Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2022-07-26 | GNSS

Nowe spojrzenie na pomiary odległości i precyzyjnych orbit satelitów LEO

Naukowcy z Instytutu Geodezji i Geoinformatyki Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu poprawili zgodność laserowych pomiarów odległości i precyzyjnych orbit satelitów Swarm dzięki zastosowaniu nowego podejścia do modelowania efektów systematycznych techniki SLR.


Ilustracja: Nowe spojrzenie na pomiary odległości i precyzyjnych orbit satelitów LEO
Satelity obserwacyjne Ziemi na niskich orbitach (LEO) wyposażone są m.in. w retroreflektory SLR i odbiorniki GNSS wykorzystywane w celu wyznaczenia ich precyzyjnych orbit. Przykładami satelitów LEO są misje grawimetryczne GRACE-A/B czy GRACE-FO, misje alitmetryczne Sentinel-3A/B, Jason-CS, czy misje magnetyczne Swarm-ABC. Precyzyjna informacja o pozycji satelitów LEO w przestrzeni kosmicznej jest kluczowa do realizacji zróżnicowanych celów misji LEO i zapewnienia precyzyjnych danych dostarczanych poprzez różnego typu sensory zamontowane na ich pokładzie.

Technika SLR jest wykorzystywana do niezależnej walidacji orbit LEO, wyznaczonych głównie przy użyciu danych techniki GNSS i dostarczonych przez różne centra obliczeniowe. Jednakże dotychczasowe rezydua obserwacji SLR i orbit GNSS dla satelitów LEO wskazują występowanie efektów systematycznych SLR, wynikających np. z opóźnień sprzętowych, błędów pomiaru czasu czy też błędów modelowania troposfery (rys.). Efekty te negatywnie wpływają na wyniki walidacji SLR i mogą zaburzać ich prawidłową interpretację.

W badaniach przetestowano dotychczas wykorzystywane metody redukcji efektów systematycznych w SLR, tj. korektę opóźnień sprzętowych i korektę współrzędnych stacji SLR, a także zaproponowano nowe podejścia uwzględniające korekty modelowania opóźnienia troposferycznego wiązki laserowej.

Jak się okazało, dominującym źródłem błędów w pomiarach laserowych nie są opóźnienia sprzętowe niezależne od mierzonej długości, lecz opóźnienia związane z błędami refrakcji sygnału laserowego w atmosferze ziemskiej. Zastosowane korekty troposfery w dużo lepszym stopniu zredukowały błędy systematyczne techniki SLR w porównaniu do wcześniej wykorzystywanych metod. Umożliwiło to poprawę zgodności pomiarów laserowych i mikrofalowych orbit satelitów LEO sięgającą 29% w stosunku do wcześniej stosowanych metod. Zastosowane podejście umożliwiło przeprowadzenie bardziej wiarygodnej walidacji orbit LEO dostarczonych przez różne centra obliczeniowe i wskazało obecną jakość pozycji satelitów Swarm sięgającą poziomu nawet 6 mm.

Więcej na temat badań dotyczących walidacji SLR orbit LEO można przeczytać w czasopiśmie „GPS Solutions” w najnowszym artykule: Strugarek, D., Sośnica, K., Arnold, D. et al. 2022, Satellite laser ranging to GNSS-based Swarm orbits with handling of systematic errors . GPS Solut 26, 104 (2022).

Badania sfinansowane zostały przez Narodowe Centrum Nauki w ramach projektu OPUS „Zintegrowane ziemskie układy odniesień przestrzennych oparte o laserowe pomiary odległości do satelitów geodezyjnych, teledetekcyjnych oraz GNSS”, nr projektu: UMO-2019/35/B/ST10/00515.

Źródło: IGiG UPWr


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.



wiadomości

EU-MAXNET Sp. z o.o.
WARSZAWA

Przedstawiciel firm GINTEC, SPHEREFIX, SANDING, FJDynamics oraz HEMISPHERE GNSS. Firma MAXNET Lech Wereszczyński oferuje szeroką gamę profesjonalnych urządzeń/systemów pozycjonowania GNSS firm GINTEC, SPHEREFIX, SANDING, FJDynamics oraz HEMISPHERE...

GEOPRYZMAT
RASZYN

Serwis gwarancyjny i pogwarancyjny instrumentów firmy Pentax, Kolida i innych.
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-05-07 | KRAKÓW
Space Connect Meetup Kraków 2025. Technologie kosmiczne w służbie innowacji
Space Connect Meetup to cykliczne wydarzenie łączące sektor kosmiczny z pozostałymi branżami. W...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
2025-05-14 | JANÓW LUBELSKI
VIII Konferencja Naukowo-Techniczna pn. "Kierunki rozwoju i innowacje w geodezji i kartografii"
Tematyka konferencji: • nowoczesne techniki i technologie pomiarowe, • wykorzystanie...
więcej
2025-05-14 | DĘBLIN
NC2025 - Rola nawigacji w transporcie lotniczym, morskim i lądowym
Celem konferencji będzie wymiana doświadczeń, prezentacja wyników badań własnych oraz najnowszych...
więcej
2025-05-19 | POZNAŃ
Człowiek w przestrzeni: działalność, efekty i perspektywy
Konferencja ma na celu rozpowszechnienie i popularyzację studenckich osiągnięć z zakresu geografii...
więcej
2025-05-21 | WARSZAWA
Geodezja inżynieryjna w procesie realizacji inwestycji budowlanej
Zakład Geodezji Inżynieryjnej i Systemów Pomiarowych Politechniki Warszawskiej zaprasza na...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Geospatial Revolution, odc. 3
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że...
do 1883 r. Warszawa posiadała plany jedynie w skali 1:4200, niewystarczające do prowadzenia prac projektowych?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Erik Grafarend (1939-2020)

Erik Grafarend (1939-2020)
Znany na świecie niemiecki geodeta, który wniósł istotny wkład w rozwój nowoczesnych metod matematycznych w geodezji. Erik Wilhelm Grafarend urodził się 30 października 1939 r. w Essen. Studiował geodezję górniczą na Politechnice...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1972-1977

1972-1977
Obserwatorium w Borowej Górze koło Warszawy bierze udział w kampanii obserwacyjnej satelitów geodezyjnych. W tym celu zainstalowano tam specjalistyczną kamerę AFU-75.
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama

v2