Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2023-10-03| GNSS, Geodezja

Rok darmowego ASG-EUPOS

2 października minął rok od zniesienia opłat za korzystanie z usług systemu ASG-EUPOS. W tym czasie, jak informuje GUGiK, znacznie wzrosła liczba użytkowników systemu – i to nie tylko wśród geodetów i budowlańców.


Rok darmowego ASG-EUPOS

Coraz powszechniejsze staje się wykorzystanie precyzyjnej nawigacji GNSS z danymi korekcyjnymi z ASG-EUPOS do prowadzenia maszyn rolniczych, co było szczególnie widoczne w okresie wiosennym oraz w trakcie żniw. Ponadto nieodpłatne udostępnienie usług spowodowało, że użytkownicy do tej pory nie wykorzystujący precyzyjnej pozycji RTK/RTN GNSS podjęli próby implementacji danych korekcyjnych we własnych często innowacyjnych rozwiązaniach.
Powiększa się również grono użytkowników usługi ASG-EUPOS w wyznaczaniu pozycji statków bezzałogowych wykorzystywanych w opracowaniach fotogrametrycznych zarówno wielkoobszarowych, jak i dla pojedynczych działek.

Wzrost zainteresowania systemem dobrze obrazuje wykres z liczbą kont dostępowych wykorzystywanych do połączenia z systemem ASG-EUPOS.

Równie imponujące jest miesięczne zestawienie liczby różnych kont, z których wykonywane były połączenia. Wyraźny wzrost nastąpił od zniesienia opłat w październiku 2022 r.

W ciągu ostatniego roku zarejestrowało się 9400 nowych użytkowników oraz powstało około 3000 kont dodatkowych dla użytkowników posiadających więcej niż 1 odbiornik GNSS wykorzystujący dane korekcyjne GNSS. Dzienna liczba rejestracji wzrosła z poziomu kilku do ponad dwudziestu, a w okresie wiosennym przekroczyła wartość 50.

System ASG-EUPOS wykorzystywany jest z powodzeniem na terenie całego kraju. Największe zagęszczenie pomiarów występuje w rejonach najbardziej zurbanizowanych, takich jak aglomeracja Warszawska, konurbacja górnośląska lub duże miasta wojewódzkie. Z wizualizacji pozycji użytkowników można wywnioskować, że wiele ważnych inwestycji drogowych i kolejowych bazuje na danych korekcyjnych systemu ASG-EUPOS. Również prace na terenie Morza Bałtyckiego związane z pogłębianiem torów wodnych czy budową farm wiatrowych prowadzone są w oparciu o usługi czasu rzeczywistego systemu ASG-EUPOS. Poniższa mapa prezentuje przybliżone pozycje GNSS użytkowników wykonujących pomiary we wrześniu 2023 roku.

Chwilowe obciążenie systemu przez połączenia użytkowników jest na bieżąco monitorowane. W godzinach największego obciążenia wypadającego około południa liczba równoczesnych połączeń wzrosła z poziomu około 800 połączeń przed zniesieniem opłat do prawie 3000 obecnie.

Mijający rok to także okres zmian i modernizacji systemu w kierunku lepszej niezawodności i dostępności systemu dla użytkowników. Największa widoczna dla użytkowników zmiana dotyczyła instalacji najnowszej wersji oprogramowania Trimble Pivot Platform w centrach obliczeniowych, dzięki czemu użytkownicy uzyskali dostęp do sieciowych danych korekcyjnych generowanych z 4 systemów satelitarnych GPS, GLONASS, Galileo i BeiDou z uwzględnieniem satelitów BeiDou III generacji.
Ponadto trwają prace nad dalszym zagęszczeniem sieci o kolejnych 11 stacji referencyjnych oraz modernizacją sprzętu na już istniejących stacjach.

Źródło: GUGiK


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Polska aplikacja zwycięża w konkursie Hexagonu
czy wiesz, że...
© 2023 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS