Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2024-02-22| Geodezja, Edukacja

Naukowcy z IGiG UPWr: kombinacja zamiast zastępowania danych w rozwiązaniach GRACE

Misje GRACE oraz GRACE Follow-On doskonale sprawdzają się w wyznaczaniu zmian pola grawitacyjnego Ziemi, w monitorowaniu topnienia lodowców oraz badaniach stanu hydrologii lądowej. Jednakże nie są one w stanie wyznaczyć wiarygodnych wartości spłaszczenia Ziemi (C20) czy też parametru opisującego „gruszkowatość” Ziemi (C30), czyli asymetrię równikową. Dlatego dane C20 i C30 z GRACE zastępowane są standardowo danymi SLR z pomiarów laserowych.


Naukowcy z IGiG UPWr: kombinacja zamiast zastępowania danych w rozwiązaniach GRACE <br />
Satelity GRACE-FO (fot. NASA)
Satelity GRACE-FO (fot. NASA)

Propozycja naukowców z Instytutu Geodezji i Geoinformatyki Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu jest inna. Zamiast zastępować dwa wybrane parametry, lepiej łączyć rozwiązania GRACE i SLR z uwzględnieniem błędów wyznaczenia wszystkich parametrów pola grawitacyjnego z obu technik. Nowe rozwiązanie wpływa na zmianę wyznaczenia wartości ubytku lodu na Grenlandii i Antarktydzie oraz prowadzi do mniejszych błędów niż standardowe podejście.

• Standardowe rozwiązania GRACE

Misja GRACE oraz jej następca GRACE Follow-On przyniosły znaczny postęp w zdolności monitorowania procesów związanych z transportem masy na Ziemi. Dostarczają one danych miesięcznych o wysokiej rozdzielczości przestrzennej, pozwalając badać zmiany nawet na niewielkich obszarach (jak dorzecza mniejszych rzek). Bardzo ważnym aspektem jest również dostarczanie obserwacji na obszarach niedostępnych do bezpośredniego pomiaru, takich jak wewnętrzne części Antarktydy oraz Grenlandii. Bieżące monitorowanie lodowców Grenlandii i Antarktydy jest istotne nie tylko ze względu na ich wkład w globalny poziom morza, ale także ze względu na bezcenne wskazówki dotyczące ogólnej kondycji i stabilności obszarów polarnych Ziemi.

Już na początku misji GRACE okazało się, że ze względu na konstrukcję oraz miejsce orbitowania satelitów niemożliwe będzie poprawne oszacowania współczynnika odpowiedzialnego za spłaszczenie Ziemi (C20). Powodem był okresowy sygnał co około 161 dni związany z efektami termicznymi wpływającymi na satelity. Również sferyczną harmoniczną C30, odpowiedzialną za asymetryczność Ziemi pomiędzy półkulą północną i południową, zaczęto zastępować w momencie wyłączenia jednego z akcelerometrów. Zabieg ten miał na celu wydłużenie misji GRACE tak, by zapewnić jak najmniejszą przerwę pomiędzy jej kontynuacją.

Zastępowanie stosowane jest również dla misji GRACE Follow-On, gdzie jeden z akcelerometrów uległ awarii. Jednak łączenie dwóch technik i wybieranie tylko kilku elementów do zastąpienia może nie uwzględniać korelacji między poszczególnymi sferycznymi harmonicznymi pochodzącymi z laserowych pomiarów odległości do satelitów (SLR). Może to prowadzić do wprowadzenia błędów do rozwiązania poprzez uwzględnianie tylko niektórych składowych z rozwinięcia modelu SLR do stopnia i rzędu wyższego, a w konsekwencji szacunki mas mogą być niedoszacowane.

• Propozycja kombinacji danych SLR i GRACE

W odpowiedzi na te wyzwania, zaproponowano podejście kombinujące sferyczne harmoniczne niskiego rzędu (do stopnia i rzędu 10) oparte na błędach formalnych wyznaczenia poszczególnych składowych. Dzięki temu możliwe jest uzyskanie spójnego rozwiązania, zgodnego zarówno z innymi modelami GRACE, jak i modelami hydrologicznymi, uwzględniającego wrażliwość każdej z technik na mierzone wielkości.

W artykule naukowców z IGiG opublikowanym w „Progress in Earth and Planetary Science” przeanalizowano wpływ zastępowania współczynników C20 i C30 w modelach GRACE różnymi danymi, porównując je z proponowaną kombinacją. Szczególny nacisk położono na obszary intensywnej utraty lodu, takie jak Grenlandia i Antarktyda. Rozwiązanie zostało również zweryfikowane poprzez porównania z modelami izostazji na obszarach objętych zmianami wysokości skorupy ziemskiej na skutek zlodowacenia – Fennoskandii i południowej Kanady, a także z modelami hydrologicznymi. Wyniki wskazują, że nawet sferyczne harmoniki C90 pochodzące z techniki SLR mogą być przydatne w rozwiązaniach łączonych.

Wyniki pokazują również, że kombinowane podejście zapewnia bardziej spójne i stabilne wyniki w porównaniu z prostym zastępowaniem poszczególnych współczynników harmonicznych sferycznych, co podkreśla znaczenie integracji wielu źródeł danych dla kompleksowego zrozumienia zmian pola grawitacyjnego.

Więcej informacji w artykule:
Gałdyn, F., Sośnica, K. „Impact of the combination and replacement of SLR-based low-degree gravity field coefficients in GRACE solutions”, „Progress in Earth and Planetary Science” 11, 7 (2024). https://doi.org/10.1186/s40645-024-00608-z

Źródło: IGiG UPWr


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Wpływ aplikacji lokalizacyjnych na korki
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS