Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2024-03-11| GNSS, Edukacja

Zespół z Wydziału Geoinżynierii UWM z nagrodą w konkursie EUSPA

Naukowcy z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego zdobyli nagrodę Idea Track w konkursie Cassini Challenges. Jego organizatorem jest EUSPA – Agencja Unii Europejskiej ds. Programu Kosmicznego. Reprezentanci UWM zostali wyróżnieni – jako jedyni z Polski – za innowacyjny pomysł wykorzystujący europejskie technologie kosmiczne i nowoczesne moduły komunikacyjne w celu wspierania dostępności, ciągłości i niezawodności nawigacji satelitarnej.


Zespół z Wydziału Geoinżynierii UWM z nagrodą w konkursie EUSPA

Agencja Unii Europejskiej ds. Programu Kosmicznego (EU Agency for the Space Programme, w skrócie EUSPA) działa na rzecz realizacji celu Unii Europejskiej, którym jest maksymalizacja zwrotu z inwestycji unijnych w przestrzeń kosmiczną. EUSPA wspiera m.in. rozwiązania związane z nawigacją satelitarną, teledetekcją. Organizuje też konkurs Cassini, który ma trzy części: 1. Ideas, czyli konkurs na pomysły, 2. Prototyp, 3. Produkt.
Zespół naukowców z Instytutu Geodezji i Budownictwa UWM złożył projekt „GBAT – Ground Based Augmentation Transceiver” w części Ideas.

– Wystartowaliśmy w tym konkursie jako zespół, ale głównym wnioskodawcą był Mateusz Czyrzniak, który jest doktorantem pierwszego roku Szkoły Doktorskiej – mówi dr hab. inż. Jacek Rapiński, prof. UWM. – Razem z Mateuszem w zespole byłem ja, jako jego promotor i dr inż. Dariusz Tomaszewski, który jest jego promotorem pomocniczym. Współpracuje z nami dr inż. Karolina Krzykowska-Piotrowska z Zakładu Inżynierii Transportu Lotniczego i Teleinformatyki na Wydziale Transportu Politechniki Warszawskiej. 25 wnioskodawców zostało zaproszonych na rozmowę, a nagrodzono 15 najlepszych pomysłów. Z Polski jesteśmy tylko my – podkreśla.

Wnioski w części Ideas można było złożyć w trzech obszarach: next generation, sustainable future, emerging technologies. Pomysł zespołu z UWM dotyczy emerging technologies, czyli nowych technologii.

– Od różnych firm wykorzystujących w swojej codziennej pracy nawigację satelitarną trafiały do nas zapytania o rozwiązania nawigacyjne dla miejsc, gdzie jest ona słabo dostępna, np. gdy w dużych miastach są miejskie kaniony, czyli dwie wysokie ściany i wąska ulica. W takich miejscach np. kurierzy mają problem, bo nawigacja satelitarna nie zapewnia wystarczającej niezawodności i dokładności. W związku z tym tracą oni czas na znalezienie docelowego miejsca. Przedstawiciele takich firm deklarują, że są w stanie zainwestować w rozwój technologii, która będzie wspierała nawigację w trudnych warunkach – mówi dr hab. inż. Jacek Rapiński. – Przyszło nam do głowy, żeby wspomóc nawigację satelitarną systemem naziemnym i wzmocnić wyznaczenie pozycji. Nie chodzi o naziemny nadajnik sygnału GNSS – chcemy do tego wykorzystać nowoczesne moduły komunikacyjne, które potrafią nie tylko przesyłać dane, ale także wykorzystać inne zjawiska fizyczne w celu wyznaczenia swojego położenia względem innych urządzeń. Chcemy opracować rozwiązanie wspomagające wyznaczanie pozycji użytkownika systemu nawigacyjnego tak. żeby np. kurier mógł łatwiej znaleźć miejsce dostarczenia przesyłki, a kierowca karetki nie szukał, do której klatki w bloku został wezwany. Dzięki zaproponowanemu przez nas rozwiązaniu działanie nawigacyjne powinno być dokładniejsze i bardziej dostępne – zaznacza profesor.

Rozwiązanie ma także inne zastosowania.
– Duże firmy, które mają kilkadziesiąt różnych wejść lub ramp załadunkowych na przykład do jakiegoś magazynu, będą mogły zainstalować u siebie urządzenie, nad którym pracujemy. Użytkownicy dostaną wtedy dokładniejsze dane o swoim położeniu, a co za tym idzie będą wiedzieli dokładnie, pod które drzwi magazynu ma przyjechać np. kurier. Koszt takiego urządzania jest stosunkowo nieduży. Wiemy, że jest na to rozwiązanie zapotrzebowanie biznesowe, dlatego nad nim pracujemy – dodaje prof. Rapiński.

W opisie projektu GBAT zaznaczono, że zostanie opracowany naziemny moduł komunikacyjny, który poprawi dostępność pozycjonowania w obszarach o słabej widoczności satelitów GNSS, przynosząc tym samym korzyści użytkownikom, którzy wymagają wysokiej dostępności, ciągłości i integralności nawigacji. W ramach projektu zostaną zintegrowane istniejące zaawansowane moduły komunikacyjne w rozwiązanie zintegrowane lub hybrydowe, które rozszerzy nawigację smartfonem.
Zespół naukowców za pomysł GBAT otrzymał nagrodę finansową 10 tys. euro.

Źródło: UWM


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Geospatial Revolution, odc. 4
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS