Projekt 3MAP dotyczy obniżeń terenu w obszarach deltowych – zagadnienia o znaczeniu globalnym, które spowodowane jest głównie ekscesywnym eksploatowaniem wód podziemnych i podnoszeniem się poziomu oceanu światowego (SLR).
Pomimo zmian klimatycznych, które są istotnym czynnikiem SLR, znaczna część współcześnie obserwowanego, tzw. względnego SLR (rSLR), wynika z przyspieszonego obniżania się terenu na skutek nadmiernego wykorzystania wód podziemnych. Prowadzi to do zwiększonego ryzyka powodzi, zniszczenia infrastruktury, intruzji słonych wód i zakłócenia ekosystemów. Z tego typu problemami zmaga się wiele dużych ośrodków miejskich: m.in. Nowy Orlean, Dhaka, Bangkok, Manila, Ho Chi Minh i Dżakarta.
W ramach projektu dr Guzy zbada mechanizmy obniżeń terenu, rozwinie metody monitorowania i modelowania, a także opracuje strategie minimalizowania skutków tego zjawiska. Z wykorzystaniem satelitarnej interferometrii radarowej po raz pierwszy określone zostanie pełne, trójwymiarowe pole przemieszczeń terenu, które następnie zostanie sprzężone z trójwymiarowym numerycznym modelem kompakcji systemu wodonośnego. Takie podejście pozwoli na holistyczne zbadanie interakcji procesów prowadzących do powstania obniżeń terenu.
Rezultaty projektu dostarczą konkretnych wniosków i zaleceń naukowych, które pozwolą na podjęcie działań mających na celu zmniejszenie eksploatacji wód podziemnych i minimalizowanie potencjalnych negatywnych skutków obniżeń terenu w przyszłych dekadach.
Badania będą prowadzone na obszarze delty Mekongu w Wietnamie. Projekt będzie realizowany w latach 2024–2027 na Wydziale Geodezji Górniczej i Inżynierii Środowiska AGH przy współpracy z zespołami badawczymi z Uniwersytetu w Padwie we Włoszech (prof. Pietro Teatini), Uniwersytetu w Wageningen w Holandii (dr Philip Minderhoud) oraz naukowcami reprezentującymi Uniwersytet w Ho Chi Minh w Wietnamie.
Pełny opis projektu dostępny jest TUTAJ.
OPUS to doskonale znany wśród naukowców w Polsce konkurs Narodowego Centrum Nauki umożliwiający realizację badań podstawowych w polskich jednostkach. Granty OPUS umożliwiają realizację kilkuletnich złożonych projektów, zbudowanie dużych zespołów naukowych, wykorzystanie wielkich międzynarodowych urządzeń badawczych oraz współpracę z partnerami zagranicznymi, a to wszystko niezależnie od etapu kariery naukowej, na jakim znajduje się kierownik projektu.