Inicjatorem ich powołania był dr Artur Krawczyk z Wydziału Geodezji Górniczej i Inżynierii Środowiska AGH, a organizatorem – Wydział Górnictwa i Geoinżynierii tejże uczelni. Studia te zostały zorganizowane w odpowiedzi na zapotrzebowanie spółki w zakresie rozbudowy kompetencji przetwarzania danych przestrzennych przez pracowników. Głównym celem kursu było zapoznanie pracowników z otwartoźródłowym oprogramowaniem, takim jak Spatilite i QGIS, oraz płatnym FME w kontekście przetwarzania danych górniczych oraz zapoznanie ich ze specjalizowanym oprogramowaniem dla górnictwa: Deswik, MineScape, VentSim czy krajowym GeoLISP i MapDraw.
Poza pracownikami Wydziału Górnictwa i Geoinżynierii znaczący udział w powstaniu tych studiów mieli członkowie Komisji Geomatyki Górniczej PTIP. Łącznie opracowali i poprowadzili zajęcia w sześciu 12 godzinnych modułach zajęciowych, co stanowiło ok. 60% godzin zajęć na tym studium. Zajęcia ze skanowania laserowego zostały poprowadzone przez pracowników Wydziału Geodezji Górniczej i Inżynierii Środowiska AGH.
Studia rozpoczęły się w maju 2019 r., a zajęcia zakończyły w lutym 2020 br. Wykonanie prac końcowych w warunkach pandemii wydłużyło się i dlatego dopiero teraz nastąpiło oficjalne zakończenie studiów.