Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2022-10-28| GIS, Teledetekcja

Astronauci pomogli stworzyć mapę zanieczyszczenia świetlnego Europy

Popularyzacja oświetlenia ledowego zwiększa w Europie zanieczyszczenie światłem, a to powoduje różnorodne negatywne konsekwencje – udowodniły badania przeprowadzone na bazie zdjęć wykonanych z międzynarodowej stacji kosmicznej.


Astronauci pomogli stworzyć mapę zanieczyszczenia świetlnego Europy <br />
fot. NASA-B. Hines
fot. NASA-B. Hines
Astronauci pomogli stworzyć mapę zanieczyszczenia świetlnego Europy <br />
Mapa nocnego oświetlenia Europy opracowana na podstawie tysięcy zdjęć z ISS z lat 2014-2020 (fot. ESA/NASA/A. Sánchez de Miguel)
Mapa nocnego oświetlenia Europy opracowana na podstawie tysięcy zdjęć z ISS z lat 2014-2020 (fot. ESA/NASA/A. Sánchez de Miguel)
Astronauci pomogli stworzyć mapę zanieczyszczenia świetlnego Europy <br />
Nocne oświetlenie Warszawy w 2012 (u góry i w 2022 r. (u dołu); fot. ESA/NASA/A. Sánchez de Miguel
Nocne oświetlenie Warszawy w 2012 (u góry i w 2022 r. (u dołu); fot. ESA/NASA/A. Sánchez de Miguel

Co może zaskakiwać, choć wokół Ziemi krąży mnóstwo satelitów obserwacyjnych, to wszystkie te sensory słabo nadają się do badania nocnego oświetlenia miast. Najlepiej sprawdzają się zdjęcia wykonywane przez astronautów z pokładu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Pierwsze tego typu obrazy pozyskała jeszcze w 2003 roku Samantha Cristoforetti. – od tego czasu astronautom udało się zgromadzić całkiem pokaźne repozytorium tego typu zdjęć.

Zespół europejskich naukowców postanowił zebrać te dane i przetworzyć je do postaci map prezentujących oświetlenie europejskich miast w różnych okresach. W szczególności chcieli się przyjrzeć, jak nocny wygląd naszego kontynentu zmienia się pod wpływem popularyzacji energooszczędnych lamp ledowych, które dają światło bardziej białe i niebieskie. Wyniki ich analizy zostały niedawno opublikowane na łamach czasopisma „Science Advances”.

Główny wniosek z ich analizy jest taki, że zanieczyszczenie naszych miast światłem generalnie wzrosło. Prawdopodobnie jest to spowodowane tym, że oświetlenie ledowe jest znacznie tańsze w użytkowaniu, co pozwala stosować je na szerszą skalę.

Ale ten wzrost zanieczyszczenia nie jest równomierny. Względnie spory skok odnotowano w Wielkiej Brytanii i Włoszech, ale już zmiany w Austrii czy Niemczech okazały się niewielkie. Różnice te spowodowane są głównie tempem popularyzacji oświetlenia ledowego. Autorzy badania nie mają jednak wątpliwości, że co się odwlecze, to nie uciecze – prawdopodobnie do końca tej dekady już cała Europa będzie się w nocy świecić na biało.

Stwierdzone przez naukowców zmiany mogą mieć negatywne konsekwencje zarówno dla ludzi, jak i wielu gatunków zwierząt. Zaburzają bowiem ich dzienny cykl funkcjonowania, co może z kolei powodować problemy zdrowotne. Rosnące zanieczyszczenie światłem wpływa chociażby na poziom melatoniny u człowieka, co z kolei powoduje problemy ze snem. Naukowcy pochylili się w swoim artykule również nad wpływem tego zjawiska na tryb życia nietoperzy. Zajęli się nawet tak błahą – zdawałoby się – kwestią jak znacznie gorsza widoczność gwiazd. Jak obawiają się badacze, u niektórych ludzi może to mieć negatywny wpływ na ich poczucie łączności z naturą czy percepcję swojego miejsca we wszechświecie.

Przynajmniej tymczasowe rozwiązanie tego problemu pojawiło się samo – to narastający kryzys ekonomiczny, w szczególności galopujące ceny energii elektrycznej. W odpowiedzi na to wiele miast ogranicza zużycie prądu, w tym m.in. iluminacje budynków czy pomników. Naukowcy mają jednak nadzieję, że redukcja ta nie ograniczy się tylko do czasu kryzysu, ale będzie bardziej długofalowa.

JK


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Skanowanie wnętrza platformy wiertniczej
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS