wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2022-07-26| GNSS

Nowe spojrzenie na pomiary odległości i precyzyjnych orbit satelitów LEO

Naukowcy z Instytutu Geodezji i Geoinformatyki Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu poprawili zgodność laserowych pomiarów odległości i precyzyjnych orbit satelitów Swarm dzięki zastosowaniu nowego podejścia do modelowania efektów systematycznych techniki SLR.


Nowe spojrzenie na pomiary odległości i precyzyjnych orbit satelitów LEO
Satelity obserwacyjne Ziemi na niskich orbitach (LEO) wyposażone są m.in. w retroreflektory SLR i odbiorniki GNSS wykorzystywane w celu wyznaczenia ich precyzyjnych orbit. Przykładami satelitów LEO są misje grawimetryczne GRACE-A/B czy GRACE-FO, misje alitmetryczne Sentinel-3A/B, Jason-CS, czy misje magnetyczne Swarm-ABC. Precyzyjna informacja o pozycji satelitów LEO w przestrzeni kosmicznej jest kluczowa do realizacji zróżnicowanych celów misji LEO i zapewnienia precyzyjnych danych dostarczanych poprzez różnego typu sensory zamontowane na ich pokładzie.

Technika SLR jest wykorzystywana do niezależnej walidacji orbit LEO, wyznaczonych głównie przy użyciu danych techniki GNSS i dostarczonych przez różne centra obliczeniowe. Jednakże dotychczasowe rezydua obserwacji SLR i orbit GNSS dla satelitów LEO wskazują występowanie efektów systematycznych SLR, wynikających np. z opóźnień sprzętowych, błędów pomiaru czasu czy też błędów modelowania troposfery (rys.). Efekty te negatywnie wpływają na wyniki walidacji SLR i mogą zaburzać ich prawidłową interpretację.

W badaniach przetestowano dotychczas wykorzystywane metody redukcji efektów systematycznych w SLR, tj. korektę opóźnień sprzętowych i korektę współrzędnych stacji SLR, a także zaproponowano nowe podejścia uwzględniające korekty modelowania opóźnienia troposferycznego wiązki laserowej.

Jak się okazało, dominującym źródłem błędów w pomiarach laserowych nie są opóźnienia sprzętowe niezależne od mierzonej długości, lecz opóźnienia związane z błędami refrakcji sygnału laserowego w atmosferze ziemskiej. Zastosowane korekty troposfery w dużo lepszym stopniu zredukowały błędy systematyczne techniki SLR w porównaniu do wcześniej wykorzystywanych metod. Umożliwiło to poprawę zgodności pomiarów laserowych i mikrofalowych orbit satelitów LEO sięgającą 29% w stosunku do wcześniej stosowanych metod. Zastosowane podejście umożliwiło przeprowadzenie bardziej wiarygodnej walidacji orbit LEO dostarczonych przez różne centra obliczeniowe i wskazało obecną jakość pozycji satelitów Swarm sięgającą poziomu nawet 6 mm.

Więcej na temat badań dotyczących walidacji SLR orbit LEO można przeczytać w czasopiśmie „GPS Solutions” w najnowszym artykule: Strugarek, D., Sośnica, K., Arnold, D. et al. 2022, Satellite laser ranging to GNSS-based Swarm orbits with handling of systematic errors . GPS Solut 26, 104 (2022).

Badania sfinansowane zostały przez Narodowe Centrum Nauki w ramach projektu OPUS „Zintegrowane ziemskie układy odniesień przestrzennych oparte o laserowe pomiary odległości do satelitów geodezyjnych, teledetekcyjnych oraz GNSS”, nr projektu: UMO-2019/35/B/ST10/00515.

Źródło: IGiG UPWr


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzywiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Pobieranie danych BDOT10k oraz wtyczka QGIS
czy wiesz, że...
© 2005-2022 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS