Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2024-01-10| Teledetekcja, Edukacja

Kampus UWM na ortofotomapie

W holu dziekanatu Wydziału Geoinżynierii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie (Prawocheńskiego 15) można podziwiać ortofotomapę kampusu UWM. Wykonał ją Zespół Geomatyki i Nawigacji Satelitarnej z Katedry Geodezji w składzie: mgr inż. Tomasz Kozakiewicz, dziekan Wydziału Geoinżynierii dr hab. inż. Dariusz Popielarczyk, dr hab. inż. Adam Ciećko, dr inż. Grzegorz Grunwald oraz dr inż. Tomasz Templin.


Kampus UWM na ortofotomapie
Kampus UWM na ortofotomapie
Kampus UWM na ortofotomapie

– To już druga ortofotomapa, która powstała w naszej katedrze. Pierwsza od około dwóch lat wisi w budynku katedry. Była wykonana w marcu, czyli wtedy, kiedy nie ma liści na drzewach zasłaniających to, co się pod nimi znajduje. Wówczas możemy pozyskać wszystkie informacje. Obecna powstała latem. Jest dużo ładniejsza wizualnie i bardziej kolorowa, ale ścieżek w parku kortowskim już na niej nie ujrzymy – mówi mgr inż. Tomasz Kozakiewicz, pracownik dydaktyczno-naukowy w Katedrze Geodezji, pomysłodawca i główny wykonawca ortofotomapy.

– Jest to prawdziwa ortofotomapa (true-ortho), która jest kartometryczna, czyli pozbawiona wszelkich zniekształceń, posiada skalę i nic nie jest przesunięte. Wszystko, co na niej widzimy – chodniki, drogi, latarnie, budynki – możemy pomierzyć. Jest obrazem terenu – podkreśla Tomasz Kozakiewicz. – Najważniejszą kwestią było wykonanie nalotu fotogrametrycznego przy użyciu bezzałogowego statku powietrznego z kamerą – dodaje.

Nalot fotogrametryczny Tomasz Kozakiewicz zrobił 3 lipca 2023 r. – Musiałem odpowiednio zaplanować przelot i zaprogramować drona. Istotna była też pogoda. Nalot rozpocząłem od północnej części kampusu, czyli budynku rektoratu, a skończyłem na siedzibie Wydziału Matematyki i Informatyki. Podczas lotu kamera wykonywała zdjęcia w pięciu kierunkach – pionowo i ukośnie – wyjaśnia Tomasz Kozakiewicz. W sumie pozyskanych zostało 10 tys. fotografii.

Następnie autor ortofotomapy przez cztery dni przetwarzał zdjęcia w programie, później konsultował się z Zespołem Geomatyki i Nawigacji Satelitarnej i wysłał gotowy projekt do druku.

– Chciałem pokazać studentom, czym m.in. zajmuje się geodezja. Dzięki tej technologii i wykonaniu zdjęć z pułapu 120 metrów możemy wygenerować wysokiej rozdzielczości obraz terenu. W ten sposób możemy w inny sposób spojrzeć na nasz kampus. Ortofotomapa, która znalazła się w budynku dziekanatu Wydziału Geoinżynierii, ma 4 metry szerokości i 1,5 metra wysokości, ale dzięki umieszczonemu kodowi QR można ją zobaczyć także w przeglądarce – podsumowuje Tomasz Kozakiewicz.

Tomasz Kozakiewicz jest także autorem modelu 3D nowego budynku Wydziału Prawa i Administracji oraz Wydziału Nauk Społecznych, a w planach ma przygotowanie modelu całego Kortowa w 3D w wysokiej rozdzielczości.

W celu uzyskania ortofotomapy wysokiej rozdzielczości można skontaktować się z jej autorem pod adresem tomasz.kozakiewicz@uwm.edu.pl.

Źródło: UWM


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Apeks skanuje w Trójmieście
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama