiera proces zarządzania informacją 3D o planowaniu i harmonogramowaniu eksploatacji modelowanego złoża. Odbyła się również dyskusja pod hasłem „Od złoża do morza”. Wzięli w niej udział przedstawiciele spółek górniczych oraz dwóch instytucji naukowych: dr Aleksandra Burczyk z JSW SA, mgr Adrian Brol i mgr Katarzyna Duda z koncernu PGG, Mateusz Twardowski z koncernu KGHM PM SA, mgr Dariusz Kijanka z Lubelskiego Węgla, prof. Marek Marcisz z Politechniki Śląskiej oraz prof. Michał Kopacz z Instytutu Gospodarki Surowcami Mineralnymi i Energią.

Drugi dzień konferencji rozpoczął się od sesji informatycznej poprowadzonej przez mgr Kamila Saganiaka z JSW IT Systems. W jej trakcie omówiono najnowsze narzędzia informatyczne stosowane w polskim górnictwie. Członkowie Komisji Geomatyki Górniczej PTIP przestawili trzy referaty. Pierwszy dotyczył wolnego oprogramowania w górnictwie, drugi – uwarunkowań przetwarzania dużych ilości danych (w zakładach górniczych coraz częściej wyczerpują się możliwości przetwarzania danych górniczych), a trzeci – modelowania warstw geologicznych i wyrobisk.
Zaprezentowano również nowoczesne narzędzie do analiz trójwymiarowej kopalnianej sieci wentylacyjnej. Następnie przedstawiciel spółki IT Systems omówił znaczenie danych przestrzennych w procesach decyzyjnych zakładów górniczych. Z kolei spółka Szkolenie i Górnictwo zaprezentowała optymistyczne wyniki z wdrożenia do szkoleń systemów virtual reality, które wykorzystują efekty modelowania 3D wyrobisk górniczych.

Ostatnią, geodezyjną sesję poprowadził dr hab. Artur Krawczyk. Przedstawiono w niej wyniki zastosowania ręcznego skaningu laserowego do rozwiązania zadania przebitkowego. Było to o tyle ciekawe, że celem przebitki było odzyskanie kombajnu z zaciśniętych wyrobisk ścianowych. W wyrobiskach przyległych mogli przebywać tylko ratownicy górniczy, geodeci nie mieli tam wstępu. Przeszkoleni ratownicy wykonali więc pomiary ręcznym skanerem laserowym; na bazie stworzonego modelu można było korygować kierunek drążenia wyrobiska.
Dwie prezentacje dotyczyły wykorzystania skanowania laserowego: w codziennej praktyce mierniczego górniczego oraz do inwentaryzacji wyrobisk do celów projektowych.
Największą oglądalnością cieszyła się jednak referat o zastosowaniu wolnego oprogramowania QGIS do rozwiązywania problemów z zakresu ochrony terenów górniczych. Zaprezentowano w nim analizę zagrożenia obiektów budowlanych w zależności od przyjętego wariantu eksploatacji.
Na zakończenie Zakład Technologii Przełomowych spółki JSW Innowacje pochwalił się spektakularnym autorskim rozwiązaniem – „garażem” dla autonomicznego drona. Dzięki niemu dron może pozostać w terenie, gdzie prowadzi prawie codziennie pomiary zmian objętości hałd węgla koksowego. Zainstalowana stacja pogodowa pozwala na określenie stanu pogody umożliwiającej lot. W garażu dron jest ładowany, a dane sczytywane i przesyłane do centrali; trasa lotu może być modyfikowana lub wczytywana od nowa po każdym lądowaniu.

Jak widać z przedstawionych referatów, w ciągu tych dwóch dni zabrakło klasycznych tematów związanych z górnictwem jak kotwienie stropu czy urabialność złoża węgla, ale też nie o tym miała być ta konferencja. Kluczowym zagadnieniem poruszanym na webinarium była reprezentacja danych w przestrzeni trójwymiarowej i zastosowanie tych danych do osiągnięcia jak największych korzyści przez spółki górnicze na skalę i w sposób dotychczas niespotykany w polskim górnictwie. I taka właśnie jest praktyczna strona geomatyki górniczej – „integracja informacji przestrzennych w celu analiz wspomagających proces produkcji górniczej”.

Organizatorami wydarzenia były spółki JSW IT Systems, JSW SA, SiG oraz Komisja Geomatyki Górniczej PTIP. Konferencja i dyskusja prowadzone były na żywo, a referaty, wcześniej nagrane, były odtwarzane.
W webinarium wzięło udział łącznie około 700 internautów.

Pełny zapis wydarzenia: dzień 1, dzień 2, podsumowanie.

Dr hab. inż. Artur Krawczyk (WGGiIŚ AGH)


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

Jak skanowano największy atlas świata
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama