Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2023-12-28| Mapy, Teledetekcja

Świecimy coraz jaśniej. Raport o zanieczyszczeniu światłem w Polsce

Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk i grupa ekspercka Light Pollution Think Tank opublikowały raport, który kompleksowo diagnozuje stopień zanieczyszczenia światłem w Polsce (stan na 2022 rok). Zgodnie uzyskanymi wynikami, w porównaniu z dekadą 2012–2021, Polska była jaśniejsza o 6%. Raport dostępny jest on-line.


Świecimy coraz jaśniej. Raport o zanieczyszczeniu światłem w Polsce

Zanieczyszczenie światłem wywiera silną presję na zdrowie ludzi i środowisko naturalne. W 2022 roku niebo skażone nadmiernym światłem znajdowało się nad głowami wszystkich Polek i Polaków, a dla 20% z nich było zbyt jasne, aby poczuli, że nastała prawdziwa noc. Niska świadomość społeczna zanieczyszczenia światłem w połączeniu z niekontrolowanym rozświetleniem nocy pozwalają przypuszczać, że problem będzie się nasilał.

Podstawą raportu są wskaźniki ilościowe mówiące o ilości światła emitowanego w niebo (w kosmos) oraz o jasności nocnego nieba. Analiza danych satelitarnych wykazała, że względem okresu referencyjnego w 2022 r. pojaśniało niemal 25% powierzchni Polski, a spadek radiacji zaobserwowano tylko na 5,2% obszaru. Zmiany na pozostałej części były zbyt małe, aby uznać je za istotne statystycznie.

Suma świateł (suma obszarowa wartości radiacji ze wszystkich pomiarów na zadanym terytorium) w Polsce w 2022 roku osiągnęła największą wartość w historii obserwacji. Za 10% tej wartości odpowiada zaledwie pięć gmin: Warszawa, Łódź, Kraków, Gdańsk i Poznań. Zaobserwowano także punktowe źródła zanieczyszczenia, takie jak węzły drogowe, centra logistyczne oraz szklarnie, które były najjaśniejszymi miejscami w kraju. Szklarnie znajdujące się w miejscowościach Głoczakowice-Zdrój, Brzezie, Boguchwała, Mączniaki i Nowe Izdebno emitowały światło o dużo większej radiacji niż wartość zaobserwowana w okolicy placu Defilad w Warszawie, będącego najjaśniejszą lokalizacją na obszarze miejskim.

W raporcie wykazano także, że zanieczyszczenie światłem nie jest interpretowane w polskim systemie prawnym jako zagrożenie. Obowiązujące w 2022 roku przepisy albo nie odzwierciedlały problemu nadmiarowego światła, albo ograniczały się jedynie do rekomendacji i zaleceń, które nie były obligatoryjne. Ochrona naturalnej nocy miała charakter nieformalny i wynikała z działań oddolnych. Ponadto zanieczyszczenie światłem nie jest monitorowane przez żadną z państwowych służb – w 2022 roku obserwacje były wykonywane przez uczelnie i instytucje naukowe oraz organizacje pozarządowe.

Integralną częścią raportu jest analiza rozwiązań prawnych mogących służyć przeciwdziałaniu zanieczyszczeniu światłem oraz zestawienie działań polskich instytucji, organizacji i samorządów badających i chroniących naturalne środowisko nocy.

Źródło: Light Pollution Think Tank (2023). Zanieczyszczenie światłem w Polsce. Raport 2023. Kotarba A.Z. (red.) Wydawnictwo Centrum Badań Kosmicznych PAN, Warszawa


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Plan na las - czyli o kartowaniu lasu
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS