wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2021-03-02| Geodezja, GIS, Imprezy

Informacja przestrzenna wspiera górnictwo

W dniach 24-25 lutego odbyła się konferencja on-line „Geomatyka górnicza – rola geoinformatyki w cyfrowej transformacji górniczej danych przestrzennych”. Podczas czterech sesji tematycznych – geologia, górnictwo, informatyka i geodezja – wygłoszono łącznie 23 referaty.


Informacja przestrzenna wspiera górnictwo <br />
Fot. JSW
Fot. JSW
Informacja przestrzenna wspiera górnictwo

Konferencję otworzyli wiceprezes Jastrzębskiej Spółki Węglowej dr Artur Dyczko oraz prezes Głównego Instytutu Górniczego prof. Stanisław Prusek.
Pierwszy dzień to sesje geologiczna i górnicza poprowadzone przez dr Aleksandrę Burczyk. Mówiono m.in. o wykorzystaniu trójwymiarowego modelowania złoża na platformie Minescape oraz centralizacji danych na platformie Deswik, która wspiera proces zarządzania informacją 3D o planowaniu i harmonogramowaniu eksploatacji modelowanego złoża. Odbyła się również dyskusja pod hasłem „Od złoża do morza”. Wzięli w niej udział przedstawiciele spółek górniczych oraz dwóch instytucji naukowych: dr Aleksandra Burczyk z JSW SA, mgr Adrian Brol i mgr Katarzyna Duda z koncernu PGG, Mateusz Twardowski z koncernu KGHM PM SA, mgr Dariusz Kijanka z Lubelskiego Węgla, prof. Marek Marcisz z Politechniki Śląskiej oraz prof. Michał Kopacz z Instytutu Gospodarki Surowcami Mineralnymi i Energią.

Drugi dzień konferencji rozpoczął się od sesji informatycznej poprowadzonej przez mgr Kamila Saganiaka z JSW IT Systems. W jej trakcie omówiono najnowsze narzędzia informatyczne stosowane w polskim górnictwie. Członkowie Komisji Geomatyki Górniczej PTIP przestawili trzy referaty. Pierwszy dotyczył wolnego oprogramowania w górnictwie, drugi – uwarunkowań przetwarzania dużych ilości danych (w zakładach górniczych coraz częściej wyczerpują się możliwości przetwarzania danych górniczych), a trzeci – modelowania warstw geologicznych i wyrobisk.
Zaprezentowano również nowoczesne narzędzie do analiz trójwymiarowej kopalnianej sieci wentylacyjnej. Następnie przedstawiciel spółki IT Systems omówił znaczenie danych przestrzennych w procesach decyzyjnych zakładów górniczych. Z kolei spółka Szkolenie i Górnictwo zaprezentowała optymistyczne wyniki z wdrożenia do szkoleń systemów virtual reality, które wykorzystują efekty modelowania 3D wyrobisk górniczych.

Ostatnią, geodezyjną sesję poprowadził dr hab. Artur Krawczyk. Przedstawiono w niej wyniki zastosowania ręcznego skaningu laserowego do rozwiązania zadania przebitkowego. Było to o tyle ciekawe, że celem przebitki było odzyskanie kombajnu z zaciśniętych wyrobisk ścianowych. W wyrobiskach przyległych mogli przebywać tylko ratownicy górniczy, geodeci nie mieli tam wstępu. Przeszkoleni ratownicy wykonali więc pomiary ręcznym skanerem laserowym; na bazie stworzonego modelu można było korygować kierunek drążenia wyrobiska.
Dwie prezentacje dotyczyły wykorzystania skanowania laserowego: w codziennej praktyce mierniczego górniczego oraz do inwentaryzacji wyrobisk do celów projektowych.
Największą oglądalnością cieszyła się jednak referat o zastosowaniu wolnego oprogramowania QGIS do rozwiązywania problemów z zakresu ochrony terenów górniczych. Zaprezentowano w nim analizę zagrożenia obiektów budowlanych w zależności od przyjętego wariantu eksploatacji.
Na zakończenie Zakład Technologii Przełomowych spółki JSW Innowacje pochwalił się spektakularnym autorskim rozwiązaniem – „garażem” dla autonomicznego drona. Dzięki niemu dron może pozostać w terenie, gdzie prowadzi prawie codziennie pomiary zmian objętości hałd węgla koksowego. Zainstalowana stacja pogodowa pozwala na określenie stanu pogody umożliwiającej lot. W garażu dron jest ładowany, a dane sczytywane i przesyłane do centrali; trasa lotu może być modyfikowana lub wczytywana od nowa po każdym lądowaniu.

Jak widać z przedstawionych referatów, w ciągu tych dwóch dni zabrakło klasycznych tematów związanych z górnictwem jak kotwienie stropu czy urabialność złoża węgla, ale też nie o tym miała być ta konferencja. Kluczowym zagadnieniem poruszanym na webinarium była reprezentacja danych w przestrzeni trójwymiarowej i zastosowanie tych danych do osiągnięcia jak największych korzyści przez spółki górnicze na skalę i w sposób dotychczas niespotykany w polskim górnictwie. I taka właśnie jest praktyczna strona geomatyki górniczej – „integracja informacji przestrzennych w celu analiz wspomagających proces produkcji górniczej”.

Organizatorami wydarzenia były spółki JSW IT Systems, JSW SA, SiG oraz Komisja Geomatyki Górniczej PTIP. Konferencja i dyskusja prowadzone były na żywo, a referaty, wcześniej nagrane, były odtwarzane.
W webinarium wzięło udział łącznie około 700 internautów.

Pełny zapis wydarzenia: dzień 1, dzień 2, podsumowanie.

Dr hab. inż. Artur Krawczyk (WGGiIŚ AGH)


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Wysokorozdzielcze wideo z satelity SkySat-1
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS