wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2021-02-22| GNSS, Geodezja, Edukacja

Grant ESA dla doktoranta z AGH

Mgr inż. Artur Guzy – doktorant w Katedrze Ochrony Terenów Górniczych, Geoinformacji i Geodezji Górniczej WGGiIŚ AGH w Krakowie – otrzymał od Europejskiej Agencji Kosmicznej grant pt. „Zastosowanie InSAR w badaniach kompakcji systemów wodonośnych i powierzchni terenu na obszarach zamkniętych kopalni podziemnych”.


Grant ESA dla doktoranta z AGH <br />
Mgr inż. Artur Guzy
Mgr inż. Artur Guzy

Tematyka badań związana jest z aktualnie prowadzoną transformacją energetyczną krajów Unii Europejskiej i wynika bezpośrednio z zamknięcia w ostatnich latach w Europie wielu kopalni podziemnych, przede wszystkim węgla kamiennego. Realizowany projekt ma przyczynić się do wypracowania strategii zarządzania negatywnymi skutkami środowiskowymi tego typu działań. Należą do nich przede wszystkim wypiętrzenia powierzchni terenu, powstawanie deformacji nieciągłych i związane z nimi zagrożenia dla obiektów infrastruktury oraz mieszkańców terenów przekształcanych.

Badania będą prowadzone na terenie zamkniętych podziemnych kopalni węgla kamiennego w regionie Asturia w północnej Hiszpanii. W projekcie wykorzystane zostaną dane InSAR pochodzące z włoskiej konstelacji satelitów COSMO-SkyMed, które zostaną udostępnione przez Europejską Agencję Kosmiczną. Zostaną one sprzężone z danymi górniczymi, geologicznymi, hydrogeologicznymi i klimatycznymi na obszarze badań w celu określenia zależności czasowo-przestrzennych deformacji warstw skalnych związanych ze zlikwidowaniem kopalni podziemnych.

Projekt będzie realizowany przy współpracy z dr. Andresem Gonzalezem Quirosem z Uniwersytetu w Aberdeen w Wielkiej Brytanii. Ponadto uczestnikiem projektu na WGGiIŚ AGH będzie także dr inż. Wojciech Witkowski.

Źródło: WGGiIŚ AGH


«« powrót


dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
Duma Ogromne gratulacje Arturze, powodzenia w dalszym rozwoju kariery naukowej!
 3 
odpowiedz zgłoś
:) Gratuluje i życzę samych sukcesów
 6 
odpowiedz zgłoś
2 komentarzewiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Pożar w Wólce Kosowskiej okiem satelity
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS