Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2021-01-27| GIS, Ludzie

Artur Krawczyk doktorem habilitowanym

Rada Dyscypliny Inżynieria Lądowa i Transport Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie 21 stycznia przyjęła uchwałę w sprawie nadania stopnia doktora habilitowanego dr. inż. Arturowi Krawczykowi, adiunktowi w Katedrze Ochrony Terenów Górniczych, Geoinformatyki i Geodezji Górniczej tej uczelni.


Artur Krawczyk doktorem habilitowanym
Artur Krawczyk urodził się w Sosnowcu w 1970 roku. Zarówno tytuł magistra (1994), jak i stopień doktora nauk technicznych (2002) uzyskał na Wydziale Geodezji Górniczej i Inżynierii Środowiska AGH w dyscyplinie inżynieria środowiska. Jednak – jak sam przyznaje – cała jego kariera zawodowa w aspekcie technicznym skoncentrowana była wokół systemów informacji przestrzennej, baz danych przestrzennych oraz programowania (włącznie z interferometrią radarową), a w aspekcie merytorycznym związana była z ochroną terenów górniczych i geodezją górniczą.

– Uniwersalność narzędzi informatycznych pozwoliła mi również wziąć udział w projektach międzynarodowych INVISIP (metadane) oraz esdiNet+ (jakość geoportali). Uczestniczyłem w 6 grantach naukowo-badawczych. Brałem udział w realizacji ponad 100 zleceń dla przemysłu – wyjaśnia Artur Krawczyk.

Dla KGHM PM SA opracował dwie aplikacje „Baza Parcel” i „Baza Pomiarów Deformacji Szybowych”, z których ta druga jest ciągle modernizowana i rozwijana. Jest autorem ponad 100 publikacji naukowych. Oprócz działalności naukowej prowadził intensywną działalność dydaktyczną, m.in. przez 12 lat opiekując się Studenckim Kołem Naukowym Grafiki Komputerowej, a potem Geoinformatyki. Zachęcał przy tym studentów m.in. kierunku geodezja i kartografia do kształtowania umiejętności programowania. Jego podopieczni odnosili sukcesy, wygrywając m.in. konkursy Bentley Student Design Competition. Sam w roku 2014 został laureatem nagrody „Wykładowca roku” przyznawanej przez firmę Bentley Systems. Od 2006 r. jest przewodniczącym Komisji Geomatyki Górniczej Polskiego Towarzystwa Informacji Przestrzennej.

Podstawą nadania stopnia naukowego doktora habilitowanego była publikacja pt. „Geomatyka i geoinformacja górnicza, ich praktyczne zastosowania i bariery rozwoju” (monografia 2019, AGH, Uczelniane Wydawnictwa Naukowo-Dydaktyczne). Kluczowym osiągnięciem monografii jest opracowanie metodyki udoskonalenia procesu wdrażania oprogramowania geoinformacyjnego w górnictwie polskim. Metodyka bazuje na trzech podstawowych pojęciach: przedmiot wdrożenia, podmiot wdrożenia oraz bariera wdrożenia oprogramowania. W ramach pracy opracowano metodę identyfikacji barier wdrożeniowych i zaproponowano sposoby ich ograniczenia.

– W ramach przeprowadzonych badań 11 dużych wdrożeń oprogramowania geoinformacyjnego w górnictwie polskim zaobserwowałem potrzebę zdefiniowania pojęcia związanego z obszarem moich badań, jak i jednocześnie profilu zawodowego osób zatrudnionych w zakładach górniczych, które zajmują się utrzymaniem i zastosowaniem systemów geoinformacyjnych – wyjaśnia dr hab. inż. Artur Krawczyk. Stąd też wynikiem prac było również zdefiniowanie pojęcia geomatyka górnicza (definicja dostępna jest na stronie Komisji Geomatyki Górniczej PTIP).

AW


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Symulacja przerwania wału powodziowego
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS