Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2023-01-13| GIS, Mapy

Frontem do seniora. Naukowcy z UWM badają przestrzeń miejską

Mapy osiedli przyjaznych seniorom oraz algorytm do analizy dostępności przestrzeni dla seniorów to wyniki badań naukowców z Wydziału Geoinżynierii UWM w Olsztynie. W styczniowym GEODECIE rozmawiamy ze współautorkami projektu: dr hab. inż. Agnieszką Dawidowicz i dr inż. Martą Czaplicką.


Frontem do seniora. Naukowcy z UWM badają przestrzeń miejską <br />
Dr hab. Agnieszka Dawidowicz, dr Marta Czaplicka i fragment mapy dostępności aptek w Olsztynie dla seniorów w różnym wieku
Dr hab. Agnieszka Dawidowicz, dr Marta Czaplicka i fragment mapy dostępności aptek w Olsztynie dla seniorów w różnym wieku

ANNA WARDZIAK: Skąd pomysł na taki temat?

AGNIESZKA DAWIDOWICZ: Wynika on zarówno z sytuacji społecznej w naszym kraju, jak i globalnych obserwacji dotyczących starzenia się społeczeństw. Statystyki prowadzone przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) w tym zakresie są zatrważające.

MARTA CZAPLICKA: Mamy niże demograficzne w wielu państwach. Dla Polski prognozy też są coraz gorsze: jest coraz mniej urodzeń, programy prospołeczne są mało skuteczne, nie zachęcają do rodzenia dzieci. Dlatego udział seniorów w społeczeństwie się zwiększa. Jest to też pokłosie powojennych wyżów demograficznych i nie do końca jesteśmy infra­strukturalnie przygotowani do boo­mu tzw. srebrnej fali.

AD: Statystyki WHO mówią, że do 2030 roku 1 na 6 osób na świecie będzie miała co najmniej 60 lat. (...) W związku z tym musimy reagować i poprawiać jakość życia seniorów, zapewniać im względny komfort, i to na każdej płaszczyźnie. Od korzystania ze służby zdrowia i dostępu do opieki społecznej po zapewnienie godnych i przyjaznych warunków życia. To są zadania nie tylko polityków. Dlatego podjęliśmy wyzwanie polegające na określeniu potrzeb seniorów w związku z ogólnodostępną przestrzenią wspólną na osiedlach mieszkaniowych. Jaka ona powinna być, żeby seniorom w miarę komfortowo się żyło. Zbudowaliśmy narzędzie, które będzie automatyzować proces oceniania osied­li już istniejących. Możemy teraz z wykorzystaniem GIS diagnozować je i tworzyć mapy przyjazności osobom starszym. Będzie to przydatne w wielu różnych branżach, począwszy od deweloperów, którzy mogą tworzyć nowe, przyjazne osiedla z uwzględnieniem tych czynników, ale też dla administratorów istniejących osiedli, żeby mogli je modernizować pod kątem potrzeb seniorów. (...)

To właśnie ten praktyczny aspekt przyciągnął naszą uwagę.

AD: Rzeczywiście, z jednej strony realizujemy projekt badawczy, ale naszym celem było również stworzenie algorytmu, który będzie pomagał oceniać osied­la i pokazywać to w sposób przestrzenny, na mapie.

Jak w takim razie ustalaliście preferencje czy potrzeby seniorów?

MC: Zaczęliśmy od bardzo szerokiego zbadania literatury, głównie zagranicznej. Badaliśmy różnego rodzaju raporty, wytyczne, standardy czy kwestie prawne. Opracowaliśmy też ankietę dotyczącą preferencji seniorów, którą przeprowadziliśmy w pięciu miastach Polski. Dobieraliśmy je tak, aby były odpowiednio rozproszone na terenie kraju, a także różniły się charakterystykami. Objęliś­my ankietą dość dużą grupę seniorów z: Warszawy, Krakowa, Gdańska, Olsztyna i Poznania. Badania prowadziliśmy od października 2021 roku do kwietnia 2022 roku...


Pełna treść artykułu w styczniowym wydaniu miesięcznika GEODETA

• Zamów wersję papierową • Zamów wersję cyfrową

Redakcja


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Apeks skanuje zabytkowe młyny
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama